Titul MotoGP pro Marqueze, Kornfeil ve Valencii nebodoval

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 10. 11. 2013 14:50
Motocyklisté bojovali ve Valencii o poslední body v letošní sezony. V boji o titul mistra světa prestižní třídy MotoGP rozhodly pouhé čtyři body.
Marc Marquez, nový šampion MotoGP.
Marc Marquez, nový šampion MotoGP. | Foto: Reuters

Valencie - Jakub Kornfeil ukončil letošní sezonu ve třídě Moto3 šestnáctým místem ve Velké cena Valencie a vypadl tak z nejlepší desítky závěrečného pořadí světového šampionátu.

Kornfeil získal celkem 68 bodů, o pět bodů méně než desátý Romano Fenati z Itálie.

"Jsem rád, že to trápení pro letošek skončilo," řekl Kornfeil lakonicky po nevydařeném závěru sezony.

V nejslabší třídě se rozhodovalo o držiteli titulu do posledních metrů. Vítězstvím si titul zajistil domácí Maverick Viňales, když jeho soupeř Alex Rins obsadil třetí místo a dosavadní lídr seriálu Luis Salom dojel po pádu až čtvrtý.

Nováček Marquez hrdinou MotoGP

Ve Valencii vyvrcholil také dramatický souboj o šampiona MotoGP. Jorge Lorenzo si sice přijel pro osmý triumf sezony, ale na nováčka Marca Marqueze v sedle Hondy to bylo málo.

"Splnil se mi životní sen. Nemůžu ani popsat, jak se cítím," řekl krátce po závodě šťastný šampion, kterému je teprve 20 let a stal se tak nejmladším šampionem historie elitní třídy.

Obhájce titulu na Yamaze na něj v konečném účtování ztratil čtyři body. Marquezovi totiž v neděli stačilo dojet třetí, když před sebe "pustil" týmového parťáka Daniho Pedrosu.

Lukáš Pešek pojedenácté v sezoně do cíle nedojel. Český  jezdec na stroji Ioda-Suter spadl ve čtvrtém kole a sezonu tak dokončil bez jediného bodu. Karel Abraham, který letos předčasně skončil kvůli zraněné, skončil na 24. místě celkového pořadí MotoGP.

Drama tisíciny vteřiny

V klání třídy Moto2 vedl už jistý šampion Pol Espargaro. Ten ale pak spadl a pro vítězství dojel jiný Španěl, Nicolas Terol se Suterem. Ten vyhrál před týmovým kolegou  Jordi Torresem a Johannem Zarcem.

Francouz přitom "dostal" třetí místo až po prostudování cílové fotografie. Před Simonem Corsim měl náskok pouhé tisíciny vteřiny.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 46:10,302, 2. Pedrosa -3,934, 3. M. Márquez (oba Šp./Honda) -7,357, 4. Rossi (It./Yamaha) -10,579, 5. Bautista (Šp./Honda) -14,965, 6. Bradl (Něm./Honda) -24,399, ...Pešek (ČR/Ioda Suter) nedokončil.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 334, 2. Lorenzo 330, 3. Pedrosa 300, 4. Rossi 237, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) 188, 6. Bautista 171, ...24. Abraham (ČR/ART) 5.

Moto2: 1. Terol 43:24,972, 2. Torres (oba Šp./Suter) -4,047, 3. Zarco (Fr./Suter) -5,993, 4. Corsi (It./Speed up) -5,994, 5. Rabat (Šp./Kalex) -8,316, 6. De Angelis (San Mar./Speed up) -10,596.

Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. P. Espargaró (Šp./Kalex) 265, 2. Redding (Brit./Kalex) 225, 3. Rabat 215, 4. Kallio (Fin./Kalex) 187, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 157, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 155.

Moto3: 1. M. Viňales (Šp./KTM) 40:12,463, 2. Folger (Něm./KalexKTM) -0,186, 3. Rins (Šp./KTM) -0,187, 4. A. Márquez (Šp./KTM) -13,666, 5. Vázquez (Šp./Mahindra) -13,708, 6. Masbou (Fr./FTR Honda) -28,587, ...16. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -38,056.

Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. M. Viňales 323 b., 2. Rins 311, 3. Salom (Šp./KTM) 302, 4. A. Márquez 213, 5. Folger 183, 6. Oliveira (Portug./Mahindra) 150, ...11. Kornfeil 68.