Marquez slaví čtvrtý titul šampiona MotoGP, Abraham získal ve Valencii dva body

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 12. 11. 2017 14:48
Až posledních závod letošního ročníku světového šampionátu MotoGP rozhodl o jménu šampiona. Stal se jím Marc Marquez, který v elitní třídě získal čtvrtý titul a celkově v kariéře šestý.
Marc Marquez slaví titul mistra světa třídy MotoGP.
Marc Marquez slaví titul mistra světa třídy MotoGP. | Foto: Repsol Honda Team

ValencieMarc Marquez se stal počtvrté v kariéře šampionem MotoGP. Španělský jezdec o tom rozhodl na domácí půdě, když ve Velké ceně Valencie obsadilo třetí místo. To mu bohatě stačilo v boji s továrním pilotem Ducati Andreou Doviziosem, jenž po pádu závod vzdal. Marquez vyhrál s náskokem 37 bodů před Italem.

V posledním podniku sezony na body dosáhl Karel Abraham v MotoGP, jenž obsadil 14. pozici. Jakub Kornfeil v Moto3  dojel osmnáctý.

Marquez kontroloval závod elitní třídy od startu z pole position, zatímco jeho italský rival se musel probíjet z deváté pozice. 24letý Španěl nijak neriskoval, v pátém kole se před něj hladce dostal Johann Zarco na Yamaze.

V té době  už byl Dovizioso pátý za týmovým kolegou Lorenzem. Španěl se ale neměl moc k tomu, aby uchazeče o titul pustil před sebe a ignoroval i tabule z boxů, které mu dávaly jasně najevo, aby obětoval čtvrtou pozici ve prospěch Itala.

Frustrace v boxech Ducati:

Sedm kol před koncem Marquez udělal v souboji se Zarcem a vyjel mimo trať. Do závodu se vrátil pátý za dvojicí jezdců Ducati. Ovšem ani to s Lorenzem nepohnulo. Všechno vyřešil v následujícím kole nejdřív pád španělského jezdce a následně i přemotivovaného Doviziosa.

Doviziosův pád:

Marquez dál bojoval a nakonec po souboji se Zarcem zakončil sezonu před domácími fanoušky třetím místem. Hlavně si ale dojel pro čtvrtý titul v elitní třídě a celkově šestý v kariéře. První místo slavil jeho týmový kolega od Hondy, Španěl Dani Pedrosa.

Marquez slaví s fanoušky titul šampiona MotoGP:

Abraham se po startu propadl na konec druhé desítky, pak ale začal postupoval kupředu a výsledkem byla desátá bodovaná příčka v sezoně. S 32 body patří brněnskému jezdci týmu Pull&Bear Aspar na nejslabším stroji celého závodního pole MotoGP konečná dvacátá pozice.

Kornfeil se rozloučil se slabou motorkou Peugeot, v příštím roce se v barvách týmu MC Saxoprint v Moto3 po dvou sezonách vrátí do sedla KTM. Letos český závodník bodoval jen čtyřikrát a s 26 body mu patří konečná 22. příčka.

"Po startu z deváté řady, si myslím, osmnácté místo není vůbec špatné. Je skvělé skončit závod jako nejrychlejší Peugeot/Mahindra a potvrdit tak roli jezdce s nejvíce body na tomto stroji," uvedl český jezdec.

Zvítězil Španěl Jorge Martin, který proměnil v premiérové vítězství až devátou pole position v této sezoně. Pomohly mu k tomu i problémy krajana a jistého mistra světa Joana Mira. Ten se během závodu dostal mimo trať a z konce druhé desítky se dokázal probít zpět na druhé místo. Španělské pódium doplnil třetí Marcos Ramirez.

Divoký pád Itala Fabia di Giannantonia v závodě Moto3:

Se šampionátem se ve Valencii rozloučila značka Mahindra, na níž jezdil fakticky jezdil i Kornfeil. Jeho Peugeot byl totiž indický motocykl s jinou značkou na kapotě.

Ve třídě Moto2 zvítězil Portugalec Miguel Oliveira, druhý byl letošní mistr světa Frnaco Morbidelli a třetí Jihoafričan Brad Binder.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 46:08,125, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -0,337, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -10,861, 4. Rins (Šp./Suzuki) -13,567, 5. Rossi (It./Yamaha) -13,817, 6. Iannone (It./Suzuki) -14,516, …14. Abraham (ČR/Ducati) -41,988.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 298, 2. Dovizioso (It./Ducati) 261, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) 230, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 210, 5. Rossi 208, 6. Zarco 174, …20. Abraham 32.

Moto2: 1. Oliveira (Portug./KTM) 43:15,843, 2. Morbidelli (It./Kalex) -2,154, 3. Binder (JAR/KTM) -4,181, 4. Bagnaia (It./Kalex) -11,181, 5. Á. Márquez (Šp./Kalex) -12,146, 6. Syahrin (Malaj./Kalex) -14,595.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Morbidelli 308, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) 243, 3. Oliveira 241, 4. Á. Márquez 201, 5. Bagnaia 174, 6. Pasini (It./Kalex) 148.

Moto3: 1. Martín 40:02,193, 2. Mir (oba Šp./Honda) -3,760, 3. Ramírez (Šp./KTM) -3,877, 4. Fenati -3,953, 5. Bastianini (oba It./Honda) -3,999, 6. Guevara (Šp./KTM) -4,940, …18. Kornfeil (ČR/Peugeot) -33,128.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Mir 341, 2. Fenati 248, 3. Canet (Šp./Honda) 199, 4. Martín 196, 5. Di Giannantonio (It./Honda) 153, 6. Bastianini 141, …22. Kornfeil 26.