Japonsko korunovalo Espargara, Kornfeil jedenáctý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 27. 10. 2013 6:44
Nedělní závod MS silničních motocyklů v japonském Motegi rozhodl o prvním jménu letošního mistra světa. Stal se jím Španěl Pol Espargaro ve třídě Moto2.
Pol Espargaro.
Pol Espargaro. | Foto: Reuters

Motegi - Nedělní závod MS silničních motocyklů v japonském Motegi rozhodl o prvním jménu letošního mistra světa. Stal se jím Pol Espargaro ve třídě Moto2.

Titul si dvaadvacetiletý pilot zajistil vítězstvím ve Velké ceně Japonska, když oba jeho zbývající soupeři, Scott Redding a Esteve Rabat, se stali obětí velké havárie hned po startu a do opakovaného startu nenastoupili.

V MotoGP padne rozhodnutí až ve Valencii

Ve třídě MotoGP pokračuje drama až do posledního závodu. Jorge Lorenzo na Yamaze znovu vyhrál, a protože lídr seriálu Marc Marquez dojel hned za ním, musí si jezdec Hondy na korunovaci nejmladším šampionem historie šampionátu ještě počkat.

Lorenzo stáhl náskok lídra na 13 bodů. To znamená, že v závěrečném šampionátu stačí Marquezovi dojet na třetím místě. V Motegi dojel jeho týmový kolega Dani Pedrosa, který tak definitivně vypadl ze hry o titul.

Na start byl i přes pomalý čas v kvalifikaci připuštěn také Lukáš Pešek, ale český jezdec do cíle nedojel. Po dvou kolech zajel do boxů, kde svůj stroj Ioda-Suter odstavil.

Drama v rozmezí 27 tisícin

Jakub Kornfeil ve třídě Moto3 obsadil jedenáctou pozici, která mu zaručila postup do první desítky průběžného hodnocení MS.

Také jméno mistra světa nejslabší třídy bude známo až za dva týdny ve Valencii. Také zde totiž favorité padali a drsnost japonského asfaltu poznali lídr Luis Salom i jeho pronásledovatel Álex Rins.

Druhou příčkou v závodě rozdal nově karty Maverick Viňales, který teď na Rinse ztrácí jen dva body. Viňales přitom boj o nedělní triumf prohrál jen o 27 tisícin vteřiny za španělským krajanem Álexem Márquezem.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. A. Márquez 39:45,953, 2. M. Viňales (oba Šp./KTM) -0,027, 3. Folger (Něm./Kalex KTM) -7,750, 4. Oliveira (Portug./Mahindra) -15,889, 5. Fenati (It./FTR Honda) -18,323, 6. Miller (Austr./FTR Honda) -18,432, ...11. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -33,067.

Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. Salom (Šp./KTM) 300 b., 2. M. Viňales 298, 3. Rins (Šp./KTM) 295, 4. A. Márquez 200, 5. Folger 163, 6. Oliveira 144, ...10. Kornfeil 68.

Moto2: 1. P. Espargaró (Šp./Kalex) 28:15,162, 2. Kallio (Fin./Kalex) -1,344, 3. Lüthi (Švýc./Suter) -3,379, 4. Simeon (Belg./Kalex) -8,420, 5. Simon (Šp./Kalex) -10,315, 6. Terol (Šp./Suter) -11,364.

Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. P. Espargaró 265, 2. Redding (Brit./Kalex) 224, 3. Rabat (Šp./Kalex) 204, 4. Kallio 185, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 151, 6. Lüthi 146.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 42:34,291, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -3,188, 3. Pedrosa -4,592, 4. Bautista (oba Šp./Honda) -19,755, 5. Bradl (Něm./Honda) -22,810, 6. Rossi (It./Yamaha) -24,637, ...Pešek (ČR/Ioda Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 17 ze 18 závodů): 1. M. Márquez 318, 2. Lorenzo 305, 3. Pedrosa 280, 4. Rossi 224, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) 188, 6. Bautista 160, ...24. Abraham (ČR/ART) 5.