reklama

Demoliční derby NASCAR v Daytoně rozhodly prázdné nádrže lídrů. Smál se "zlý muž" Busch

Do hromadné nehody se v neděli připletli také úřadující šampion NASCAR Jimmie Johnson (48) a jediná žena na startu, Danica Patricková (10). Do hromadné nehody se v neděli připletli také úřadující šampion NASCAR Jimmie Johnson (48) a jediná žena na startu, Danica Patricková (10). autor: Jerry Markland/Getty Images
Závod na 500 mil v Daytoně se postaral o tradičně dramatický start sezony zámořského seriálu NASCAR. Na slavném oválu se bouralo o sto šest, o vítězi rozhodlo až poslední kolo.

Daytona - Přestavte si, že jedete autem z nizozemského Maastrichtu do samého centra Prahy a někde na Barrandově nebo dokonce až na Karlově náměstí vám dojde palivo. Přesně tak dopadl v neděli těsně před cílem nejprestižnějšího závodu série NASCAR Daytona 500 lídr Elliot Sadler a krátce po něm i Kyle Larson.

Zatímco první jmenovaný náhle zvolnil tři kola před koncem, druhý se místo vítězství v "Great American Race" začal v posledním kole na protilehlé rovince oválu ploužit šnečí rychlostí, čehož okamžitě využil rival Kurt Busch.

Rozhodující okamžik posledního kola Daytony 500:

Jezdec s kontroverzní pověstí muže, který je kdykoliv připraven soupeře smést z cesty, se dočkal v Daytoně vítězství po třech druhých místech. Šampion NASCAR z roku 2004 se sice stále držel mezi nejlepšími, ale už několik sezon čekal na velký úspěch. A ten přišel na nejslavnějším místě

"Konečně se mi ten risk vyplatil," žertoval po závodě spolumajitel Bushova týmu Gene Haas, který je v Evropě známý především jako vlastník týmu formule 1 Haas.

Ironií osudu "bourač" Busch vyhrál v závodě plném havárií, který se do historie Daytony zapíše doslova jako demoliční derby. V jeho druhé polovině došlo během pouhých 22 kol ke čtyřem hromadným haváriím, z nichž dvě by si samotné zasloužily oceněné jako "bouračka měsíce".

Jedna z řady hromadných nehod v Daytoně 500:

Zdálo se, že vítězem bude ten, komu zůstane volant a čtyři aspoň trochu kulatá kola. Jenže nakonec triumfovala jiná americká obsese, než je sledování hromadných havárii v NASCAR, honba za co nejnižší spotřebou.

Vinou špatné kalkulace v boxech se lídři Truex i Larson rázem proměnili v zoufalé majitele prázdné nádrže. Naopak Busch se podle hesla "kdo si počká, ten se dočká" z 21. místa na startu pomalu propracovával kupředu a do vedení se dostal až na posledního půl okruhu.

"Jsem z toho pořád úplně mimo," hlesl šťastný vítěz v cíli své už šestnácté Daytony 500 před vyprodanými tribunami, v nichž bylo na 125 000 diváků.

reklama