První závod superbiků v Brně ovládl Rea, na Ježka body nezbyly

Radek Vičík Radek Vičík
9. 6. 2018 14:27
Suverén poledních let Jonathan Rea oslavil v sobotu na Masarykově okruhu už šedesáté vítězství v závodě světového šampionátu superbiků.
Ondřej Ježek na své Yamaze
Ondřej Ježek na své Yamaze | Foto: Archiv Ondřeje Ježka

Brno - Návrat superbiků na brněnský okruh okořenil rekordním triumfem Brit Jonathan Rea. Lídr šampionátu vyhrál sobotní závod na Masarykově okruhu stylem start - cíl a stal se rekordmanem v počtu vítězných závodů. Jediný český zástupce Ondřej Ježek na body nedosáhl, obsadil 17. místo.

Závod musel být restartován, protože jeden z motocyklů po pádu poničil svodidla v páté zatáčce. Ale ani zkrácená jízda na 16 kol nevyvedla Reu z rovnováhy a jezdec Yamahy proťal cílovou čáru pošedesáté jako vítěz závodu MS superbiků.

Se ztrátou přes pět vteřin byl druhý Marco Melandri, který před šesti lety v Brně vyhrál oba závody doposud posledního podniku šampionátu na této trati. Třetí byl Tom Sykes s Kawasaki.

Ježek se po startu z posledního 20. místo na evidentně pomalejší motorce jen pomalu propracovával dopředu, k čemuž mu pomáhaly hlavně pády soupeřů. Nakonec poskočil o tři příčky kupředu a na vítěze ztratil téměř 54 vteřin.

"V první části závodu jsem měl vzadu nižší pneumatiku, ale objevily se problémy s přilnavostí. Takže jsem se rozhodl vyměnit ji za vyšší, na které jsem měl přilnavost o fous lepší. Ale tato změna se neosvědčila a motorku dost zpomalila," popsal český jezdec alchymii spojenou s laděním jeho závodní Yamahy.

"Každopádně diváci byli skvělí, moc jim děkuji za podporu. Na céčku byla parádní atmosféra. Věřím, že se potkáme i zítra. A i když to dnes nedopadlo úplně podle mých představ, máme před sebou ještě neděli a šanci výsledek zlepšit," dodak Ježek.

Superbiky mají v Brně v neděli na programu druhý závod.

Závod mistrovství světa superbiků v Brně:

První jízda: 1. Rea (Brit./Kawasaki) 32:08,759, 2. Melandri (It./Ducati) -5,381, 3. Sykes (Brit./Kawasaki) -7,336, 4. Van der Mark (Niz./Yamaha) -11,893 5. Lowes (Brit./Yamaha) -13,145, 6. Laverty (Ir./Aprilia) -14,210, …17. Ježek (ČR/Yamaha) -53,662.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 26 jízd): 1. Rea 270, 2. Davies (Brit./Ducati) 189, 3. Sykes 179, 4. Van der Mark 176, 5. Melandri 156, 6. Lowes 129, …24. Ježek 2.