reklama

Porazí "mladé pušky" konečně zkušené mazáky? MS v rallyekrosu jde do roku číslo čtyři

Sébastien Loeb, Petter Solberg, Mattias Ekström a Ken Block by byli ozdobou jakéhokoliv šampionátu. Letos se všechny tři tyto osobnosti utkají v MS v rallyekrosu. Sébastien Loeb, Petter Solberg, Mattias Ekström a Ken Block by byli ozdobou jakéhokoliv šampionátu. Letos se všechny tři tyto osobnosti utkají v MS v rallyekrosu. autor: FIA World Rallycross Media Office
Startovní listina světového šampionátu v rallyekrosu nabízí nevídanou kombinaci šampionů rallye i okruhů a mladých specialistů na tuto disciplínu. Sébastien Loeb, Petter Solberg či obhájce titulu Mattias Ekström změří síly s ambiciózní novou generací ze Skandinávie.

Barcelona - Nedělním závodem v Barceloně odstartuje už čtvrtý ročník světového šampionátu v rallyekrosu. Nejmladší v rodině nepočetných mistrovství světa pod hlavičkou Mezinárodní automobilové federace FIA slibuje opět bitvy kolo na kolo a bitvy mezi univerzálními legendami motorsportu a mladými specialisty na tuto disciplínu.

Loeb si zaskotačil v Barceloně, na Dakaru chce potvrdit, že je "Pan Neporazitelný" Loeb si zaskotačil v Barceloně, na Dakaru chce potvrdit, že je "Pan Neporazitelný" Prohlédněte zde

Předchozí tři ročníky vždy vyhrál "obojživelník", tedy úspěšný jezdec z jiné disciplíny. Úvodní dvě sezony patřily mistru světa v rallye Petteru Solbergovi v Citroënu, loni zvítězil dvojnásobný šampion DTM Mattias Ekström za volantem Audi.

Ale zatímco Solberg se specializuje už jen na rallyekros, švédský "všeuměl" stále kombinuje starty v MS s německým šampionátem cestovních vozů (pochopitelně s Audi). A podobně jako v minulých letech, letos na Hockenheimu má dokonce opět oba podniky v jediném závodním víkendu.

Vedle obou šampionů číhá "v záloze" snad největší legenda ze startovního roštu rallyekrosu - devítinásobný mistr světa v automobilových soutěžích Sébastien Loeb. Ten hned v premiérové sezoně dokázal vyhrát závod a stal se tak prvním pilotem, jenž triumfoval ve třech různých mistrovstvích světa (vedle rallye a rallyekrosu vyhrál i několik závodů MS cestovních vozů).

Nejen Rosberg a Marquez. Titul slavili také Škoda, americký Schumacher či „víceúčelový Švéd“ Nejen Rosberg a Marquez. Titul slavili také Škoda, americký Schumacher či „víceúčelový Švéd“ Prohlédněte zde

Proti "legii nesmrtelných" stojí ale neméně ambiciózní skupina relativně mladých jezdců, kteří budou chtít narušit kralování veteránů. A jak už ve světě rallyekrosu bývá, jsou to Seveřané.

Johan Kristoffersson ze Švédska se loni ve Volkswagenu prosadil v těsném souboji o druhé místo. Ale zatímco 28letý jezdec má za sebou také roky v cestovních vozech, další dvě "mladé pušky" jsou skuteční rallyekrosoví specialisté.

O tři roky mladší Nor Andreas Bakkerud s Fordem při rovnosti bodů pokořil v klání o světový bronz nespokojeného Solberga, který si stěžoval na rozhodnutí jury v Lotyšsku, které ho připravilo o start ve finále a tím o zřejmě rozhodující body v boji o titul.

Rallyekros: Loebovo nové divoké hřiště, jemuž pevnou rukou vládnou Seveřané Rallyekros: Loebovo nové divoké hřiště, jemuž pevnou rukou vládnou Seveřané Prohlédněte zde

A v neposlední řadě je tu momentálně nejlepší jezdec ze švédského klanu Hansenů, 24letý Timmy. Syn 14násobného mistra Evropy Kennetha Hansena je Loebovým parťákem z polotováního týmů Peugeotu vedeného jeho zkušeným otcem. Letos ještě navíc přibrali "do party" teprve 18letého Kevina Hansena, úřadujícího šampiona třídy Supercar (jakási Formule 2 v rallyekrosu). Jak už jméno naznačuje, také on je synem bosse stáje.

Mezi stálými účastníky nebude chybět ani americký dobrodruh Ken Block a letos poprvé celou sezonu okusí další dvojnásobný mistr DTM, Němec Timo Scheider. Změřit síly se soupeři se chystá také Francois Duval, vítěz Australské rallye z roku 2005 a účastník celkem 84 soutěží MS. Jak je vidět menu letošního rallyekrosového šampionátu je skutečně pestré.

reklama