Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 21. 5. 2017 14:57
Většina závodního pole třídy Moto3 ve Velké ceně Francie havarovala na olejové skvrně. Jakub Kornfeil si po restartu dojel pro první body od loňské GP Valencie.
Pád v Le Mans postihl většinu závodníků třídy Moto3.
Pád v Le Mans postihl většinu závodníků třídy Moto3. | Foto: Repro: MotoGP via Twitter

Le Mans - Jakub Kornfeil v letošní sezoně třídy Moto3 konečně bodoval. V dramatické Velké ceně Francie silničních motocyklů obsadil 11. místo a získal prvních pět bodů v této sezoně. Karel Abraham v MotoGP do cíle nedojel.

Závod nejslabší třídy poznamenala hromadná havárie. V úvodu druhého kola došlo na olejové skvrně k pádu téměř celého závodního pole. I když celá situace vypadala divoce, naštěstí nebyl nikdo z jezdců zraněn.

Hromadná havárie v Moto3:

Nikoliv Kornfeil, olej unikl Malajci

Jedním z "podezřelých" ze způsobení kolize byl i Kornfeil, jenž jel po kolizi na chvostu závodního pole. Ovšem podle televize BT Sports osádka lékařského vozidla, které jede za jezdci v prvním okruhu, žádný únik oleje z jeho Peugeotu nezpozorovala.

Sám Kornfeil za viníka označil Adama Norrodina z Maljsie, z jehož stroje měl na dráhu uniknout olej.

Po čtyřicetiminutové pauze byla Velká cena restartována a zkrácena na 16 kol. Zatímco Španěl Joan Mir si jel svůj vlastní závod s náskokem více než pěti vteřin, za ním se odehrál tvrdý boj o druhé místo.

V širší skupině bojující o stupně vítězů se díky pádu řady favoritů včetně obou Mirových soupeřů v boji o titul Romana Fenatino a Jorgeho Martina ocitl také Kornfeil. Ten nakonec dojel do cíle těsně za první desítkou.

"Konečně je to tam! Dneškem jsme si aspoň trošku napravili chuť za předešlé nepodařené závody. Chci moc poděkovat týmu za skvělou práci. Do závodu jsme zvolili měkkou směs pneumatik, což se ukázalo jako skvělá volba," uvedl spokojený Kornfeil.

Rossi spanilou jízdu nezavršil

V královské kubatuře MotoGP se ve vedení postupně vystřídali třijezdci na Yamaze. Po startu nejlépe vyrazil domácí Johann Zarco z "béčka" Tech3.

Francouze po pár kolech vystřídal jezdec tovární stáje Maverick Viňales. V závěru zabojoval dosavadní lídr seriálu Valentino Rossi a už už si jel pro první triumf v této sezoně. Jenže Ital v posledním kole spadl a stejně jako obhájce titul Marc Marquez v Le Mans nebodoval.

Rossiho pád v posledním kole:

Viňales se nedělním vítězstvím nejen ujal vedení v šampionátu ale pro značku Yamaha vybojoval jubilejní 500. vítězství v závodech mistrovství světa.

Abraham v šestém kole zajel do boxů a přidal se tak k smůle netovárních plotů Ducati, z nichž v Le Mans ani jeden závod nedokončil.

V třídě Moto2 neudržel Švýcar Thomas Lüthi pole position a obsadil konečné třetí místo. Pro vítězství si dojel Francesco Morbidelli z Itálie před svým krajanem Francescem Bagnaiou. V hodnocení MS vede Morbidelli  s náskokem 20 bodů před Lüthim.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Mir 27:37,830, 2. Canet (oba Šp./Honda) -4,252, 3. Di Giannantonio (It./Honda) -4,365, 4. Ramírez (Šp./KTM) -4,469, 5. Guevara (Šp./KTM) -4,845, 6. Bastianini (It./Honda) -5,463, …11. Kornfeil (ČR/Peugeot) -7,504.

Průběžné pořadí (po 5 z 18 závodů): 1. Mir 99, 2. Fenati (It./Honda) 65, 3. Canet 63, 4. Martín (Šp./Honda) 59, 5. McPhee (Brit./Honda) 53, 6. Di Giannantonio 51, …24. Kornfeil 5.

Moto2: 1. Morbidelli 42:17,557, 2. Bagnaia (oba It./Kalex) -1,714, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -5,837, 4. Á. Márquez (Šp./Kalex) -6,212, 5. Pasini (It./Kalex) -13,537, 6. Aegerter (Švýc./Suter) -14,945.

Průběžné pořadí (po 5 z 18 závodů): 1. Morbidelli 100, 2. Lüthi 80, 3. Á. Márquez 62, 4. Oliveira (Portug./KTM) -59, 5. Bagnaia 53, 6. Nakagami (Jap./Kalex) 41.

MotoGP: 1. M. Viňales (Šp./Yamaha) 43:29,793, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -3,134, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -7,717, 4. Dovizioso (It./Ducati) -11,223, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -13,519, 6. Lorenzo (Šp./Ducati) -24,002, …Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 5 z 18 závodů): 1. M. Viňales 85, 2. Pedrosa 68, 3. Rossi (It./Yamaha) 62, 4. M. Márquez (Šp./Honda) 58, 5. Zarco 55, 6. Dovizioso 54, …19. Abraham 9.