reklama

Podmol odletěl na X-Games. Cíl je jasný: medaile

Libor Podmol. Libor Podmol. autor: Milan Kammermayer
Libora Podmola čeká na X-Games obhajoba zlata ve skoku vysokém na motorce. Pár hodin poté vystartuje do disciplíny best trick a ve freestylu je náhradníkem.

Minneapolis, Praha - Libor Podmol jako jediný český sportovec odletěl v úterý ráno na letní X-Games. Olympiáda extrémních sportů začnou v Minneapolis už ve čtvrtek.

Freestyle motokrosař Podmol byl druhý v závodě ME v Hamburku Freestyle motokrosař Podmol byl druhý v závodě ME v Hamburku Čtěte zde

Český freestyle motokrosař se představí ve dvou disciplínách během jediného dne. V sobotu od 19:00 hodin našeho času bude ve step-upu, tedy ve skoku do výšky přes laťku, obhajovat zlatou medaili z loňského roku. A od 2:00 hodin nedělního rána odstartuje do disciplíny best trick. První závod nabídne v přímém přenosu Nova Sport 2, druhý pak stanice Nova Sport 1).

Koberec místo doskočiště

"Bude to náročné, ale věřím si. Jsem zdravě naštvaný a chci se porvat o medaile," vyhlásil Podmol, který je také náhradníkem v disciplíně freestyle.

Podmol se na X-Games připravoval doma na své zahradě ve Znosimi. Na kopec hlíny dal laťku a na dopad položil koberec.

"Šlo spíše o pocit. Na závodě skáčeme s motorkou do výšky deseti metrů, na zahradě vyletím jenom tři metry do vzduchu," dodal český jezdec, který v loňském ročníku olympiády extrémních sportů skočil do výšky 33 stop, tedy 10,058 metru.

O první místo se však musel podělit s Australanem Jarrydem McNeilem. "Také letos bude konkurence veliká. Z šesti jezdců může vyhrát prakticky kdokoliv," uvedl Podmol, který má z X-Games již šest medailí, z toho dvě zlaté.

Český freestyle motokrosař kladl důraz hlavně na mentální přípravu. Kromě posilování se zaobíral balančními cviky, v rámci meditace si přeskok přes laťku představoval v mysli.

Bratrské setkání ve vzduchu i marný boj Čechů a Američanem. To byly šestnácté FMX Gladiator Games Bratrské setkání ve vzduchu i marný boj Čechů a Američanem. To byly šestnácté FMX Gladiator Games Prohlédněte zde

"Skok do výšky je totiž psychická disciplína. Vyhraje ten, kdo více chce. Bojujeme totiž proti strachu, který nám brání skočit výš. Trénuji tak, abych si věřil," popisuje Podmol, kterého inspiruje také nová knížka od mentálního kouče Mariana Jelínka.

Motor jen na dvě minuty

"V jeho knize 'Neztraťte motivaci v době blahobytu' se mi líbila pasáž o tom, že není důležité, jak často něco děláme, ale kolik do toho dáváme srdce. Do těchto X-Games chci dát celé své srdce. Už teď jsem v závodním módu, do Ameriky si jedu pro medaili," dodal 33letý freestyle motokrosař.

Jednou z klíčových věcí bude také seřídit správně motocykl. Podmolova Yamaha, se kterou závodil také v minulém roce, je nastavená na maximální výkon.

Čtyři rampy jako zkouška odvahy. Z vysočanské haly je divoká gladiátorská arena Čtyři rampy jako zkouška odvahy. Z vysočanské haly je divoká gladiátorská arena Prohlédněte zde

"Motor vydrží být nastartovaný dvě minuty, pak se přehřeje. Proto ji pouštím těsně před startem," dodal mistr světa z roku 2010. "Do USA si proto bereme motorové mapy a hodně rozet. Na místě ji budeme dolaďovat."

V Minneapolisu se pojede pod zataženou střechou, což by mohlo Podmolovi vyhovovat. "Jsem zvyklý závodit v uzavřené hale ze světového šampionátu. Vím co čekat."

reklama