Skvělý víkend pro ženy: mistryně světa na motorce i vítězka v nižší sérii NASCAR

Radek Vičík Radek Vičík
1. 10. 2018 13:58
Ženské závodnice se stále více prosazují. O víkendu dokázaly získat cenné vavříny španělská motocyklová závodnice i americká pilotka auta.
Anna Carrascová slaví titul mistryně světa ve třídě Supersport 300.
Anna Carrascová slaví titul mistryně světa ve třídě Supersport 300. | Foto: Pirelli

Magny-Cours, St, Meridian - Hned dva velké zápisy do historie ženského motoristického sportu se povedly dámám v helmách o uplynulém víkendu. Ana Carrascová jako první žena získala ve třídě Supersport 300 titul světové šampionky v silničních závodech motocyklů. Hailie Deeganová zase vyhrála podnik nižší série NASCAR zvané K&N Pro Series West.

Španělka Carrascová letos vyhrála dva závody a do Magny-Cours přijela na závěrečnou jízdu sezony s desetibodovým náskokem na týmového kolegu Scottem Derouem z Nizozemí. Ve hře byl ještě Španěl Mika Perez.

Jednadvacetiletá závodnice ale nezvládla kvalifikace a do nedělního závodu se vydala až z pětadvacáté pozice. Zatímco se Španělka probíjela kupředu, její vyzyvatelé bojovali o čelní příčky. Naděje motorkářky v sedle Kawasaki vzrostly v šestém kole, kdy Deroue kvůli technickým problémům odstoupil.

Jenže Perez se stále držel v čelní skupině a ve virtuálním pořadí byl v té chvíli šampionem. Zatímco Carrascová se dostala na konečnou 13. příčku, Perez se v poslední šikaně propadl ze třetího na čtvrté místo. To v konečném účtování znamenalo o jediný bod historický triumf mladé Španělky.

"Je to neuvěřitelné, tvrdě jsme na tom pracovali. Můžu teď poděkovat celému týmu Kawasaki, Davidu Salomovi a všem lidem kolem. Ti všichni mi pomohli sem přijít, letos mi dali všechno. Titul chci věnovat mému kamarádovi Lousi Salomovi. V den, kdy zahynul, jsem si slíbila, že svůj první titul bude patřit právě jemu," řekla rodačka z Murcie.

Carrascová je bývalou účastnicí MS silničních motocyklů ve třídě Moto3, kde ve 46 jízdách získala 9 bodů. Do světového šampionátu třídy Supersport 300 přišla loni, kdy jednou vyhrála a obsadila konečnou osmou příčku.

Hailie Deeganová slaví vítěztní na oválu Meridian Speedway.
Hailie Deeganová slaví vítěztní na oválu Meridian Speedway. | Foto: NASCAR Media

Už v sobotu večer dokázala teprve 17letá Deeganová pokořit všechny mužské soupeře na krátkém oválu Meridian Speedway v závodě nižší kategorie NASCAR. Něco podobného se podařilo už jen pouze koncem 80. let Shawně Robinsonové v dnes už neexistujícím šampionátu Dash Series.

Deeganová má velké zkušenosti v závodech bugin na hliněných okruzích zvaných "dirt", ale toto byl její první triumf na asfaltu v rámci seriálu K&N Pro Series West. Mladá Američanka si úspěch doslova vydřela, protože do čela se dostala až v první zatáčce závěrečného okruhu. Svého týmového parťáka Coleho Rouse přitom zvnitřku lehce nabrala.

"Můj bože, tohle je ten nejlepší den mého života! Lidé nepochopí, kolik hodin a dní práce stojí za tímhle úspěchem. Je to prostě báječné," radovala se v Idahu vítězka.