reklama

Jak prohrát titul. Bautista vyhrál prvních 11 jízd, přesto je králem superbiků Rea

MS superbiků 2019: Alvaro Bautista, Ducati MS superbiků 2019: Alvaro Bautista, Ducati autor: Aruba.it Racing - Ducati
I když Alvaro Bautista opanoval úvod MS superbiků, španělský jezdec v sedle Ducati na svůj druhý titul mistra světa v jedné stopě nedosáhl.

Příchod španělského jezdce z MotoGP do superbikového světového šampionátu byl jako ze snu. Mistr světa stopětadvacítek z roku 2006 vyhrál prvních 11 vypsaných jízd a vypadalo to jasnou jízdu za titulem.

Jenže za 34letým rodákem ze samého srdce Pyrenejského poloostrova na svoji šanci trpělivě čekal obhájce titulu Jonathna Rea. Brit se svojí Kawasaki stínoval Bautistu a po jeho jedenáctém triumfu odjížděl z Assenu se ztrátou 53 bodů.

Od pátého závodního víkendu šampionátu se karta obrátila. Jezdec hrdý na svůj původ ze Severního Irska získal dvakrát více bodů než jeho rival a v neděli byl popáté korunován světovým šampionem. Stalo se tak dva závody /tedy celkem šest jízd) před koncem letošního ročníku.

"Určitě jsme o titul nepřišli dneska, protože o ten bojujete celou sezonu. Druhá polovina nám prostě nevyšla," uvedl ve francouzském Magny-Cours poražení adept na celkové vítězství.

Zachoval se ale sportovně a svému rivalovi vyjádřil pochvalu: "Jonathanovi (Reovi) musím k titulu pogratulovat. Dokázal za všech okolností z jízdy vytěžit maximum. Vítězství si plně zasloužil," dodal závodník, který příští rok vymění Ducati za značku Honda.

Rea prokázal neuvěřitelnou vyrovnanost. Z 31 odjetých jízd jen třikrát chyběl na stupních vítězů. Naopak Bautista po své triumfálním vstupu do světa superbiků pětkrát vůbec nebodoval.

Brit se tak stal novým králem superbiků. Pět titulů (seriálu vládne nepřetržitě od roku 2015) totiž ještě nikdo nezískal, dosud se pilot Kawasaki o vedení historických tabulek dělil s krajanem Carlem Fogarthym. Ten získal své čtyři koruny šampiona v 90. letech.

Jonathan Rea si jede pro pátý titul mistra světa:

reklama