16. 5. 2009 19:11
Pešek ztratil 1,111s na vítěze Bautistu
Lukáš Pešek
Lukáš Pešek | Foto: MLJ Racing

Le Mans - Český motocyklový závodník Lukáš Pešek odstartuje do nedělní Velké ceny Francie z druhé řady, což se mu naposledy povedlo loni v nizozemském Assenu. Třiadvacetiletý jezdec na aprilii obsadil v dnešní kvalifikaci v kategorii do 250 ccm osmé místo.

Pešek ztratil na okruhu v Le Mans 1,111 sekundy na nejrychlejšího Španěla Alvara Bautistu. Druhý český zástupce ve čtvrtlitrech Karel Abraham byl s odstupem více než dvou sekund patnáctý.

"V závěru kvalifikace se mi podařilo zajet tři čtyři rychlá kola a dosažený čas je kvalitní. Důležité také bylo, že jsem se už od začátku kvalifikace držel pořád vpředu," řekl po kvalifikaci spokojeně Pešek.

Pochvaloval si zejména fakt, že na rozdíl od pátku neměl problémy ve čtvrté části okruhu. "Povedlo se nám dobré nastavení a jsme dobře připraveni na závod, ovšem pokud nebude pršet," uvedl pražský motocyklista v tiskové zprávě svého týmu Auto Kelly CP.

Pešek věří, že se mu závod vydaří. "Starty mi zatím letos vždy vyšly a určitě bych si přál, aby se mi to povedlo i v neděli a třeba se po startu i trochu posunul," přál si Pešek, jenž věří, že se umístí v elitní desítce.

V těsné kvalifikaci nejsilnější třídy MotoGP se jezdci pro první řadu vešli s časy do necelé desetiny sekundy. Nejrychlejší byl Španěl Dani Pedrosa na hondě, který porazil krajana Jorgeho Lorenza s yamahou o pouhých pět tisícin. Loňský šampion Casey Stoner na ducati ztratil 75 tisícin a odsunul do druhé řady lídra šampionátu Valentina Rossiho, jenž zaostal o 132 tisícin.

V nejslabší kategorii do 125 ccm získal pole position Španěl Marc Márquez na stroji KTM. Šestnáctiletý český nováček na aprilii Lukáš Šembera na něj ztratil 4,7 sekundy a osmnáctým místem zaznamenal svůj nejlepší kvalifikační výsledek v MS.