Quartararo si v Assenu upevnil vedení v MotoGP, Salač v závodě Moto3 chyběl

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 27. 6. 2021 14:41
Francouz Fabio Quartararo suverénně zvítězil v nedělní Velké ceně Nizozemska třídy MotoGP a upevnil si vedení v průběžném hodnocení královské kategorie. V Assenu chyběl v závodě Moto3 Filip Salač, který po přestupu do týmu PrüstelGP pojede až po letní přestávce na Red Bull Ringu.

O vedení se po startu přetahovali Quartararo na Yamaze a Francesco Bagnaia s Ducati. Lídr seriálu Quartararo se ale brzy Itala zbavil a s jasným náskokem vedl.

V desátém kole se za Bagnaiu dotáhla skupina silných soupeřů v čele s Takaaki Nakagamim na Hondě. V půlce závodu dostal Ital trest za vyjíždění z vytýčení závodní trati a na druhé místo se probil Quartararův týmový kolega Maveric Viňales.

Třetí jel Johann Zarco, který potřeboval minimalizovat bodovou ztrátu na krajana v čele MS. Francouz se ale nakonec musel sklonit před Joanem Mirem v sedle Suzuki.

Valentino Rossi ani v Assenu neukončil čekání na jubileí 200. umístění na stupních vítězů v elitní kategorii. Populární "Doktor" spadl v rychlé zatáčce a dál už nepokračoval.

Marc Marquez po vítězství v předchozím závodě na Sachsenringu dojel sedmý. Debutant Garrett Gerlof, jenž po Rossiho boku nahradil zraněného Franca Morbidelliho, na body nedosáhl. Američan skončil sedmnáctý.

Italský jezdec Dennis Foggia si v Moto3 dojel pro svůj třetí triumf v kariéře. Loňský vítěz z Brna porazil Španěla Sergia Garcíu o pouhých 78 tisícin vteřiny. Třetí skončil další italský jezdec Romano Fenati.

Lídr šampionátu Pedro Acosta dojel těsně pod stupni vítězů. V celkovém hodnocení má ale na Garcíu stále komfortní náskok 48 bodů. Salač s 16 body klesl na 16. pozici.

Kategorii Moto2 ovládli jezdci týmu Red Bull KTM Ajo. Vyhrál nováček Raul Fernandez, který tak oslavil čerstvý podpis smlouvy na příští sezonu v MotoGP. Za Španělek skončil jeho týmový kolega Remy Gardenr. Australan si se 184 body drží průběžné vedení. Fernandez zaostává o 31 bodů.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Foggia (It./Honda) 37:35,287, 2. García (Šp./GasGas) -0,078, 3. Fenati (It./Husqvarna) -0,207, 4. Acosta (Šp./KTM) -1,352, 5. Suzuki (Jap./Honda) -1,445, 6. McPhee (Brit./Honda) -1,510.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Acosta 158 b., 2. García 110, 3. Foggia 86, 4. Fenati 80, 5. Masiá (Šp./KTM) 72, 6. D. Binder (JAR/Honda) 69, …16. Salač (ČR) 35.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 39:01,832, 2. Gardner (Austr./Kalex) -1,066, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -1,265, 4. Lowes (Brit./Kalex) -1,879, 5. Bezzecchi (It./Kalex) -8,329, 6. Ogura (Jap./Kalex) -10,960.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Gardner 184, 2. R. Fernández 153, 3. Bezzecchi 128, 4. Lowes 99, 5. Di Giannantonio (It./Kalex) 73, 6. Schrötter (Něm./Kalex) 66.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 40:35,031, 2. Viňales (Šp./Yamaha) -2,757, 3. Mir (Šp./Suzuki) -5,760, 4. Zarco (Fr./Ducati) -6,130, 5. Oliveira (Portug./KTM) -8,402, 6. Bagnaia (It./Ducati) -10,035.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Quartararo 156, 2. Zarco 122, 3. Bagnaia 109, 4. Mir 101, 5. Miller (Austr./Ducati) 100, 6. Viňales 95.