V MotoGP padla facka. Abraham si dojel pro bod, čekání Kornfeila dál pokračuje

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 7. 5. 2017 15:38
Jakub Kornfeil ještě nikdy ve své kariéře nečekal v kompletní sezoně na body už čtyři závody nejslabší třídy mistrovství světa. V Jerezu dojel na osmnácté příčce.
Jakub Kornfeil v boxech.
Jakub Kornfeil v boxech. | Foto: Peugeot MC Saxoprint

Jerez -Karel Abraham si dojel pro bod za 15. místo v závodě MotoGP v nedělní Velké ceně Španělska. Naopak Jakub Kornfeil ani ve čtvrtém podniku sezony Moto3 nedosáhl v závodě MS silničních motocyklů na body, obsadil 18. pozici. Jezdec na Peugeotu tak pokračuje v nejhorším začátku sezony v kariéře, tak dlouho na body ještě nečekal.

Abrahamovi, který startoval až ze sedmé řady, pomoci k postupu dopředu také četné pády soupeřů. Po jednom z nich se dokonce málem strhla rvačka.

Australan Jack Miller na Hondě dospěl k názoru, že za jeho pád může domácí Alvaro Bautista, a tak Abrahamovu týmovému kolegovi uštědřil ještě na helmu políček. Rodící se bitku zastavili už v zárodku traťoví komisaři.

Jack Miller fackuje Alvara Bautistu:

Pro vítězství si dojel domácí Dani Pedrosa, úspěch tvární týmu Honda završil druhým místem další Španěl, obhájce titulu Marc Marquez. Domácí stupně vítězů doplnil Jorge Lorenzo, pro něj t byla první "bedna" po přestupu k Ducati.

Lídr seriálu Valentino Rossi obsadil až desáté místo, ale i tak se udržel na první pozici. Jeho týmový kolega od Yamahy Maverick Viňales na něj ztrácí už jen dva body, třetí Marquez čtyři.

Kornfeil startoval ve třídě Moto3 až z 21. pozice a na ní také odkroužil několik okruhů. 15 kol před koncem se posunul aspoň na závěr druhé desítky. Díky pádům soupeřů se propracoval výš, ale k bodové patnáctce měl daleko.

"Je to docela zvláštní pocit. Bojujete s jezdci, o kterých víte, že na ně bez problémů máte, že máte lepší brzdy a lepší stopu, ale nestačí to. Ani přesto všechno vám to nestačí, abyste je porazili," posteskl si Kornfeil, který po 21. místě v kvalifikaci startoval do závodu ze sedmé řady.

"Myslím, že o body jsme přišli v počátku závodu, kdy jsem se snažil jezdcům ukazovat, abychom spolupracovali a jezdci před námi se tak neutrhli. Jenže to nebylo možné, protože se děl přesný opak. Ale takový je život," dodal osmý muž loňského šampionátu, který před touto sezonou vyměnil hondu za peugeot.

První triumf kariéry před domácími fanoušky slavil 17letý Španěl Aron Canet, jenž v dramatickém finiši zdolal o pouhých 31 tisícin vteřiny Romana Fenatiho z Itálie.

Také závod Moto2 byl svědkem premiérového triumfu, Alex Marquez sice už ochutnal, jaké to je stát na nejvyšším stupínku Grand Prix, jenže v Jerezu to bylo poprvé ve třídě Moto2.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto3: 1. Canet (Šp./Honda) 41:25,706, 2. Fenati (It./Honda) -0,031, 3. Mir (Šp./Honda) -0,155, 4. Ramírez (Šp./KTM) -0,358, 5. Di Giannantonio (It./Honda) -0,946, 6. Migno (It./KTM) -1,162, …18. Kornfeil (ČR/Peugeot) -20,836.

Průběžné pořadí (po 4 z 18 závodů): 1. Mir 74, 2. Fenati 65, 2. Martín (Šp./Honda) 59, 4. McPhee (Brit./Honda) 49, 5. Canet 43, 6. Di Giannantonio 35.

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 43:24,350, 2. Bagnaia (It./Kalex) -3,442, 3. Oliveira (Portug./KTM) -4,958, 4. Pasini -6,824, 5. Marini (oba It./Kalex) -6,917, 6. Schrötter (Něm./Suter) -9,561.

Průběžné pořadí (po 4 z 18 závodů): 1. Morbidelli (It./Kalex) 75, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) 64, 3. Oliveira 59, 4. Á. Márquez 49, 5. Bagnaia 33, 6. Nakagami (Jap./Kalex) 32.

MotoGP: 1. Pedrosa 45:26,827, 2. M. Márquez (oba Šp./Honda) -6,136, 3. Lorenzo (Šp./Ducati) -14,767, 4. Zarco (Fr./Yamaha) -17,601, 5. Dovizioso (It./Ducati) -22,913, 6. M. Viňales (Šp./Yamaha) -24,556, …15. Abraham (ČR/Ducati) -51,279.

Průběžné pořadí (po 4 z 18 závodů): 1. Rossi (It./Yamaha) 62, 2. M. Viňales 60, 3. M. Márquez 58, 4. Pedrosa 52, 5. Dovizioso 41, 6. Zarco 35, …18. Abraham 9.