Česká maxima v USA: Kornfeil i Abraham vyjeli osmá místa

19. 8. 2012 20:58
Jakub Kornfeil obsadil na Velké ceně Indianapolis v kubatuře Moto3 osmé místo a vyrovnal nejlepší výsledek v sezoně. Stejnou pozici obsadil v nejsilnější MotoGP Karel Abraham.
Jakub Kornfeil v USA osmým místem vyrovnal nejlepší výsledek v této sezoně
Jakub Kornfeil v USA osmým místem vyrovnal nejlepší výsledek v této sezoně | Foto: MPAfoto.com

Indianapolis - Čeští motocykloví jezdci Jakub Kornfeil a Karel Abraham obsadili ve Velké ceně Indianapolis shodně osmé místo. Týden před domácí Grand Prix na Masarykově okruhu si tak připsali nejlepší výsledky v sezoně.

Abrahamovi konečně vyšel závod

Dvaadvacetiletý Abraham v nejprestižnější kategorii MotoGP navázal na desátou příčku z před dvou týdnů na jiném americkém okruhu Laguna Seca, což bylo jeho tehdejší sezonní maximum. Z vítězství se radoval Španěl Dani Pedrosa.

Abraham na ducati startoval ze 14. místa a i díky výpadkům některých soupeřů se posouval vpřed. Po předjetí Toniho Elíase se dostal na desáté místo a dotáhl se na dvojici Yonny Hernandez, Aleix Espargaró. Brzy předstihl také je a usadil se na osmé pozici, kterou bez větších problémů uhájil.

Pedrosa na hondě vyhrál suverénně o téměř 11 sekund před krajanem a lídrem šampionátu Jorgem Lorenzem s yamahou. Třetí byl Ital Andrea Dovizioso, který několik kol před koncem předjel Caseyho Stonera. Australský mistr světa absolvoval závod navzdory natrženému vazu a zlomeným kůstkám v kotníku po pádu ze sobotní kvalifikace.

Kornfeil ztratil na vítěze 11 vteřin

Kornfeil v nejslabší třídě Moto3 vyrovnal osmým místem nejlepší výsledek v sezoně, který zajel v předchozím závodě v Itálii. Poprvé v kariéře vyhrál Španěl Luis Salom.

Devatenáctiletý Kornfeil dojel do cíle se ztrátou více než 11 sekund na Saloma a v konečném pořadí závodu si oproti pozici na startu polepšil o dvě příčky. Jeho dosavadním maximem je dva roky staré páté místo z Brna.

Mladý Čech se v úvodu necítil dobře

"V úvodních kolech jsem se necítil moc dobře, a proto jsem nechtěl nijak bláznit. Během závodu jsem se usadil ve tříčlenné skupince s Moncayem a Masbouem. Byl to dobrý souboj plný předjížděcích manévrů, takže jsem si docela dobře zazávodil. Neustálé útoky ze strany Moncaya se mi podařilo ustát a nakonec jsem si dojel pro to osmé místo, se kterým dneska můžu být spokojený," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě.

Zisk osmi bodů mu pomohl stáhnout ztrátu na první patnáctku průběžného pořadí. "Největší radost mám pak ze ztráty, o kterou jsem zaostal, protože dnešních jedenáct vteřin za vítězem opět posunulo mé osobní maximum. Na závod v Brně se už teď velmi těším," doplnil český jezdec.

Viňales spadl v posledním kole

Salom se premiérového vítězství dočkal po čtyřech druhých místech. Za ním skončil Němec Sandro Cortese a upevnil si tak pozici v čele průběžného pořadí před Španělem Maverickem Viňalesem, který závod nedokončil.

Španělský jezdec přitom dlouho vedl, ale v poslední zatáčce spadl. Také v kategorii Moto2 se z vítězství radoval španělský jezdec. Marc Márquez si tak pojistil vedení v mistrovství světa.

Velká cena Indianapolis, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Salom (Šp./Kalex KTM) 42:14,300, 2. Cortese (Něm./KTM) -0,056, 3. Folger (Něm./Kalex KTM) -2,940, 4. Oliveira (Portug./Suter Honda) -3,067, 5. Fenati (It./FTR Honda) -3,664, 6. Khairuddin (Malaj./KTM) -7,663, ...8. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -11,203.

Průběžné pořadí (po 10 ze 17 závodů): 1. Cortese 184 b., 2. Viňales (Šp./FTR Honda) 155, 3. Salom 129, 4. Fenati 96, 5. Masbou (Fr./Honda) 81, 6. Khairuddin 76, ...16. Kornfeil 42.

Moto2: 1. Márquez (Šp./Suter) 45:13,763, 2. Espargaró (Šp./Kalex) -5,855, 3. Simón (Šp./Suter) -9,394, 4. Kallio (Fin./Kalex) -15,549, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -16,138, 6. Redding (Brit./Kalex) -16,805.

Průběžné pořadí MS (po 10 ze 17 závodů): 1. Márquez 188, 2. Espargaró 149, 3. Iannone (It./Speed Up) 136, 4. Lüthi 134, 5. Redding 106, 6. Kallio 90.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 46:39,631, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -10,823, 3. Dovizioso (It./Yamaha) -17,310, 4. Stoner (Austr./Honda) -19,803, 5. Bautista (Šp./Honda) -22,556, 6. Bradl (Něm./Honda) -30,072, ...8. Abraham (ČR/Ducati) -1:08,442.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 18 závodů): 1. Lorenzo 225, 2. Pedrosa 207, 3. Stoner 186, 4. Dovizioso 137, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) 106, 6. Bradl 94, ...14. Abraham 18.