Salač kvůli bolavé noze nedojel, Kornfeil v MotoE poprvé bodoval

Aktualizováno 26. 7. 2020 12:33
Motocyklový jezdec Filip Salač nedokončil Velkou cenu Andalusie kvůli bolavé noze, kterou si poranil v sobotním tréninku. Závod Moto3 vyhrál Japonec Tacuki Suzuki. Jakub Kornfeil skončil ve svém druhém závodě v seriálu MotoE v Jerezu dvanáctý a poprvé bodoval. V MotoGP triumfoval stejně jako před týdnem Francouz Fabio Quartararo.
Filip Salač na motocyklu Honda stáje VNE Snipers Team při testech v Losailu.
Filip Salač na motocyklu Honda stáje VNE Snipers Team při testech v Losailu. | Foto: MotoGP.com

Salač se v pátek blýskl třetím nejrychlejším tréninkovým časem, ale v sobotu upadl a poranil si levou nohu. Po vyšetření dostal povolení pokračovat v Grand Prix a v kvalifikaci obsadil 15. místo. V závodě však absolvoval jen osm kol, pak zajel do depa.

Před týdnem v Jerezu Salač závod nedokončil po pádu. V celkovém hodnocení mu zůstalo osm bodů za osmé místo z březnové Velké ceny Kataru a po třetím dílu šampionátu klesl na 14. příčku.

Pádem ve vysoké rychlosti skončil dnešní závod pro vítěze předchozích dvou Grand Prix Španěla Alberta Arenase. Přesto zůstal v čele MS, na druhé místo se posunul Suzuki.

Kornfeil zahájil své působení v šampionátu elektrických motocyklů před týdnem 16. místem poté, co projel cílem s velkým odstupem poslední. Tentokrát svou ztrátu na soupeře snížil, ale bodoval hlavně díky pádům několika jezdců. Za českým motocyklistou dojel pouze vítěz předchozího závodu Brazilec Eric Granado, který se předtím rovněž ocitl na zemi. Vyhrál Švýcar Dominique Aegerter, který triumfoval v MotoE poprvé.

Kornfeil svedl těsný souboj o 11. místo s Marií Herreraovou. Za Španělkou, s níž se řadu let potkával ve světovém šampionátu Moto3, zaostal o 47 tisícin sekundy. Sedmadvacetiletý kyjovský rodák v lednu ukončil kariéru, ale nyní se na okruhy vrátil jako náhrada za Brita Bradleyho Smithe, který zaskakuje v MotoGP v továrním týmu Aprilia za Itala Andreu Iannoneho potrestaného za doping.

V MotoGP vyhrál stejně jako minulou neděli jednadvacetiletý Francouz Quartararo, jenž opět využil k vítězství pole position. Jezdec satelitního týmu Yamahy tak má po dvou závodech plný počet bodů a při bodové ztrátě zraněného šampiona Marca Márqueze patří k hlavním adeptům na titul.

Na stupních vítězů Quartarara doplnili členové továrního týmu Yamahy, do nějž se od příští sezony přesune. Druhé místo obsadil domácí Španěl Maverick Viňales, jenž v předposledním kole předjel veterána Valentina Rossiho. Jednačtyřicetiletý Ital se vrátil na pódium poprvé od Velké ceny Ameriky loni v dubnu a připsal si 235. stupně vítězů v kariéře v mistrovství světa a 199. v nejsilnější třídě.

Úřadující mistr světa Márquez ve Velké ceně Andalusie nestartoval. Hvězdný Španěl si při po pádu v předchozím závodu v Jerezu zlomil paži, a i když se v sobotu zapojil do dvou tréninků, bolest mu nakonec nedovolila absolvovat závod. Na kontě tak má nula bodů.

V Moto2 si dojel pro první vítězství Ital Enea Bastianini, který v této kategorii závodí druhým rokem. Za ním skončili jeho krajané Luca Marini a Marco Bezzecchi. Bastianini se dotáhl na rozdíl dvou bodů na lídra šampionátu Japonce Tecuju Nagašimu, jenž skončil jedenáctý.

Mistrovství světa silničních motocyklů bude pokračovat za dva týdny v Brně, kde se opět pojede kvůli koronaviru bez diváků.

Velká cena Andalusie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto3: 1. Suzuki (Jap./Honda) 39:18,861, 2. McPhee (Brit./Honda) -0,064, 3. Vietti (It./KTM) -0,134, 4. Darryn Binder (JAR/KTM) -0,628, 5. Rodrigo (Arg./Honda) -0,817, 6. Fernández (Šp./KTM) -2,742… Salač (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 3 závodech): 1. Arenas (Šp./KTM) 50 b., 2. Suzuki 44, 3. McPhee 40, 4. Ogura (Jap./Honda) 36, 5. Rodrigo 30, 6. Vietti 27…14. Salač 8.

Moto2: 1. Bastianini 39:23,922, 2. Marini -2,153, 3. Bezzecchi (všichni It./Kalex) -3,243, 4. Lowes (Brit./Kalex) -3,817, 5. Canet (Šp./Speed Up) -9,155, 6. Martín (Šp./Kalex) -11,988.

Průběžné pořadí MS (po 3 závodech): 1. Nakašima (Jap./Kalex) 50, 2. Bastianini 48, 3. Marini 45, 4. Canet 30, 5. Baldassarri (It./Kalex) 28, 6. Martín 26.

MotoE: 1. Aegerter (Švýc.) 10:54,366, 2. Torres (Šp.) -2,688, 3. Casadei (It.) -3,759… 12. Kornfeil (ČR) -13,641.

Průběžné pořadí (po 2 závodech): 1. Aegerter 41, 2. Torres 30, 3. Granado (Braz.) 28… 16. Kornfeil 4.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 41:22,666, 2. Viňales (Šp./Yamaha) -4,495, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,546, 4. Nakagami (Jap./Honda) -6,113, 5. Mir (Šp./Suzuki) -7,693, 6. Dovizioso (It./Ducati) -12,554.

Průběžné pořadí MS (po 2 závodech): 1. Quartararo 50, 2. Viňales 40, 3. Dovizioso 26, 4. Nakagami 19, 5. P. Espargaró (Šp./KTM) 19, 6. Rossi 16.