MotoGP • 18. závod z 18 • 14:00

MotoGP ŽIVĚ: Rossi vs. Lorenzo o titul

Závod třídy MotoGP ve Valencii startuje v neděli 8. listopadu ve 14:00

Ještě před tím do poslední Grand Prix sezony odstartují jezdci třídy Moto3 (11:00) a Moto2 (12:10).

Situace v MotoGP se zdramatizovala po kolizi Valentina Rossiho a Marca Marqueze v předposledním závodě sezony v Malajsii - video najdete ZDE

Rossi vs. Marquez
Rossi vs. Marquez | Foto: Twitter

Rossi byl ředitelstvím závodu uznám jako viník Španělova pádu, za což dostal tři trestné body do svého "řidičáku". Ty ho ale v klíčovém závodě sezony ve Valencii posunou až na konec startovního roštu.

VC České republiky 2015, MotoGP: Valentino Rossi, Yamaha
VC České republiky 2015, MotoGP: Valentino Rossi, Yamaha | Foto: Reuters

Italský jezdec se proti trestu z Malajsie odvolal, ale Arbitrážní soud pro sport (CAS) jej krátce před začátkem španělského závodního víkendu potvrdil - více čtěte ZDE

Valentino Rossi v MotoGP 2015
Valentino Rossi v MotoGP 2015 | Foto: Reuters

Rossi tak sice přijel do Valencie se sedmibodovým náskokem, ale bude stát až v deváté řadě. Pokud Lorenzo vyhraje, musí se pro zisk desátého titulu mistra světa probít na druhé místo - více o situace před GP Valencie čtěte ZDE

MotoGP 2015: Valentino Rossi
MotoGP 2015: Valentino Rossi | Foto: Yamaha Motor Racing

Rozhodnuto ještě není ani ve třídě Moto3. Zde má ale Brit Danny Kent mnohem lepší výchozí pozici, protože mu k definitivě začít dojet pro dva body za 14. místo. Druhý, Miguel Oliveira z Portugalska, na něj totiž ztrácí 24 bodů.

VC Argentiny 2015, Moto3: Danny Kent, Honda
VC Argentiny 2015, Moto3: Danny Kent, Honda | Foto: Dunlop Motorsport

Jako jediný si tak do Španělska s už jistým titulem přijel Johann Zarco, jenž triumfoval v Moto2 a tak získal Francii první titul mistra světa od roku 2008, kdy Mike di Meglio vyhrál ve třídě do 125 ccm.

VC České republiky 2015, Moto2: Johann Zarco (5)
VC České republiky 2015, Moto2: Johann Zarco (5) | Foto: Reuters

Páteční tréninky MotoGP vyšly nejlépe Jorgemu Lorenzovi, jenž byl o 364 tisícin rychlejší než pátý Valentino Rossi - více čtěte ZDE

MotoGP 2015: Jorge Lorenzo, Yamaha
MotoGP 2015: Jorge Lorenzo, Yamaha | Foto: Yamaha Racing

Kvalifikaci třídy MotoGP vyhrál Jorge Lorenzo, který si tak do závodu vytvořil tu nejlepší startovní pozici - více čtěte ZDE

Jorge Lorenzo slaví vítězství v kvalifikaci třídy MotoGP ve Valencii.
Jorge Lorenzo slaví vítězství v kvalifikaci třídy MotoGP ve Valencii. | Foto: Reuters

Hned první dnešní závod přinesl českou radost, Jakub Kornfeil díky pádu tři jezdců z vedoucí skupiny v poslední zatáčce dojel na skvělém třetím  místě - více čtěte ZDE

Moto3 2015, VC Velké Británie: Jakub Kornfeil, KTM
Moto3 2015, VC Velké Británie: Jakub Kornfeil, KTM | Foto: Drive M7 SIC Racing Team

Karel Hanika svůj poslední závod Moto3 v týmu Ajo kvůli pádu nedokončil.

Tento pád posunul Jakuba Kornfeila na bednu.

Dramatický pád ovlivnil také závod Moto2. Tam se padalo hned ve druhé zatáčce a protože Ital Franco Morbidelli skončil na nosítkách, byl restart posunut o 25 minut na 12:45.

Pro vítězství si v Moto2 dojel domácí Esteve Rabat, Ale ani to obhájci titulu nestačilo na celkově druhé místo. To patří jeho krajanovi, Alexi Rinsovi. Moto2 je jediná třída, která do Valenci dorazila už s jistým mistrem světa. Johann Zarco dnes dojel sedmý.

Atmosféra před závodem MotoGP byla vypjatá a fanoušci hromadně vyjadřovali podporu Valentinovi Rossimu. Například tady Ital jako žralok slupce rivala Jorgeho Lorenza.

Postavení na startovním roštu dnešního závodu podle oficiálních výsledků:

Rozdíl mezi Rossim, jehož trest poslal do poslední řady startovního roštu, a Lorenzem v řadě první jasně naznačuje tato fotomontáž.

13:50

Ve Valencii panuje krásné slunečné počasí, jezdci jsou už připraveni na startovním roštu.

13:54

Britský jezdec Cal Crutchlow má problémy se svojí motorkou, takže místo z pátého místa odstartuje z boxů.

13:55

Všichni tři největší soupeři: Rossi, Lorenzo a Marquez zvolili stejnou kombinaci pneumatik: soft a medium

13:56

Karty jsou jasně rozdány, takhle vypadá matematika dnešního závodu:

13:57

Dnes jede poslední závod v MotoGP populární Američan Nicky Hayden, jenž odchází do superbiků. Na startu chybí zraněný Karel Abraham, jenž má pravděpodobně namířeno také do toho seriálu.

Honda MotoGP rider Nicky Hayden of the U.S. reacts in his garage during the third free practice session of the French Grand Prix in Le Mans circuit, May 17, 2014. REUTERS | Foto: Reuters
13:58

Jezdci vyjeli do zaváděcího kola.

13:59

Velké finále láká diváky, závod sleduje ve Valencii 110 130 fanoušků. Teplota trati je 30 stupňů celsia.

1.

Závod byl odstartován.

1.

Lorenzo se ujal do vedení, Rossi hned v prvních zatáčkách poskočil na 16. místo.

1.

V cíli prvního kola jel Lorenzo jen o desetinu před Marquezem, Rossi je 15.

2.

Rossi předjel Haydena, Hernandeze a Bautistu a je už dvanáctý.

3.

Rossiho stíhačka pokračuje , další obětí se stal Bradl. V této chvíli ztrácí na lídra Lorenza 13 bodů.

3.

Ital Michele Pirro nedělal svému krajanovi problémy a tens e posunul na desáté místo.

4.

Spadl Ital Andrea Iannone s Ducati, Rossi je tak devátý.

4.

Teď už to ale Ital nemá snadné, Smith je před ním o více než vteřinu.

4.

První trojice Lorenzo, Marquez, Pedrosa si vytvořila slušný náskok tří vteřin.

MotoGP 2015, VC Valencie: Jorge Lorenzo, Yamaha
MotoGP 2015, VC Valencie: Jorge Lorenzo, Yamaha | Foto: Reuters
5.

Rossiho a Lorenza dělí teď 6,1 vteřiny, Ital si už zblízka prohlíží výfuk motocykl osmého Smitha.

6.

V této chvíli má Lorenzo 330 bodů a Rossi 319.

6.

Ovšem to už neplatí, Smith podlehl tlaku jezdce Yamahy. Nyní je před ním na sedmém místě jeho krajan Petrucci.

MotoGP 2015: Danilo Petrucci, Ducati
MotoGP 2015: Danilo Petrucci, Ducati | Foto: Pramac Racing
7.

Petrucci nebyl těžkým soupeřem, nyní Rossi ztrácí na virtuálního mistra světa 9 vteřin.

MotoGP 2015, VC Valencie: Valentino Rossi, Yamaha
MotoGP 2015, VC Valencie: Valentino Rossi, Yamaha | Foto: Reuters
8.

Vedoucí trio má už pětivteřinový náskok.

9.

Rossi se už přiblížil Polu Espargarovi, pak jsou před ním jeho bratr Aleix a čtvrtý Dovizioso.

9.

Do konce dnešní Grand Prix chybí ještě 22 kol a Rossi je stále sedmý.

10.

Rossi si nebral proti prvnímu Španělovi Polu Espargarovi servítky a donutil ho udělat chybu. Deficit na Lorenza činí 8 bodů.

MotoGP 2015: Pol Espargaro, Yamaha
MotoGP 2015: Pol Espargaro, Yamaha | Foto: Monster Yamaha Tech 3
12.

V první zatáčce už byl před Aleisem Espargarem, ale jezdce Suzuki jeho první útok odvrátil.

MotoGP 2015: Aleix Espargaro, Suzuki
MotoGP 2015: Aleix Espargaro, Suzuki | Foto: Aktuálně.cz
12.

Ovšem druhý útok byl úspěšný, Rossi jeden pátý a dohání Dovozioza na Ducati.

13.

Ducati je na rovince rychlejší než Yamaha, takže italský souboj se zatím odkládá.

13.

Ovšem to dlouho netrvalo, Rossi je čtvrtý. Jenže od třetího Pedrosy ho dělí přes 11 vteřin.

MotoGP 2015: Dani Pedrosa, Honda
MotoGP 2015: Dani Pedrosa, Honda | Foto: GEPA Pictures/Red Bull Content Pool
14.

Teď Rossi musí stahovat pravidelně v každém sektoru, ale zatím se jeho ztráta na Pedrosu nemění.

15.

Naopak v čele se Marquez mírně přiblížil Lorenzovi a už svému krajanovi dýchá na záda.

MotoGP 2015, VC Valencie: Marc Marquez, Honda
MotoGP 2015, VC Valencie: Marc Marquez, Honda | Foto: Reuters
16.

Rossi na Perosa ztratil dvě desetiny vteřiny.

16.

Jaká je situace ve hře o titul? Lorenzo má 330 bodů, Rossi 325.

18.

Situace se nám trochu konzervuje. Lorenzo postupně odjíždí Rossimu a ten lehce ztrácí i na třetího Perdosu.

19.

Marquez čte stopu Lorenza, drží se s v těsném zákrytu za svým krajanem.

20.

Mezi Pedrosou a Rossim je to už 13 vteřin.

22.

Rossiho dělí od čtvrtého Pedrosa 13,8 vteřiny.

23.

Marquez je už jen decimetry od Lorenza a brzy můžeme čekat jeho první místo.

24.

Na trati je 23 jezdců,poslední je Australan Anthony West na Abrahamově Hondě.

25.

Podobně jako Rossi předvádí pěknou stíhací jízdu i Crutchlow. Z poslední pozice je už devátý.

MotoGP 2015: Cal Crutchlow, Honda
MotoGP 2015: Cal Crutchlow, Honda | Foto: CWM LCR Honda
26.

Na vedoucí duo se pomalu dotahuje třetí Pedrosa, ztrácí už jen 1,3 vteřiny.

27.

Do konce dnešní Velké ceny chybí poslední čtyři kola. Rossimu spanilá jízda stačí stále jen na čtvrté místo, které není "titulové".

27.

Pedrosa je za lídry už jen o vteřinu.

28.

Pedrosa je dál ze všech nejrychlejší, Marquez je za Lorenzem přilepený jako stín.

28.

Jen pro úplnost - pokud by obě Hondy překonaly Lorenza, byl by mistrem světa Rossi.

29.

Dvě kola před koncem je Lorenzo pod silným  tlakem svých krajanů.

29.

Nepovedený Pedrosův útok na Marqueze vyhovuje Lorenzovi, který si v čele mohl aspoň na chvíli oddychnout.

30.

Lorenzo v jel do posledního kola, Rossi je stále čtvrtý.

30.

Jorge Lorenzo vítězí ve Velké ceně Valencie a je šampionem třídy MotoGP!

30.

Druhý dnes dojel Marc Marquez, třetí Dani Pedrosa.

30.

Rossi předjel dvacet soupeřů, ale ani to mu nestačilo získat desátý titul mistra světa, s Lorenzem prohrál o pět bodů.

30.

Yamaha ovládla MotoGP podobně jako Mercedes světový šampionát formule 1. Má první dva nejlepší jezdce i Pohár konstruktérů.

MotoGP, GP Kataru: Jorge Lorenzo a Valentino Rossi
MotoGP, GP Kataru: Jorge Lorenzo a Valentino Rossi | Foto: Reuters

Dnešní online přenos končí, děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek neděle.