Márquez je popáté mistrem světa. Kornfeil dojel v Japonsku až desátý

Aktualizováno 21. 10. 2018 8:54
Zisk dohromady sedmého titulu v kariéře potvrdil hvězdný pilot Hondy vítězstvím ve Velké ceně Japonska.
Marc Márquez získal sedmý titul v kariéře.
Marc Márquez získal sedmý titul v kariéře. | Foto: Reuters

Motegi - Španělský motocyklový jezdec Marc Márquez se stal popáté mistrem světa královské silniční třídy MotoGP. Po osmém triumfu v sezoně má pětadvacetiletý šampion tři závody před koncem seriálu nedostižný náskok na Andreu Doviziosa. Italský konkurent z Ducati a nejrychlejší muž sobotní kvalifikace ve vzájemné bitvě o vítězství upadl v předposledním kole.

Karel Abraham závod po pádu nedokončil. V Moto3 dojel Jakub Kornfeil desátý a zopakoval umístění z předchozího závodu v Thajsku. Ale zatímco před dvěma týdny byl český pilot do poslední zatáčky ve hře o stupně vítězů, tentokrát po startu ze šesté řady ztratil záhy kontakt s velkou čelní skupinou a na lepší výsledek nemohl pomýšlet.

Márquez ovládl MotoGP třetím rokem po sobě, předtím triumfoval také v letech 2013 a 2014. Ve sbírce má i tituly z Moto3, respektive kubatury do 125 ccm (2010) a Moto2 (2012).

V Motegi se po startu ze šestého místa postupně propracoval za Doviziosa a dostal se i před něj. Na strhující duel v posledním kole nedošlo, protože Dovisioso chyboval. Márqueze na stupních vítězů doplnili Brit Cal Crutchlow a španěl Álex Rins.

"Využít hned první šanci (na zisk titulu) je důležité. Teď už si to prostě jen užijeme," radoval se staronový šampion.

Kornfeil se po 16. místě v kvalifikaci tentokrát nedokázal propracovat po startu vpřed a po rozdělení pole na dvě velké skupiny zůstal v té druhé. Její ztráta postupně narostla až na šest sekund, alespoň v ní byl ale Kornfeil nejrychlejší a díky několika pádům soupeřů vpředu pronikl podesáté v sezoně do Top Ten.

Vyhrál jeho kolega z týmu Redox PrüstelGP Marco Bezzecchi z Itálie a po třetím triumfu v sezoně se přiblížil na jediný bod lídrovi pořadí Jorgemu Martínovi. Španělský jezdec bez cizího zavinění upadl šest kol před cílem a nebodoval.

Kornfeil v celkové klasifikaci zůstal osmý s desetibodovou ztrátou na šestého Aróna Caneta ze Španělska, pro kterého závod skončil hned v prvním kole. Průběžně sedmý Gabriel Rodrigo z Argentiny, vítěz sobotní kvalifikace, porazil v Japonsku českého soupeře jen o dvě pozice.

V Moto2 vyhrál podruhé v sezoně Francouz Fabio Quartararo, ale z prvenství se radoval jen několik desítek minut, než byl diskvalifikován. Jeho stroj neprošel technickou kontrolou, v pneumatikách měl nižší tlak, než je limit. Vítězství tím pádem spadlo do klína Francescu Bagnaiovi z Itálie, který si tím ještě víc upevnil pozici lídra šampionátu.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. Bezzecchi (It./KTM) 39:35,653, 2. Dalla Porta (It./Honda) -0,041, 3. D. Binder (JAR/KTM) -0,042, 4. Foggia(It./KTM) -0,212, 5. McPhee (Brit./KTM) -0,251, 6. Arbolino (It./Honda) -0,350, …10. Kornfeil (ČR/KTM) -7,965.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Martín (Šp./Honda) 204, 2. Bezzecchi 203, 3. Di Giannantonio 175, 4. Bastianini (oba It./Honda) 142, 5. Dalla Porta 131, 6. Canet (Šp./Honda) 118, …8. Kornfeil 108.

Moto2: 1. Bagnaia 41:04,294, 2. Baldassarri (oba It./Kalex) -6,227, 3. Oliveira (Portug./KTM) -11,553, 4. Á. Márquez (Šp./Kalex) -12,083, 5. B. Binder (JAR/KTM) -12,348, 6. Fernández (Šp./Kalex) -12,701.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Bagnaia 285, 2. Oliveira 247, 3. B. Binder 168, 4. Baldassarri 152, 5. Á. Márquez 139, 6. Mir (Šp./Kalex) 136.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 42:36,438, 2. Crutchlow (Brit./Honda) -1,573, 3. Rins (Šp./Suzuki) -1,720, 4. Rossi (It./Yamaha) -6,413, 5. Bautista (Šp./Ducati) -6,919, 6. Zarco (Fr./Yamaha) -8,024, …Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. M. Márquez 296, 2. Dovizioso (It./Ducati) 194, 3. Rossi 185, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) 155, 5. Crutchlow 148, 6. Zarco 133, …23. Abraham 5.