reklama

Naděje na Grand Prix pohasla. Brno chce poslat pořádající spolek do insolvence

Joe Roberts v Grand Prix České republiky třídy Moto2 v Brně 2020 Joe Roberts v Grand Prix České republiky třídy Moto2 v Brně 2020 autor: Reuters
Motocyklová Grand Prix se letos na brněnském Masarykové okruhu definitivně nepojede. Spolek města a kraje pořádající motocyklovou Grand Prix má jít do insolvence, rozhodli v úterý zastupitelé Brna.

Spolek má nevypořádané závazky k promotérské společnosti Dorna, vlastníkovi Masarykova okruhu Automotodromu, ale musí také vracet lidem peníze za nevyužité lístky za loňský ročník. V insolvenci by spolek nejspíš platil jen část závazků.

Komentář: Bio Ilusion uvádí motocyklovou taškařici aneb Geniální finta jako Brno Komentář: Bio Ilusion uvádí motocyklovou taškařici aneb Geniální finta jako Brno Čtěte zde

Pro návrh zvedlo ruku 39 zastupitelů, tři byli proti a šest se zdrželo. Bývalý primátor Brna Petr Vokřál (zvolen za ANO, nyní nez.) uvedl, že insolvence by byla mezinárodní ostudou pro Brno.

"Že se nepojede, to se může stát. Ale v insolvenci budou lidé v nejistotě, jak budou vypořádané jejich vstupenky. Prodané jsou jich tisíce. Je ostudou města, že po 75 letech vše skončí vyhlášením insolvence," řekl Vokřál. Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že byly zvažovány různé postupy, ale na žádný další legální se nepřišlo.

Komplikace pro majitele vstupenek

Podle Vaňkové bude o stejném kroku rozhodovat i kraj, návrh na podání insolvence by ale podala co nejdříve. Zatím není jasné, jakou část by spolek musel uhradit, podle Vaňková má na účtech 30 milionů korun. Vstupenky si koupilo asi 25 000 lidí, z toho 10 000 z Česka a zbytek ze zahraničí. Asi třetina lidí už lístky vrátila. V případné insolvenci by se museli všichni věřitelé přihlásit s pohledávkou.

Místo aprílového žertu cesta k výšinám MotoGP. Suzuki dovedl k titulu Rossiho guru Místo aprílového žertu cesta k výšinám MotoGP. Suzuki dovedl k titulu Rossiho guru Čtěte zde

"Pro nás dnešní rozhodnutí zastupitelstva města Brna nemá žádnou faktickou hodnotu, protože musíme brát v potaz pouze to, co oficiálně učiní spolek. Pokud zástupci spolku chtěli podpořit své rozhodnutí rozhodnutím zastupitelstva, tak to respektujeme. My stále čekáme, jak k tomu spolek konkrétně přistoupí," řekl tiskový mluvčí Automotodromu Brno Petr Boháč ČTK.

Majitelé okruhu počkají na rozhodnutí soudu nebo insolvenčního správce. "Stále ale platí, že veškeré závazky, které po spolku požadujeme, vyplývají z uzavřených smluv," uvedl Boháč.

Loni v srpnu spolek uspořádal závody popáté. Původně měl smlouvu na pět ročníků. Loni se ale jelo bez diváků kvůli pandemii koronaviru. Dorna proto snížila zalistovací poplatek za zisk licence z původních více než čtyř milionů eur (kolem 110 milionů korun) na jeden milion eur (asi 27 milionů korun). Navíc se nad rámec původní smlouvy mělo jet i letos, s diváky a za částku šest milionů eur (162 milionů korun).

Dráha za 100 milionů

Dorna však pro letošní ročník požadovala opravu dráhy, na kterou si loni stěžovali jezdci. Oprava by odhadem stála 100 milionů a město ani kraj na ni nemají peníze. Navíc se zástupcům města ani kraje nelíbí, že chce Dorna od příštích ročníků zvýšit zalistovací poplatek na devět milionů eur (asi 243 milionů korun). Proto zastupitelstva kraje i města schválila usnesení, že počítají s tím, že se letos nepojede.

Boj o korunu krále Moto2 rozhodl poslední závod, Rossiho nevlastní bratr neuspěl Boj o korunu krále Moto2 rozhodl poslední závod, Rossiho nevlastní bratr neuspěl Čtěte zde

Dorně má dát spolek 27 milionů za poplatek, vracet se mají lístky asi za 30 milionů. Podle města má spolek peníze na úhradu Dorně, na vrácení peněz za vstupenky i na adekvátní dohodu s Automotodromem, od něhož si pronajímá dráhu.

Podle města by ale nesměl Automotodrom Brno trvat na svých požadavcích, jako jsou úhrada neobjednaných oprav za 22 milionů nebo nájem 27 milionů za závody, které nebudou. Po jednáních se spolkem Automotodrom snížil požadavky na 25 milionů a požaduje i pětiprocentní podíl společnosti Automotodrom, který vlastní Brno. Odhadovaná cena podílu je asi 12 milionů. Spolek ale nabízí jako vyrovnání 5,5 milionu.

reklama