reklama

Muži v ohrožení? Každý v depu F1 by měl dostat helmu

Kameraman Paul Allen uviděl letící kolo až na poslední chvíli a nestačil uskočit. Podívejte se do galerie na video a fotografie z nešťastného incidentu v boxech GP Německa. Kameraman Paul Allen uviděl letící kolo až na poslední chvíli a nestačil uskočit. Podívejte se do galerie na video a fotografie z nešťastného incidentu v boxech GP Německa. Foto: Reuters
Nedělní zranění britského kameramana rozvířilo debatu o bezpečnosti v boxech formule 1. Příkladem může být Le Mans.

Nürburgring - Nedělní zranění britského kameramana Paula Allena na Nürburgringu rozvířilo debatu o bezpečnosti v boxech formule 1.

Už teď mají prakticky všichni mechanici na hlavě helmu, což bude od roku 2014 stejně povinné pro celé osazenstvo týmu. Ale co s ostatními lidmi, kteří se po boxech během závodu pohybují?

Bezpečnost nade vše

Není jich zrovna málo: kameramani, fotografové, televizní a rozhlasoví reportéři. A po německém incidentu se objevily hlasy, že také oni potřebují ochranu.

"Na základě toho, co jsme dnes viděli, je jasné, že každý v boxové uličce by měl mít na hlavě helmu. Stálo by za to pravidla ještě jednou prověřit," řekl hned po závodě šéf Mercedesu Ross Brawn. Právě jeho mechanici jako první poskytli zraněnému kameramanovi první pomoc.

Podpořil ho i šéf Red Bullu Chrisitan Horner: "Tato auta mají obrovskou energii a je potřeba si čas od času uvědomit, že se něco může stát. Mechanici musí mít helmu a kombinézy. Možná přišel čas, aby také ostatní lidé měli nějaké ochranné prvky.

Vzorem Le Mans

Přísná opatření platí už dvě desítky let v Le Mans. Všichni novináři, fotografové a kameramani pohybující se během čtyřiadvacetihodinovky v boxech musí mít světlý overal a na hlavně přilbu.

Nešťastný Allen dostal v nestřeženém okamžiku ránu od kola, které se uvolnilo z monopostu Marka Webbera.

Nehodu zavinili mechanici

Ne, že by Australan na své poslední Velké ceně Německa toužil po senzaci. To jen selhala domluva v boxech Red Bullu a jezdec dostal pokyn k odjezdu, aniž by měl upevněné pravé zadní kolo. Pak už to byla jen věc elementární fyziky.

Kolo se po pár metrech uvolnilo a našlo si mezeru přesně mezi boxy Renaultu a Mercedesu. Zatímco mechanici Renaultu se mu bravurně vyhnuly, kameraman se zrovna koukal jinam a dostal ránu bez varování.

Výsledkem jsou dvě zlomená žebra, zlomená klíční kost, otřes mozku modřiny a nucená hospitalizace v nemocnici. Tolik na straně Alleena. Red Bul celá ta "legrace" přišla na 30 000 eur, tedy skoro 800 000 korun.

reklama