Lorenzo ovládl bitvu v MotoGP, Kornfeil díky pádu soupeřů dojel třetí v Moto3

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 8. 11. 2015 14:58
Výsledky Velké ceny Valencie silničních motocyklů, posledního závodu letošní sezony.
Jorge Lorenzo si dojel pro pátý titul mistra světa.
Jorge Lorenzo si dojel pro pátý titul mistra světa. | Foto: Reuters

Valencie - Ani téměř dokonalá stíhací jízda ve Velké ceně Valencie nestačila Valentinovi Rossimu k udržení vedení ve světovém šampionátu MotoGP a v posledním závodě sezony si pro titul dojel jeho týmový kolega z Yamahy Jorge Lorenzo

Španěl dnes vyhrál, Rossi po startu z poslední řady startovního roštu a překonání dvaceti soupeřů obsadil čtvrté místo. V konečném hodnocení seriálu je tak dělilo pouhých pět bodů.

Dramatické vyvrcholení letošní sezony MotoGP jsme sledovali ZDE

Jakub Kornfeil se ve třídě Moto3 podruhé v kariéře postavil na stupně vítězů. Českému jezdci přálo štěstí, když v závěrečném kole spadli tři členové vedoucí skupiny a ocitl se tak rázem v boji o pódium. Čtvrtého Brada Bindera porazil ve finiši o pouhých 31 tisícin vteřiny.

Rossi předjížděl jak na běžícím pásu

Rossi byl po kontroverzi s Marcem Marquezem v předchozím závodě v Sepangu odsouzen k tomu startovat z chvostu, ale Ital se nevzdal a od prvních metrů předjížděl jednoho soupeře za druhým.

V cíli prvního kola byl už v bodované patnáctce a ve 12. okruhu se ocitl už na páté pozici. Pak předjel už jen krajana Andreu Doviziosa a až do cíle jel na čtvrtém místě.

Vedoucí trio Lorenzo, Marc Marquez a Dani Pedrosa soupeřům brzy odjelo. Virtuální mistr světa se celý závod držel před oběma továrními Hondami a ani závěrečný neúspěšný atak Pedrosy na Marqueze ho nerozházel a dojel si pro pátou korunu světového šampiona.

"Na tenhle titul jsem hodně pyšný. Teď jsem pětinásobný mistr světa a to se dobře poslouchá," radoval se Lorenzo. Vítězství prý nebylo snadné. "Zezadu tam byl na mě tlak. Zadní pneumatika byla zničená. Soustředil jsem se jen na sebe a modlil se," řekl Lorenzo.

Hanika skončil sezonu dalším pádem

Pád v závěru závodu Moto3:

"Doufal jsem, že se vpředu něco stane. Ale to, že v poslední zatáčce, to by mě nikdy nenapadlo. Říkal jsem si, že šesté místo je fajn, ale tohle je něco extra a jsem moc šťastný," řekl krátce po závodě Kornfeil.

Karel Hanika v posledním závodě sezony bojoval v první desítce, ale 14 kol před koncem spadl.

Titul mistra světa Moto3 uhájil Danny Kent, který je tam prvním britským šampionem od Barryho Sheena v "půllitrech" roku 1977.

Souboj s Miguel Oliveirou, před nímž měl během sezony až stobodový náskok, byl ale velmi těsný. Brit byl sice po startu mimo první čtrnáctku, jež mu zajišťovala titul, pak se závodním polem postupně prokousal dopředu. Portugalec vyhrál, oba jezdce nakonec dělilo pouhých šest bodů.

Drama bylo také v Moto2

Také v Moto2 se padalo, Hned po startu ve druhé zatáčce šlo k zemi několik jezdců a závod byl následně přerušen.

Po dvaceti minutách se mohlo znovu závodit. V domácím souboji o vítězství vyhrál sice loňský šampioni Esteve Rabat, ale druhým místem si Alex Rins právě v bitvě s krajanem zajistil celkové druhé místo v MS.

Jistý šampion Johann Zarco z Francie dnes obsadil sedmé místo.

Aktualizujeme...

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 40:09,792, 2. Navarro (Šp./Honda) -0,198, 3. Kornfeil (ČR/KTM) -2,090, 4. Binder (JAR/KTM) -2,121, 5. Bastianini (It./Honda) -2,975, 6. I. Viňales (Šp./KTM) -3,343, ...Hanika (ČR/KTM) nedokončil.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Kent (Brit./Honda) 260 b., 2. Oliveira 254, 3. Bastianini 207, 4. Fenati (It./Honada) 176, 5. Antonelli (It./Honda) 174, 6. Binder 159, ...12. Kornfeil 89, 18. Hanika 43.

Moto2: 1. Rabat 28:48,831, 2. Rins (oba Šp./Kalex) -0,309, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -3,347, 4. Baldassarri (It./Kalex) -3,644, 5. Lowes (Brit./Speed Up) -5,140, 6. Salom (Šp./Kalex) -9,499.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Zarco (Fr./Kalex) 352, 2. Rins 234, 3. Rabat 231, 4. Lowes 186, 5. Lüthi 179, 6. Folger (Něm./Kalex) 163.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 45:59,364, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,263, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -0,654, 4. Rossi (It./Yamaha) -19,789, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -26,004, 6. Smith (Brit./Yamaha) -28,835,

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Lorenzo 330, 2. Rossi 325, 3. M. Márquez 242, 4. Pedrosa 206, 5. Iannone (It./Ducati) 188, 6. Smith 181.