Radek Vičík Radek Vičík
19. 8. 2007 14:52
Pešek je poprvé v Brně na stupních vítězů
Nadšený Lukáš Pešek zdraví své fanoušky na Masarykově okruhu.
Nadšený Lukáš Pešek zdraví své fanoušky na Masarykově okruhu. | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Český motocyklista Lukáš Pešek se strojem Derbi vybojoval na Velké ceně České republiky v Brně v kubatuře do 125 ccm historické třetí místo. Vyhrál Hector Faubel ze Španělska před Italem Mattiou Pasinim

"Je to úžasný pocit. Jsem moc spokojený, po delší době jsem opět na podiu. Moc děkuju všem lidem, udělali fantastickou atmosféru," řekl spokojený jezdec.

Pešek se poprvé v kariéře dostal na domácí velké ceně na stupně vítězů. Český jezdec v Brně naposledy vystoupal tak vysoko v roce 1971, kdy Bohumil Staša skončil druhý v závodě třídy do 350 ccm.

O pořadí se přetahovala pětičlenná skupina, s níž krátce před konce vypadl Španěl Gadea. Jméno vítěze určila až cílová rovinka, na  níž si Pešek pohlídal třetí místo. Těsně pod stupni vítězů skončil vítěz kvalifikace Gábor Talmacsi.

Peškův úspěch sledovalo v neděli 141 632 diváků. Za všechny tři dny pořadatelé napočítali celkem 245 039 lidí, což je nový návštěvnický rekord Masarykova okruhu.

Českému jezdci se start nepovedl a klesl až na 10. místo. Rychle se však probojoval do vedoucí pětice, kde se držel spíš v závětří. Čtyři kola před koncem se k zemi poroučel Sergio Gadea, takže o vítězství v závěru bojovalo jen kvarteto jezdců.

"Nechtěl jsem ukazovat svoje trumfy, proto jsem se držel zpátky. Vyplatilo se mi to," vysvětlil český závodník. V průběžném pořadí se tak se 129 dotáhl na Japonce Kojamu. Vede Faubel, který má už 179 bodů - tedy o 10 více než druhý Talmacsi.

Z dalších českých jezdců startujících na divokou kartu závod dokončil jen Karel Pešek. Mladší bratr úspěšného Lukáše obsadil 31. místo. Karel Májek ani Michal Prášek do cíle nedojeli.

Abraham získal dva body

O první velké drama se už v ranním warm upu třídy do 250 ccm postaral japonský jezdec Taro Sekiguči, který měl těžký pád.

V samotném závodě se radoval opět Španěl - Jorge Lorenzo vyhrál rozdílem třídy. Pomohla mu k tomu i chyba jeho největšího pronásledovatele, Andrea de Angelis ze San Marina spadl.

Druhý v Brně dojel Ital Dovizioso, který tak přeskočil v MS druhého de Angelisa. Na vedoucího Lorenza ztrácí 20 bodů. Třetí příčka patří Miku Kalliovi z Finska.

Český jezdec Karel Abraham si dojel pro dva body za 14. místo. Držel se dlouho na dvanácté příčce, ale pak neodolal tlaku soupeřů a mírně si pohoršil.

Abrahamovi se brněnský závod prodražil - čtěte ZDE

Casey Stoner v sedle Ducati na Masarykově okruhu v Brně.
Casey Stoner v sedle Ducati na Masarykově okruhu v Brně. | Foto: Tomáš Adamec

Španělský den v neděli narušil ve třídě MotoGP Casey Stoner.Australan vyhrál stylem start - cíl a v cíli mu časomíra naměřila náskok skoro osmi vteřin. Druhý dojel John Hopkins.

Američan v službách Suzuki si průjezd cílovou rovinkou užil, velkou část absolvoval po zadním kole. Třetí byl Obhájce titulu Nicky Hayden na Hondě.

Stoner zvýšil svůj náskok už na 60 bodů, protože průběžně druhý Valentino Rossi na Yamaze nepotvrdil svoji výbornou brněnskou bilanci a obsadil až sedmé místo.

Do 125 ccm:
1. Faubel (Šp./Aprilia) 40:57,408 (prům. rychlost 150,388 km/hod.), 2. Pasini (It./Aprilia) -0,070, 3. L. Pešek (ČR/Derbi) -0,222, 4. Talmacsi (Maď./Aprilia) -0,272, 5. Kojama (Jap./KTM) -7,607, 6. Espargaro (Šp./Aprilia) -12,066, 7. Corsi (It./Aprilia) -12,394, 8. Ranseder (Rak./Derbi) -13,003, 9. Krummenacher (Švýc./KTM) -19,764, 10. Cortese (Něm./Aprilia) -24,043,... 31. K. Pešek (ČR/Aprilia) -1 kolo, Prášek (ČR/Honda) a Májek (ČR/FGR) nedokončili.
Průběžné pořadí MS: 1. Faubel 179, 2. Talmacsi 169, 3. L. Pešek 129, 4. Kojama 129, 5. Corsi 119, 6. Gadea (Šp./Aprilia) 105.
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 41:04,954 (prům. rychlost 157,818 km/hod.), 2. Dovizioso (It./Honda) -7,708, 3. Kallio (Fin./KTM) -11,107, 4. Barberá -13,422, 5. Bautista (oba Šp./Aprilia) -13,955, 6. H. Aojama (Jap./KTM) -13,989, 7. Lüthi (Švýc./Aprilia) -22,817, 8. Simon (Šp./Honda) -36,339, 9. Š. Aojama (Jap./Honda) -36,367, 10. Locatelli (It./Gilera) -37,552,... 14. Abraham (ČR/Aprilia) -1:14,575.
Průběžné pořadí MS: 1. Lorenzo 216, 2. Dovizioso 186, 3. De Angelis (San Mar./Aprilia) 176, 4. Bautista 127, 5. Barberá 103, 6. Kallio 94, ... 19. Abraham 16.
MotoGP:
1. Stoner (Austr./Ducati) 43:45,810 (prům. rychlost 162,965 km/hod.), 2. Hopkins (USA/Suzuki) -7,903, 3. Hayden (USA/Honda) -13,100, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -15,800, 5. Vermeulen (Austr./Suzuki) -17,303, 6. Capirossi (It./Ducati) -19,363, 7. Rossi (It./Yamaha) -22,485, 8. de Puniet (Fr./Kawasaki) -23,073, 9. Barros (Braz./Ducati) -32,292, 10. Checa (Šp./Honda) -35,163.
Průběžné pořadí MS: 1. Stoner 246, 2. Rossi 186, 3. Pedrosa 168, 4. Vermeulen 124, 5. Hopkins 124, 6. Melandri (It./Honda) 113.