reklama

Brno je pro mě závod číslo jedna, říká Ježek. Na superbiku ho čeká těžký boj o body

Ondřej Ježek na startu závodu v britském Donningtonu. Ondřej Ježek na startu závodu v britském Donningtonu. autor: Archiv Ondřeje Ježka
Masarykův okruh v Brně bude poprvé od roku 2012 opět dějištěm závodů MS superbiků i mistrovství světa silničních motocyklů v jedné sezoně. O víkendů bude české barvy na superbiku hájit Ondřej Ježek.

Brno - Po šesti letech se na brněnský Masarykův okruh vrátí závod světového šampionátu superbiků. O víkendu nebude na startu chybět jediný český účastník seriálu Ondřej Ježek. Český závodník si chce před domácími fanoušky zlepšit dojem ze zatím ne zrovna povedené sezony. Po dvanácti odjetých jízdách mu se dvěma body patří až 24. příčka.

Teď ho čeká start před českými fanoušky na doslova domácí dráze. "Brněnský závod je pro mě v letošní sezoně událostí číslo jedna. Těším se na kotel domácích fanoušků na tribuně C. A také na trať, na které jsem začínal. Na minibikové motorce jsem tu jako malý drandil dvakrát týdně. A jsem šťastný, že se teď podařilo superbiky do Brna vrátit," raduje se 29letý Ježek

"Brněnský okruh je pro mě srdeční záležitost, na velké trati jsem se svezl na konci roku 2002, společně s Kájou Abrahamem na motorce o objemu 125 ccm," vzpomíná.

"V předchozím závodě v Doningtonu jsem zaznamenal vývoj k lepšímu. Získal jsem tam také větší důvěru ve svůj závodní stroj," říká jezdec závodící s číslem 37.

Nejen čtyři zničené výfuky

Přechod na Yamahu týmu Guandalini Racing neproběhl podle jeho představ. I když hned v prvním letošním závodě - v únoru v Austrálii - získal bod za 15. místo, na další musel čekat až do května v Imole.

Mezi tím přišla celá řada technických problémů. Nevyhnuly se mu ani na italské trati, kde mu čtyřikrát během závodního víkendu praskl výfuk. Navíc se po výměně motoru nepodařilo týmovým inženýrům optimálně seřídit elektroniku Yamahy, což výrazně snížilo ovladatelnost motorky.

Amazonka v F1 i první "mužský" titul. Ženy se v motorsportu prosazují stále víc Amazonka v F1 i první "mužský" titul. Ženy se v motorsportu prosazují stále víc Prohlédněte zde

"V sobotu jsem ztratil přilnavost zadního kola a začal zpomalovat. Špatně se mi najíždělo do zatáček, motorka se i v neděli chovala dost zvláštně. Na trojku se mi zvedala na zadní, takže jsem se s ní chvíli sžíval a pak zvolil taktiku z dvojky řadit rovnou čtyřku," popsal český jezdec trable v Imole.

V Donnington Parku sice nebodoval, ale ještě v Británii si pochvaloval dojem z jízdy na vylepšené motorce. "Oproti předešlým závodům letošní zapeklité sezony jsem tu poprvé zažil momenty, kdy motorka šlapala, a já se mohl plně soustředit na závod. Vidím to jako další posun. Věřím, že podobných momentů bude přibývat a odrazí se i ve výsledcích," sdělil závodník, který se v systému doprovodným závodů kolem šampionátu superbiků pohybuje od roku 2005, kdy mu bylo 16 let.

Z ME Superstock 600 se posunul do silnějších "litrových štoků", okusil také svět MS supersportů, letos je druhým rokem stálým pilotem MS superbiků. Zatím nejúspěšnější sezonu zažil před třemi lety, kdy byl celkově pátý v tehdejším Poháru FIM Superstock 1000, o rok dříve v jeho rámci vyhrál podnik v Imole.

Suverénní lídr i italský veterán

Závody MS superbiků jsou pro fanoušky vedla vyrovnaných bojů doslova kolo na kolo atraktivní také tím, že v sobotu i v neděli uvidí boje o body v mistrovství světa. Obě jízdy startují ve 13 hodin.

V čele seriálu je úřadující mistr světa, držitel posledních tří titulů Jonathan Rea. Brit na Kawasaki má 245 bodů. Druhý je jeho krajan Chaz Davies na Ducati, jenž už nyní ztrácí 64 bodů. Na třetí pozici je Nizozemec Michael van der Mark s Yamahou.

Nebojte, Miller nekouše aneb Důvody, proč se Argentina (bohužel) zapíše do historie MotoGP Nebojte, Miller nekouše aneb Důvody, proč se Argentina (bohužel) zapíše do historie MotoGP Prohlédněte zde

Pro brněnské fanoušky je asi nejznámějším jménem ze startovní listiny Ital  Marco Melandri, který na Masarykově okruhu vyhrál jak závody tříd do 125 ccm a 250 ccm v rámci MS silničních motocykl, tak i tři jízdy MS superbiků. 35letý veterán je tak zatím posledním motorkářem, který v Brně triumfoval v tomto šampionátu.

O titul šampiona MS sueprsprotů se nyní perou tři jezdci, kteří také značí brněnský automotdrom ze svého působení v MS silničních motocyklů: Němec Sandro Cortese (brněnský vítěz ze třídy do 125 ccm v roce 2011), Francouz Jules Clusel a Randy Kummenacher ze Švýcarska.

Kromě Ježka v MS superbiků uvidí čeští fanoušci v Brně i další tuzemské závodníky. V MS supersportů nastoupí Michal Chalupa a Pierre Coppa (závodník z Hořic s italskými kořeny), v MS Supersport 300 Vojtěch Schwarz a v ME Superstock 1000 Dominik Juda a Karel Pešek. Všichni pojedou na divokou kartu, nejedná se tedy o stálé účastníky seriálů.

Videopozvánka do Brna:

reklama