reklama

"My se hádáme a přitom nevidíme, že nás ponižují." Polákům zase nevyšel "žužel"

Polský jezdec Bartosz Zmarzlika  jeho padající týmový kolega Marcin Janowski ve finále Ploché dráhy národů Polský jezdec Bartosz Zmarzlika jeho padající týmový kolega Marcin Janowski ve finále Ploché dráhy národů autor: ČTK
Jak je to možné? Poláci stále nevěří, že tak dobře rozjetá Plochá dráha národů skončila finálovou porážkou. Fanoušci z toho obviňují rivalitu mezi oběma hlavními hvězdami národního týmu, experti zase kroutí hlavami nad svérázným systémem závodu.

Poláci sice měli po dvoudenní základní části Ploché dráhy národů před svými pronásledovateli desetibodový náskok, přesto nakonec titul slavili domácí Britové.

Vyvrcholení soutěže, která od roku 2018 nahradila Světový pohár na ploché dráze, se o víkendu jelo na Národním plochodrážním stadionu v Manchesteru.

První den Poláci ukazovali šestici soupeřících týmů záda. V konečném účtování měli desetibodový náskok. Jenže druhý den byla dráha víc nakropená, což sedělo domácímu týmu. Britové v nedělním závodu získali nejvíc bodů i přesto, že zraněného trojnásobného individuálního šampiona Taie Woffindena musel nahradit podceňovaný mladík Daniel Bewley.

Celkově ale měli stále navrch Poláci, kteří se tak automaticky kvalifikovali do finále. Domácí dvojice si v semifinále poradila s Dány. Před 4000 diváky, které do ochozů pustila proticovidová opatření, se duo Robert Lambert, Bewley postavilo proti druhému a čtvrtému u nejlepšímu muži z letošní Grand Prix.

Ve 44. jízdě celého dvoudenního programu však polské vítězné kouzlo přestalo definitivně působit. Bartosz Zmarzlik se sice dostal hned po startu do vedení, jenže jeho parťák Maciej Janowski úporně bojoval s britským párem a těsně před cílem prvního kola spadl.

To znamenalo, že při upraveném bodovém systému domácí jezdci na druhé a třetí pozici získali pět bodů a vítězený Zmarzlik pouhé čtyři. Poláci, pro něž je "žužel" národním sportem, tak čekají na titul v družstvech od roku 2017.

"Věděl jsem, že se Bewley bude chtít rozjet podél mantinelu, tak jsem mu chtěl tuto cestu zahradit. Jenže v poslední zatáčce mě to trochu vyneslo ven a…," popsal Janowski kritický moment.

Kdo nese větší podíl viny?

Krátce po závodě začali polští experti i fanoušci dumat, kde se stala chyba.  Milovníci ploché dráhy u našich severních sousedů se rozdělili na dva tábory.

Jeden za finálový neúspěch jednoznačně viní Janowského. Vždyť to byl on, kdo spadl.

Ale druhá skupina se pustila do Zmarzlika. "Janowski byl na startu zbrzděn 'skvělou jízdou' Zmarzlika, který vyrazil za vítězstvím, jež ale bylo porážkou," uvedl v diskusi na stránkách Sportowe Fakty pod článkem o závodě v Manchesteru čtenář pod přezdívkou obserwator 1.

Rus Laguta má polský pas a žije v Bydhošti, přesto Polákům připravil velké zklamání Rus Laguta má polský pas a žije v Bydhošti, přesto Polákům připravil velké zklamání Čtěte zde

Osoba s nickem 4four popsala situaci podobně: "Bartek (Zmarzlik) zbytečně vyjel na venek a zablokoval Macka (Janowského). Je pravda, že kdyby jel prostředkem, Macek by se k němu v klidu přidal."

Ať už je skutečným viníkem kdokoliv, pro polskou plochou dráhu je druhé místo porážka. Kritika se snesla na Mezinárodní motocyklovou federaci (FIM), která spolu s promotérem BSI Speedway nový systém soutěže vymyslela.

"Měli jsme stříbro a začali jsme se navzájem napadat. V tom jsme nejlepší na světě a nevidíme, že se sami necháme ponižovat. Je načase, aby vedení polské ploché dráhy konečně řeklo své 'Ne!' závodům postaveným proti nám!" rozohnil se bývalý jezdec a expert stanice Canal+ Krzysztof Cegielski.

reklama