Salač v Rakousku útočil na první desítku, v MotoGP hořely motorky

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2021 15:25
Filip Salač obsadil ve Velké ceně Štýrska silničních motocyklů třídy Moto3 jedenácté místo a získal tak první body po návratu do týmu PrüstelGP.

Po startu ze šesté řady se Salač na mokré trati začal rychle propracovávat kupředu. Ve třetím kole byl už v první desítce a i v dalším průběhu Grand Prix stále bojoval o umístění na hranici top 10.

Cílovou čáru na rakouském Red Bull Ringu proťal 19letý rodák z Mladé Boleslavi na 11. příčce. "Do závodu jsem měl docela dobrý start, ale jel jsem na mokrých pneumatikách na suchém nastavení, takže to ze začátku docela klouzalo a pak to začalo osychat, tak jsem se začal dostávat do rytmu a bylo to lepší. Každopádně jedenácté místo není můj nejlepší výsledek, ale jsem s víkendem spokojený," uvedl Salač.

V dramatickém souboji obou nejlepších jezdců letošní sezony v poslední zatáčce závodu spadl Sergio Garcia, takže pro vítězství dojel vedoucí jezdec  MS Pedro Acosta.

Přesto Garcia zvedl stroj a dojel druhý za svým španělským krajanem a těsně před Romanem Fenatim z Itálie. Garcia tak navýšil svůj náskok "jen" o pět bodů, ale i tak má k dobru astronomických 53 bodů.

Salač se vrátil do německé stáje, za niž odjel celou sezonu 2019, po roce a půl v barvách Rivacold Snipers. S Hondou italského týmu nebyl i přes druhé místo ve Velké ceně Francie spokojený a po letní pauze usedl na KTM od PrüstelGP.

Největší drama v MotoGP se odehrálo krátce po startu, Dani Pedrosa při svém návratu po třech letech ve výjezdu z třetí zatáčky spadl a Ital Lorenzo Savadori v plné rychlosti vletěl do jeho ležící motorky KTM . Výsledkem nebyl jen Italův pád, ale také spektakulární požár obou strojů.

Závod pokračoval po více než půlhodinové pauze. Zatímco Pedrosa mohl usednout na náhradní stroj, otřesený Savadori se na restart nedostavil.

Pro vítězství si stylem start - cíl dojel držitel pole position Jorge Martín na Ducati, který tak oslavil první triumf v elitní kategorii.

Druhý skončil úřadující světový šampion Joan Mir, španělské piloty doplnil na stupních vítězů francouzský lídr průběžného pořadí Fabio Quartararo. Šampionát se ve Spielbergu přehoupl do druhé poloviny a Quartararo vede MS s náskokem 40 bodů před krajanem Johannem Zarcem.

V Moto2 vybojoval premiérové vítězství v sezoně Ital Marco Bezzecchi. Průběžné vedení si upevnil Australan Remy Gardner, třebaže po předchozích pěti pódiových vystoupeních teprve podruhé v sezoně neskončil mezi nejlepší trojicí.

Na čtvrtém místě nicméně porazil nejbližšího protivníka Raúla Fernándeze, který dojel sedmý, a zvýšil náskok na 35 bodů.

Velká cena Štýrska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto3: 1. Acosta (Šp./KTM) 39:45,869, 2. García (Šp./GasGas) -14,431, 3. Fenati (It./Husqvarna) -15,410, 4. Masiá (Šp./KTM) -15,510, 5. Sasaki (Jap./KTM) -18,847, 6. D. Binder (JAR/Honda) -20,534, …11. Salač (ČR/KTM) -36,437.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Acosta 183, 2. García 130, 3. Fenati 96, 4. Foggia (It./Honda) 86, 5. Masiá 85, 6. D. Binder 79, …13. Salač 40.

Moto2: 1. Bezzecchi (It./Kalex) 1:39:026, 2. Canet (Šp./Boscoscuro) -1,171, 3. R. Fernández (Šp./Kalex) -3,260, 4. Gardner (Austr./Kalex) -3,856, 5. Ogura (Jap./Kalex) -6,922, 6. Vietti (It./Kalex) -9,390.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Gardner 197, 2. R. Fernández 162, 3. Bezzecchi 153, 4. Lowes (Brit./Kalex) 101, 5. Di Giannantonio (It./Kalex) 76, 6. Canet 75.

MotoGP: 1. Martín (Šp./Ducati) 38:07,879, 2. Mir (Šp./Suzuki) -1,548, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -9,632, 4. B. Binder (JAR/KTM) -12,771, 5. Nakagami (Jap./Honda) -12,923, 6. Zarco (Fr./Ducati) -13,031.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Quartararo 172, 2. Zarco 132, 3. Mir 121, 4. Bagnaia (It./Ducati) 114, 5. Miller (Austr./Ducati) 100, 6. Viňales (Šp./Yamaha) 95.