reklama

Dva Češi, rivalové od Yamahy a spousta změn. Sezona motorek startuje

Jorge Lorenzo (vlevo) a Valentino Rossi jsou sice z jedné stáje, ale po loňské kontroverzi v závěru sezony je jejich rivalita velmi silná. Jorge Lorenzo (vlevo) a Valentino Rossi jsou sice z jedné stáje, ale po loňské kontroverzi v závěru sezony je jejich rivalita velmi silná. autor: Yamaha Racing
Jakub Kornfeil a Karel Hanika vstoupí v neděli ve třídě Moto3 jako jediní dva Češi do dalšího ročníku světového šampionátu silničních motocyklů. Karel Abraham "zběhl" do superbiků.

Praha, Losail - Motoristické fanoušky čeká náročný víkend. Vedle formule 1 totiž startuje svoji sezonu také světový šampionát silničních motocyklů. Zatímco F1 jede v Austrálii, šampioni jedné stopy se utkají pod umělými světly okruhu v katarském Losailu.

Poprvé od roku 2012 pojedou v celém mistrovství světa jen dva stálí čeští zástupci - Jakub Kornfeil a Karel Hanika v Moto3. Karel Abraham po 11 sezonách (z toho pěti v MotoGP) odešel do MS superbiků a žádný další tuzemský jezdec si místo mezi světovou elitou nezajistil.

MotoGP bude soubojem Hondy a Yamahy

Kromě toho, že se pojede bez Čechů, se v MotoGP mění hodně i po technické stránce. Klíčovou je změna monopolního dodavatele pneumatik, japonskou značku Bridgestone nahradil francouzský Michelin. Navíc se začne používat jednotná elektronika pro všechny závodníky.

"Při pohledu zvenčí na motorku nejsou změny tak patrné, ale pro jezdce je rozdíl velký," domnívá se obhájce titulu Jorge Lorenzo. "Závody budou díky tomu zajímavější. Už v průběhu testů bylo vidět, že někteří jezdci byli čelu blíže než loni," uvedl jeho týmový kolega a rival v jedné osobě Valentino Rossi. Vztah mezi Italem a Španělem se značně přiostřil po loňském kontroverzním závěru sezony.

Souboj dvojice továrních jezdců Yamahy s párem od Hondy Marc Marquez - Dani Pedrosa bude jedním z klíčových momentů pro zodpovězení otázky, kdo bude novým šampionem královské třídy.

Vedle Lorenza bude ve své třídě obhajovat titul Johann Zarco z Francie v Moto2. Do této kategorie se vrátil loňský šampion Moto3 Danny Kent.

Abraham: Kornfeil patří mezi favority

Kornfeil i Hanika věří, že se jim v roce 2016 bude v nejslabší kubatuře dařit více než loni, kdy se ani jeden z nich nedokázal prosadit do elitní desítky v konečném hodnocení. Dvaadvacetiletý Kornfeil však dokázal dvakrát vystoupit na stupně vítězů.

"Konkrétní cíle pro letošní rok jsem si ale nestanovil. Poučil jsem se z posledních let," řekl Kornfeil. V minulosti několikrát mluvil o ataku nejvyšších příček a dlouho se mu to nedařilo. "Je potřeba v každém závodě odevzdat své maximum, a pokud budeme vždy stoprocentní, tak na konci sezony to může být hodně zajímavé," uvedl.

Šanci rodáka z Kyjova vidí pozitivně také Abraham, jenž bude v této sezoně seriál sledovat jako spolukomentátor stanice Nova Sport 1: "Kuba Kornfeil bude patřit mezi favority, takže určitě je na co se těšit.“

Hanika změnil tým i účes

Zatímco Kornfeil pokračuje v malajském týmu Drive M7 SIC, ale nově pojede s motocyklem Honda, Hanika přes zimu změnil vše, co šlo. Odešel z týmu KTM Ajo a nově bude závodit na motocyklu Mahindra v indickém týmu Platinum Bay Real Estate. Navíc si nechal ostříhat charakteristické dlouhé vlasy a do sezony vstoupí s krátkým sestřihem.

Ostříhaný Karel Hanika:

#nonstop

Fotka zveřejněná uživatelem Karel Hanika (@karel_hanika),

"Věřím, že to je krok dopředu. Mají šikovné mechaniky a už v té poslední sezoně na těch strojích kluci dokázali občas dojet na bednu. Navíc ta motorka líp zatáčí a hlavně má delší sedák než KTM, na které jsem jezdil loni," uvedl Hanika pro týdeník Téma. Předsezonní testy se mu však moc nevydařily. "Víme, že to nejlepší teprve přijde," napsal na svém Twitteru tento týden.

První závod sezony pod umělými světly v Losailu startuje v neděli v 16:00 závodem Moto3, v 17:20 startují jezdci Moto2 a od 19:00 se na trať vydají hvězdy MotoGP.

Celý seriál včetně tréninků a kvalifikace vysílá živě stanice Nova Sport 1, jejímž expertem je vedle expilota MotoGP Abrahama i účastník MS supersportů Ondřej Ježek.

reklama