reklama

"Je to jako přestup do fotbalové Barcelony." Mladík Vostatek se upsal supertýmu Aspar

Ondřej Vostatek. Ondřej Vostatek. autor: Martin Kabát/Sportegy
Teprve patnáctiletého motocyklového závodníka Ondřeje Vostatka si vybrala španělská elitní stáj. V jejích barvách bude zatím bojovat v juniorském mistrovství světa.

Když Jan Vostatek poprvé posadil svého šestiletého syna na malou motorku, určitě netušil, že ani ne za deset let o něj bude mít zájem jedna z nejprestižnějších motocyklových stájí.

Ondřej Vostatek se totiž pro příští sezonu upsal týmu Aspar (ještě v této sezoně ale jezdící pod hlavičkou Angel Nieto Team), patřícímu čtyřnásobnému mistru světa Jorge Martínezovi.

Právě v této stáji závodil v MotoGP v sezonách 2017 a 2018 český jezdec Karel Abraham. Mladík bude v jeho stopách pokračovat v juniorském světovém šampionátu Moto3.

"Je to něco, jako kdyby si ho ve fotbale vybrala Barcelona," přiblížil význam týmu ve světě jedné stopy Lukáš Pešek, který koučuje závodnickou naději během jejího pobytu v Česku.

"Jako asi každý závodník sním o tom jednou startovat v MotoGP," prozradil Vostatek svůj velký sen.

Českého jezdce si juniorka Asparu vybrala v MS Moto3, v němž letos teprve 15letý závodník debutoval. "Ondra dostane šanci předvést se ve špičkovém prostředí. Je to jednoznačně krok správným směrem, který může zásadně a pozitivně ovlivnit jeho kariéru," je přesvědčen jezdcův otec a manažer v jedné osobě.

Synovu budoucnost plánuje obezřetně a nechytá se za každou cenu jakékoliv vidiny divoké karty ve "velkém" mistrovství světa. "Nemá cenu se honit za jednou divokou kartou. Chceme, aby Ondřej šel krůček po krůčku a do světa přešel připravený," uvedl táta - manažer.

V tom je s ním zajedno také vítěz dvou závodů světového šampionátu. "Občas je musím krotit. Ondra chce někdy trénovat až moc, a to taky není dobře," přiznává Pešek.

"Ale když pan Martínez zavelí, že mám jet ve světovém šampionátu místo někoho, kdo se třeba zraní, tak musím jet," kontruje mladík.

Závodní kouč Lukáš Pešek a Ondřej Vostatek Závodní kouč Lukáš Pešek a Ondřej Vostatek Foto: Martin Kabát/Sportegy

Výhodou pro případný postup výš je fakt, že tým Aspar má ve světovém šampionátu vedle stáje Moto3 také tým v kategorii Moto2. MotoGP letos Španělé opustili ve prospěch nové elektrické třídy MotoE.

Pešek se Vostatkovi věnuje v té půlce roku, kdy pobývá doma. Během sezony je ale mladík ve Španělsku, kde mezi závody využívá teplého a slunečního podnebí k tréninkům.

"Spolužáci mi asi trochu závidějí. Ale taky si uvědomují, že vrcholový sport je velká dřina," míní jezdec, který studuje podle individuálního plánu.

Na Pyrenejském poloostrově bude u týmu Aspar jeho koučem Nicolás Terol, bývalý Peškův týmový kolega ve stopětadvacítkách. "Je fajn, že s ním dobře znám. Stačí mi pak jen zvednout telefon a dozvím se víc věcí, než kdybych lámal informace od někoho cizího," uvedl expilot mistrovství světa.

reklama