Salač završil skvělý víkend životním výsledkem. Ve Valencii bodovali všichni Češi

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 17. 11. 2019 14:46
Filip Salač završil letošní sezonu v kategorii Moto3 výborným pátým místem v nedělním závodě ve Valencii. Jeho týmový kolega Jakub Kornfeil byl patnáctý. Karel Abraham v MotoGP získal dva body za čtrnáctou pozici.
Filip Salač na KTM během závodu Moto3 ve Valencii.
Filip Salač na KTM během závodu Moto3 ve Valencii. | Foto: Ronny Lekl/Redox PrüstelGP

Český nováček v barvách stáje Redox PrüstelGP tak proměnil nejlepší výsledek v kvalifikaci v nejlepší umístění v závodě světového šampionátu. Jeho vrcholem byla zatím devátá pozice v Misanu.

Start závodu Moto3 byl o čtvrt hodiny posunut kvůli nezvyklému chladu, který ve Valencii panoval. Ani to Salače na KTM nevyvedlo z koncentrace a český mladík se už v prvním kole prodral na virtuální stupně vítězů.

V čele soupeřům ujel domácí Marco Ramírez, zatímco rodák z Mladé Boleslavi bojoval v čele stíhající skupiny. Jeho týmový kolega Kornfeil se po startu z předposlední řady dostal na 20. pozici.

Kvůli hořící motorce Dennise Foggii a řadě dalších pádů byl závod ve třetím kole přerušen. Italský jezdec byl dlouho na trati ošetřován, ale on i ostatní účastnící velké kolize byli celou dobu při vědomí.

Závod po pauze pokračoval na 15 kol. Jezdci se museli na prořídlém startovním roštu postavit zpátky na ta místa, která si vyjeli v kvalifikaci. Salač využil "díry" před sebou a poskočil na čtvrtou pozici.

V Moto3 se tradičně pozice přelévaly jako tekutý písek. 17letý Čech se stále držel v první šestici, která soupeřům lehce poodjela.

Dvanáct okruhů před koncem přišla další hromadná kolize, v níž byl i už jistý mistr světa Lorenzo Dalla Porta. Kornfeil se díky tomu rázem posunul na 18. příčku.

Souběžně s tím Salač předjel Arona Caneta a posunul se na pátou pozici. Vedoucí skupina se po chvíli díky španělskému mladíčkovi Xavieru Artigasovi rozšířila na sedm závodníků.

Právě zásluhou domácí naděje se v čele začaly vytvářet drobné rozestupy, Salač vévodil "stíhačům" od páté do osmé příčky. V závěru Velké ceny Salač zaútočil na Japonce Tacukiho Suzukiho, cílovou čáru nakonec proťal pátý.

Španěl Sergio García udržel o pouhých pět tisícin vteřiny vedení před dotírajícím Andreou Mignem z Itálie a stal se už třináctým různým vítězem v letošní dramatické sezoně Moto3.

Kornfeil završil sezonu bodem za patnáctou pozici a celkově je čtrnáctý. Salač skončil v konečném pořadí MS třiadvacátý. V příští sezoně pojedou každý za jinou stáj. Zatímco Salač usedne na Hondu týmu VNE Snipers, jeho krajan bude jezdit za španělský tým RBA Skull Rider dál na stroji KTM.

Lorenzo odjel poslední závod kariéry

V Moto2 vyhrál Jihoafričan Brad Binder, který si tak pojistil titul vicemistra světa. Podobně jako v nejslabší kubatuře, také zde letošní šampion - v tomto případě Álex Márquez - spadl.

To je ho starší bratr, tovární pilot Hondy Marc Márquez, před svými fanoušky potvrdil letošní dominanci. Jako mistr světa MotoGP vyhrál i závěrečný podnik sezony. Abraham v sedle Ducati završil sezonu ziskem dvou bodů, celkem jich letos má devět a patří mu čtyřiadvacáté místo.

Před Abrahamem dojel Jorge Lorenzo na Hondě. Pětinásobný mistr světa odjel ve Valencii svůj poslední závod v mistrovství světa a ukončil kariéru.

Mistři světa 2019: zleva Alex Marquez (Moto2), Marc Marquez (MotoGP) a Lorenzo Dalla Porta (Moto3) | Foto: Reuters

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. García (Šp./Honda) 25:17,918, 2. Migno (It./KTM) -0,005, 3. Artigas (Šp./Honda) -0,180, 4. Suzuki (Jap./Honda) -0,246, 5. Salač (ČR/KTM) -0,328, 6. Canet (Šp./KTM) -3,016, …15. Kornfeil (ČR/KTM) -12,661.

Konečné pořadí MS (po 19 závodech): 1. Dalla Porta (It./Honda) 279, 2. Canet 200, 3. Ramírez (Šp./Honda) 183, 4. Arbolino (It./Honda) 175, 5. McPhee (Brit./Honda) 156, 6. Vietti (It./KTM) 135, …14. Kornfeil 78, 23. Salač 32.

Moto2: 1. B. Binder (JAR/KTM) 25:30,766, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -0,735, 3. Navarro (Šp./Speed Up) -1,045, 4. Manzi (It./MV Agusta) -1,185, 5. Martín (Šp./KTM) -8,066, 6. Fernández (Šp./Kalex) -8,311.

Konečné pořadí MS (po 19 závodech): 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 262, 2. B. Binder 259, 3. Lüthi 250, 4. Navarro 226, 5. Fernández 207, 6. Marini (It./Kalex) 190.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:21,469, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -1,026, 3. Miller (Austr./Ducati) -2,409, 4. Dovizioso (It./Ducati) -3,326, 5. Rins (Šp./Suzuki) -3,508, 6. M. Viňales (Šp./Yamaha) -8,829, …14. Abraham (ČR/Ducati) -1:04,871.

Konečné pořadí MS (po 19 závodech): 1. M. Márquez 420, 2. Dovizioso 269, 3. M. Viňales 211, 4. Rins 205, 5. Quartararo 192, 6. Petrucci (It./Ducati) 176, …24. Abraham 9.