reklama

Komentář: MotoGP ovládla nová generace. To formule 1 stárne a vládnou jí třicátníci

Start Velké ceny Emilie-Romagny třídy MotoGP Start Velké ceny Emilie-Romagny třídy MotoGP autor: Reuters
Nejprestižnější motocyklová disciplína definitivně prochází generační obměnou. Na konci sezony bude úplně nový šampion a ti minulí z Velkých cen MotoGP postupně mizejí. Ve formuli 1 je trend přesně opačný.

Nedělní Velká cena Aragonie kategorie MotoGP byla po 21 letech první, na níž nestartoval byť jen jeden z předchozích mistrů světa této elitní třídy světového šampionátu silničních motocyklů.

Salač už do třetice nebodoval. MotoGP má nového lídra Salač už do třetice nebodoval. MotoGP má nového lídra Čtěte zde

Něco takového se stalo naposledy v říjnu 1999 v brazilském Rio de Janeiru. Navíc tehdy to ještě byla kubatura do 500 ccm, éra MotoGP přišla až o tři roky později.

V ní byla mistry světa zatím jen pětice závodníků. Nicky Hayden před třemi lety zahynul, když ho srazilo auto při cyklistické vyjížďce. Casey Stoner pověsil helmu na hřebík po sezoně 2012, Jorge Lorenzo po té loňské. Šampion poledních čtyř let Marc Marquez se zranil hned v první letošní Grand Prix a od té doby se stále léčí. Zbyl tak Valentino Rossi, jehož ale teď do Španělska nepustil pozitivní test na covid-19.

Na okruhu Motorland Aragon se tak zhmotnilo střídání stráží, které v MotoGP nenápadně probíhá už nějakou dobu. Po závodě se na prvních třech místech průběžného pořadí usídlili mlaďoši s věkovým průměrem 23 let: Joan Mir, Fabio Quartararo a Maverick Viñales.

První dva jmenovaní jsou mezi elitou MotoGP teprve druhým rokem, Viñales je tedy proti nim se šestou aktivní sezonou v této kategorii úplným veteránem.

V  první desítce aktuální tabulku kategorie je jediný třicátník, Andrea Dovizioso. 41letý veterán Rossi je kvůli sérii pádů a teď i covidové pauze až čtrnáctý.

Vítej, Fernando! Legenda, snílek i nervák Alonso znovu okoření kolotoč F1 Vítej, Fernando! Legenda, snílek i nervák Alonso znovu okoření kolotoč F1 Čtěte zde

Tato všechna fakta v sumě znamenají, že poprvé od roku 2012 se mistr světa MotoGP bude jmenovat jinak než Lorenzo nebo Marquez.

U motorek je tak vidět naprosto opačný pohyb, než k jakému dochází ve formuli 1. Tam by totiž člověk, který viděl Grand Prix někdy před deseti lety, žasnul: stále jezdí Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen i Lewis Hamilton, příští rok se vrátí Fernando Alonso. V absolutní špičce je to s výjimkou Maxe Verstappena samý třicátník.

Možná i to by byla cesta pro F1, jak zatraktivnit závody. Svět MotoGP ukazuje, že dravé mládí dokáže stojaté vody pořádně rozčeřit.

reklama