Kornfeil potvrdil mistrovství na vodě. Spadl, přesto v Misanu dojel sedmý. Abraham nebodoval

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 10. 9. 2017 14:53
Jakub Kornfeil v nepovedené sezoně poprvé dojel v závodě světového šampionátu třídy Moto3 v první desítce. Jeho letošním maximem bylo 11. místo v Le Mans. Ve Francii také letos jedinkrát bodoval.
Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr

Misano - Jakub Kornfeil si závodě třídy Moto3 v rámci Velké ceny San Marina připsal nejlepší výsledek sezony. Na mokrém asfaltu okruhu v Misanu dojel sedmý a podruhé letos bodoval. Karel Abraham v MotoGP obsadil 17. pozici.

"Tento závod byl neskutečný. Závodím už poměrně dlouho, ale něco takového jsem snad nezažil," konstatoval 24letý jezdec.

Český jezdec vystartoval sice až z 20. pozice, ale na vodě patři mezi nejrychlejší závodníky seriálu. To potvrdil hned v úvodních kolech, kdy se prodral do první desítky. Jenže 19 kol před koncem se jeho jméno po zaváhání vytratilo po pádu z první dvacítky průběžného pořadí.

"Nejdřív mě to trošku vysadilo v zatáčce šest. To jsem zachránil nevím jak a pak na brzdy do zatáčky osm to prostě ustřelilo a už jsem ležel. Než přiběhli maršálové, byl jsem už na cestě na trať a zařadil jsem se někam za dvacítku před mého týmového kolegu," posla český jezdec krizový moment.

Na mokré trati šla k zemi celá řada jeho soupeřů, mnoho z nich - jako třeba Ital Enea Bastianini - dokonce dvakrát. Mezi odpadlíky se zařadil třeba Španěl Jorge Martin z druhého místa.

Martinův pád v závodě  Moto3:

Kornfeil ale dál bojoval. Znovu nasedl na svůj Peugeot  a pokračoval v závodě. V půlce Grand Prix se vrátil do bodované patnáctky a deset kol před koncem byl opět v top 10. V závěru se závodník týmu stáje Peugeot MC Saxoprint  ještě posunul na sedmé místo.

"Závod začal znova. Rytmus jsem měl pořád stejný a motorka skvěle fungovala - to jsem si říkal, že se přetrhnu, aby to dopadlo. Některé soupeře jsem předjel, někteří spadli a koncem závodu už jsem byl zase v top ten. Dost mně záleželo na tom, abych předjel Arenase, protože jsme v šampionátu docela blízko a z dosavadních zkušeností vím, že ne každý závod máme šanci vyjíždět body. To se nakonec podařilo a za sedmé místo jsem moc šťastný," uvedl Kornfeil.

Pro suverénní vítězství si s náskokem téměř půl minuty dojel domácí Romano Fenati, lídr seriálu Joan Mir skončil druhý. V dramatickém závodě bylo klasifikováno jen 15 z 31 jezdců na startu.

Abraham zažil v elitní třídě podobný příběh jako před ním Kornfeil, jenže v jeho případě nebyl šťastný. Spadl už v prvním kole a i když se vrátil do závodu, na body jeho výkon nestačil. Nakonec byl klasifikován na 17. místě se ztrátou jednoho kola na vítězného Marca Marqueze.

Španěl s Hondou se tak dostal do společného vedení v MS po bok továrního jezdce Ducati Andrey Dovisioza. Ten skončil před domácím italským publikem třetí. Mezi rivaly v boji o titul se v neděli dostal ještě Danillo Petrucci na satelitní Ducati, jehož Marquez předjel až v závěrečných kolech Velké ceny.

Aplaus fanoušků si vysloužil Francouz Johann Zarco, který z posledních sil dotlačil svoji Yamahu do cíle, aby získal alespoň jeden bod.

Mokrý asfalt trati pojmenované po Marcu Simoncellim zdramatizoval i boj o titul šampiona třídy Moto2. Do čela se brzy dostal lídr Franco Morbidelli, ale Ital brzy spadl.

Morbidelliho pád z vedení v závodě Moto2:

Jeho pronásledovatel v průběžném pořadí Thomas Lüthi dojel druhý za krajanem Dominickem Aegerterem, čímž se oba postarali o první double pro Švýcarsko v historii světového šampionátu. Lüthi  teď na dosud suverénního Morbidelliho ztrácí jen devět bodů.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Honda) 46:24,290, 2. Mir (Šp./Honda) -28,594, 3. Di Giannantonio (It./Honda) -39,035, 4. Öttl (Něm./KTM) -55,591, 5. Bulega (It./KTM) -1:02,433, 6. Bendsneyder (Niz./KTM) -1:09,312, 7. Kornfeil (ČR/Peugeot) -1:09,984.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Mir 246, 2. Fenati 185, 3. Canet 162, 4. Martín (oba Šp./Honda) 121, 5. Di Giannantonio 117, 6. Migno (It./KTM) 98, …22. Kornfeil 14.

Moto2: 1. Aegerter (Švýc./Suter) 51:39,709, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -1,400, 3. Syahrin (Mal./Kalex) -7,875, 4. Bagnaia (It./Kalex) -21,223, 5. Binder (JAR/KTM) -23,849, 6. Cortese (Něm./Suter) -41,421.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Morbidelli (It./Kalex) 223, 2. Lüthi 214, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) 155, 4. Oliveira (Portug./KTM) 141, 5. Bagnaia 124, 6. Nakagami (Jap./Kalex) 109.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 50:41,565, 2. Petrucci -1,192, 3. Dovizioso (oba It./Ducati) -11,706, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) -16,559, 5. Pirro (It./Ducati) -19,499, 6. Miller (Austr./Honda) -24,882, …17. Abraham (ČR/Ducati) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. M. Márquez 199, 2. Dovizioso 199, 3. M. Viňales 183, 4. Rossi (It./Yamaha) 157, 5. Pedrosa (Šp./Honda) 150, 6. Zarco (Fr./Yamaha) 110, …18. Abraham 28.