Salačovi tekla z nosu krev, ale americká helma mu v Austinu přinesla štěstí

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 17. 4. 2023 6:40
Také ve třetím závodě letošní sezony třídy Moto2 dosáhl Filip Salač na body, v americkém Austinu obsadil páté místo.
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Ameriky 2023
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Ameriky 2023 | Foto: Gresini Racing

"Byl to náročný den. Před závodem se mně z důvodu alergie spustila krev z nosu a nešla zastavit. Naštěstí mě to nijak nelimitovalo, větší problém jsem měl s pravým předloktím, které mi trochu ztvrdlo, což je poměrně častá věc právě tady v Austinu." popsal český jezdec komplikace před startem třetího letošního závodu mistrovství světa.

Salač se po startu z první řady v první zatáčce propadl. Ale stačilo jen pár stovek metrů a znovu se vrátil do boje o pódiová umístění.

Vedoucí asi devítičlenná skupina se chvílemi různě trhala, ale jezdec týmu Gresini stále kontroloval svoji čelní pozici. Před polovinou závodu ale Salač začal mírně ztrácet.

V polovině závodu už bylo jasné, že se o vítězství popere italsko-španělská dvojice Tony Arbolino, Pedro Acosta. Ta si vytvořila třísekundový náskok, zatímco za ní se držel "vláček" jezdců včetně rodáka z Mladé Boleslavi.

Ten si ve speciální přilbě zaútočil v posledním kole a v helmě s motivem americké vlajky poskočil na páté místo. Tím navýšil svoji letošní bilanci na 33 bodů a je celkově čtvrtý. "Nemohl jsem jet úplně na sto procent, takže s pátým místem jsem velmi spokojený," sdělil Salač.

Grand Prix Ameriky prostřední kategorie po dramatickém souboji vyhrál Acosta, který tak letos zvítězil už podruhé, Arbolino na něj ztratil jen 146 tisícin sekundy. Třetí dojel Nizozemec Bo Bendsneyder. Ten své umístění věnoval svému dědovi, který před dvěma dny zemřel.

Helma Filipa Salače pro VC Ameriky 2023
Helma Filipa Salače pro VC Ameriky 2023 | Foto: Gresini Racing

V elitní kategorii MotoGP vyjel Alex Rins první triumf pro Hondu od Grand Prix Emilie Romagny 2021. Ještě nedávno dominantní značka čekala na vítězství dlouhých 539 dní. V neděli to španělský jezdec dokázal na netovárním stroji stáje LCR. Oba závodnicí v barvách Repsol Hondy spadli, Marc Marquez kvůli zranění ruky v USA chyběl.

Rins vyhrál před Lucou Marinim z Itálie na Ducati, pro něhož to byl nejlepší výsledek v MotoGP. Třetí dojel francouzský jezdec Fabio Quartararo v sedle Yamahy.

Závod v Austinu dlouho vedl obhájce titulu Francesco Bagnaia, který ale neustál Rinsův tlak a šel k zemi. Ital tak alespoň mohl slavit úspěch v sobotním sprintu, v němž byl jeho španělský rival druhý. V čele seriálu se drží Marco Bezzecchi, Mariniho týmový kolega ze stáje motocyklové legendy Valentina Rossiho.

V nejslabší třídě Moto3 si pro první triumf dojel 18letý Španěl Ivan Ortola, v čele seriálu je jeho ještě o rok mladší krajan Daniel Holgado.

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Austinu:

Moto2: 1. Acosta (Šp./Kalex) 34:42,879, 2. Arbolino (It./Kalex) -0,146, 3. Bendsneyder (Niz./Kalex) -5,851, 4. Alcoba (Šp./Kalex) -6,049, 5. Salač (ČR/Kalex) -7,462, 6. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -7,668.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Arbolino 61, 2. Acosta 54, 3. Canet (Šp./Kalex) 41, 4. Salač 33, 5. López (Šp./Boscoscuro) 29, 6. Dixon (Brit./Kalex) 26.

Moto3: 1. Ortolá (Šp./KTM) 32:01,062, 2. Masiá (Šp./Honda) -0,457, 3. Artigas (Šp./CFMoto) -0,558, 4. Moreira (Braz./KTM) -0,567, 5. Holgado (Šp./KTM) -0,657, 6. Öncü (Tur./KTM) -9,493.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Holgado 49, 2. Moreira 49, 3. Artigas 32, 4. Masiá 31, 5. Suzuki (Jap./Honda) 27, 6. Ortolá 25.

MotoGP - sprint: 1. Bagnaia (It./Ducati) 20:35,270, 2. Rins  (Šp./Honda) -2,545, 3. Martín (Šp./Ducati) -4,706.

Hlavní závod: 1. Rins 41:14,649, 2. Marini (It./Ducati) -3,498, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -4,936, 4. Viňales (Šp./Aprilia) -8,318, 5. Oliveira (Portug./Aprilia) -9,989, 6. Bezzecchi (It./Ducati) -12,049.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Bezzecchi 64, 2. Bagnaia (It./Ducati) 53, 3. Rins 47, 4. Viňales 45, 5. Zarco (Fr./Ducati) 44, 6. Marini 38.