Kornfeil zazářil v Malajsii, v závodě Moto3 plném pádů zachoval klid a dojel druhý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 30. 10. 2016 9:06
Českého závodníka dělilo na okruhu v Sepangu od historicky prvního vítězství v závodě světového šampionátu třídy Moto3 sedm vteřin. Potřetí v kariéře vystoupal v MS na stupně vítězů.
Jakub Kornfeil  (vlevo) na stupních vítězů v Sepangu.
Jakub Kornfeil (vlevo) na stupních vítězů v Sepangu. | Foto: ČTK

Sepang - Jakub Kornfeil si ve Velké ceně Malajsie  třídy Moto3 dojel pro senzační druhé místo. Český jezdec tak vyrovnal své maximum ve světovém šampionátu silničních motocyklů, jímž byla také druhá příčka loni v britském Silverstonu.

"Snažil jsem se hlavně neblbnout a  neupadnout. I tak jsem zajížděl docela rychlá kola a udržel si druhé místo. Je to fantastický pocit. Druhé místo na suchu, to je pro mě nejcennější výsledek kariéry," liboval si spokojený 23letý rodák z Kyjova.

Ve třídě Moto2 si vítězstvím na okruhu v Sepangu Francouz Johann Zarco zajistil obhajobu titulu a doplnil tak už jisté mistry světa Marca Marqueze (MotoGP) a Brada Bindera (Moto3).

Jakub Kornfeil slaví druhé místo v Sepangu:

Kornfeil sice v nejslabší třídě startoval na své Hondě až z 15. pozice, ale brzy se posunul dopředu díky celé řadě havárií soupeřů před ním. Jen první kolo nedokončilo šest jezdců, ale pádů bylo mnohem víc.

Mezi "oběťmi" se objevilo nejen jméno Kornfeilova týmového kolegy z malajské stáje Drive M7 SIC Racing Team Adama Norrodina, ale také Bindera.

Pádu se nevyvarovala ani Španělka Maria Herrearová:

Po Australanově pádu se jasného vedení ujal Francesco Bagnaia z Itálie v sedle stroje Mahindra, jenž si tak dojel pro druhý triumf v kariéře. Kornfeil byl v cíli třetího kola klasifikován rázem na druhé příčce, kterou až do cíle uhájil před dotírajícím Bo Bendsneyderem.

Nizozemce porazil na cílové čáře o o 145 tisícin sekundy a posunul se na osmé místo v celkové klasifikaci světového šampionátu.

Český jezdec se tak potřetí v kariéře postavil na stupně vítězů, když loni k druhé pozici v Británii přidal i třetí místo v závěrečném podniku sezony ve Valencii.

Zarco si od startu "mokrého" závodu Moto2 hlídal pozici, která bu mu jeden podnik před koncem sezony zajistí titul. V závěru se Francouz dokonce dostal do vedení, takže obhajobu podtrhl dvanáctým vítězstvím v kariéře.

Nyní už dvojnásobný mistr světa má po Grand Prix Malajsie nedostižný náskok 37 bodů.

Johann Zarco - staronový mistr světa Moto2:

Déšť ovlivnil také závod elitní třídy MotoGP. Start byl kvůli lijáku odložen a samotná Velká cena zkrácena na 19 kol. Na pomalu schnoucím asfaltu si pro vítězství dojel držitel pole position Andrea Dovizioso.

Ital na Ducati se stal devátým odlišným vítězem v 17 odjetých Grand Prix. Druhý v neděli dojel další Ital, Valentino Rossi na Yamaze a třetí byl Jorge Lorenzo z téhož továrního týmu. Marquez v boji o místa na stupních vítězů upadl.

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sepangu:

Moto3: 1. Bagnaia (It./Mahindra) 29:29,351, 2. Kornfeil (ČR/Honda) -7,108, 3. Bendsneyder (Niz./KTM) -7,253, 4. Quartararo (Fr./KTM) -8,469, 5. Locatelli (It./KTM) -12,414, 6. Ramírez (Šp./Mahindra) -12,706.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. B. Binder 294 (JAR/KTM) b., 2. Bastianini (It./Honda) 164, 3. Bagnaia 145, 4. Navarro (Šp./Honda) 143, 5. Bulega (It./KTM) 129, 6. Mir (Šp./KTM) 124, ...8. Kornfeil 103.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 45:51,036, 2. Morbidelli (It./Kalex) -3,256, 3. Folger (Něm./Kalex) -3,689, 4. Baldassarri (It./Kalex) -21,428, 5. Syahrin (Malaj./Kalex) -24,700, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -26,184.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Zarco 251, 2. Lüthi 214, 3. Rins (Šp./Kalex) 203, 4. Morbidelli 197, 5. Lowes (Brit./Kalex) 162, 6. Folger 159.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 42:27,333, 2. Rossi (It./Yamaha) -3,115, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -11,924, 4. Barbera (Šp./Ducati) -19,916, 5. Baz (Fr./Ducati) -21,353, 6. M. Viňales (Šp./Suzuki) -22,932.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. M. Márquez (Šp./Honda) 278, 2. Rossi 236, 3. Lorenzo 208, 4. M. Viňales 191, 5. Dovizioso 162, 6. Pedrosa (Šp./Honda) 155.