Drama v Assenu. Kornfeil sahal po vítězství, dostal trest, přesto dojel třetí

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 30. 6. 2019 14:45
Jakub Kornfeil obsadil třetí místo ve Velké ceně Nizozemska ve třídě Moto3 a zopakoval tak stejnou pozici z loňského závodu v Brně. Český jezdec byl přitom blízko triumfu, ale po trestu klesl. Bodoval i jeho týmový kolega FIlip Salač, který obsadil 14. místo. Karel Abraham v MotoGP obsadil 17. pozici.
Jakub Kornfeil na KTM v závodě Moto3 v Assenu.
Jakub Kornfeil na KTM v závodě Moto3 v Assenu. | Foto: JNyk

Kornfeil ze sedmého místa na roštu výborně odstartoval a chvíli se dokonce bil o místa na stupních vítězů., Pak ale nestačil tempu nejrychlejších jezdců a postupně se závodním polem propadal až na desátou pozici.

Deset kol před koncem však přišel velký Kornfeilův atak a jezdec týmu Redox. PrüstelGP se rázem ocitl na druhém místě. Český jezdec se  udržel v čelní  čtyřce, která se zbytku pole lehce vzdálila.

Po hromadném pádu čtyř jezdců se Salač rázem ocitl na 15. příčce, čímž měl namířeno k druhé letošní bodované pozici.

Pět okruhů před cílem se Kornfeil poprvé ocitl v čele Velké ceny a svým pronásledovatelům se začal vzdalovat. Jenže radost byla předčasná, 26letý jezdec dostal trest v podobě průjezdu dlouhé zatáčky za zkrácení trati v závěrečné šikaně.

"Prodloužená" ho sice připravila o vedení, ale jezdec na KTM se vrátil na třetí pozici.Tu udržel až do cíle a dojel si pro páté umístění na stupních vítězů v kariéře.

"Jsem moc šťastný. Byl to těžký závod, v závěru mi odcházely gumy. Když jsem dostal trest, snažil jsem si vyjet co největší náskok. To se mi povedlo a i s tímto novým pravidlem se mi podařilo dojet na stupních vítězů," řekl spokojený Kornfeil, kterého překonali jen vítězný Tony Arbolino a další Ital Lorenzo Dalla Porta. V čele pořadí MS zůstal v neděli dvanáctý Áron Canet ze Španělska, Kornfeil se posunul ze 17. místa na jedenácté.

Salač se v závěru závodu posunul o příčku dopředu na 14. pozici a dojel si tak pro zatím nejlepší výsledek v nováčkovské sezoně. "Dnes to pro mě byl nejlepší den z celé letošní sezony. Nejsem ani rád za čtrnácté místo, ale za to, že jsem se celý závod držel v první skupině a na vedoucího jezdce ztratil jen tři vteřiny a byl vteřinu od čtvrtého. Navíc jsem zajel čtvrtý nejlepší čas, takže mám opravdu radost," uvedl 17letý jezdec.

V závodě Moto2 plném pádů se z vítězství senzačně radoval Španěl Augusto Fernandez. pro něhož to byla první výhra v kariéře. Po pádu Alexe Marqueze se do vedení seriálu posunul v neděli čtvrtý švýcarský veterán Thomas Lüthi.

Kategorii MotoGP ovládl Maverick Viňales na Yamaze. Druhý byl jasný lídr seriálu Marc Marquez s Hondou, třetí skončil Francouz Fabio Quartararo na další Yamaze. Karel Abraham s Ducati po výletu mimo trať byl sedmnáctý a nebodoval.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Arbolino 38:03,113, 2. Dalla Porta (oba It./Honda) -0,045, 3. Kornfeil (ČR/KTM) -1,562, 4. Rodrigo (Arg./Honda) -2,158, 5. McPhee (Brit./Honda) -2,201, 6. Ogura (Jap./Honda) -2,264, …14. Salač (ČR/KTM) -3,737.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Canet (Šp./KTM) 107, 2. Dalla Porta 100, 3. Antonelli (It./Honda) 83, 4. Arbolino 76, 5. Vietti (It./KTM) 68, 6. Masiá (Šp./KTM) 65, …11. Kornfeil 46, 27. Salač 3.

Moto2: 1. Fernández (Šp./Kalex) 39:24,779, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,612, 3. Marini (It./Kalex) -3,686, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -4,028, 5. Nagašima (Jap./Kalex) -5,391, 6. Locatelli (It./Kalex) -13,127.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Lüthi 117, 2. Á. Márquez (Šp./Kalex) 111, 3. Fernández 92, 4. Navarro (Šp./Speed Up) 89, 5. Baldassarri (It./Kalex) 88, 6. Marini 84.

MotoGP: 1. M. Viňales (Šp./Yamaha) 40:55,415, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -4,854, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -9,738, 4. Dovizioso (It./Ducati) -14,147, 5. Morbidelli (It./Yamaha) -14,467, 6. Petrucci (It./Ducati) -14,794, …17. Abraham (ČR/Ducati) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. M. Márquez 160, 2. Dovizioso 116, 3. Petrucci 108, 4. Rins (Šp./Suzuki) 101, 5. Rossi (It./Yamaha) 72, 6. Quartararo 67, …25. Abraham 2.