Pešek spadl, přišel o první startovní řadu

18. 8. 2007 15:54
Dramatickou kvalifikaci vyhrál Maďar Talmacsi
Brněnské ochozy fandí hlavně českým závodníkům.
Brněnské ochozy fandí hlavně českým závodníkům. | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Pád ve výsledkové listině i na trati. To byla druhá část kvalifikace závodu ve třídě do 125 ccm v Brně v podání Lukáše Peška.

Jezdec Derbi sobotní pátou příčkou přišel o místo v první řadě. "Není to až tak důležité. Je to rozdíl jen jednoho dvou metrů," řekl novinářům.

Nejlepším časem 2:06,861 všechny deklasoval Maďar Gábor Talmacsi.

Nedělní závod od 11:00 sledujte ON-LINE ZDE

Hned v prvních kolech spadl Sandro Cortese z české stáje Emmi Caffé Latté. Ital s německou licencí musel spěchat do boxů, aby osedlal náhradní stroj.

Více o brněnské grand prix

Pešek začal brněnskou sobotu zvolna

Pešek vybíral dívku s deštníkem. Vyhrála Brňanka

Pešek v sobotu nechce déšť, myslí na bratra

Pešek po pouhých dvou kolech zamířil do boxů, ale tam pobyl jen chvilku. Podobnou taktiku zvolil i Talmacsi.

Jenže sedmnáct minut před koncem přišlo drama. Lukáš Pešek havaroval a musel jako před ním Cortese na sedle spolujezdce obslužného motocyklu spěchat do boxů.

"Ulítl mi zadek. Možná byl problém s pneuamtikou, ale to je nyní v řešení," řekl o svém pádu.

Přestávka trvala dlouho. Lukáš Pešek byl opět v sedle své Derbi až za deset minut.

V té samé chvíli dosáhl jeho mladší bratr Karel Pešek poprvé času pod hranici 107% výkonu vítěze. Tedy limit určující ty, kteří se do závodu vůbec nekvalifikují.

Krátce po polovině 30minutového limitu se trať vyprázdnila, hodně jezdců se vydalo ladit své stroje do boxů. Toho využil Talmacsi, který o plných sedm desetin překonal páteční čas českého závodníka.

Tím také o celé čtyři desetiny vylepšil loňskou pole position Fina Kallia. Maďar tak zároveň znovu poslal mimo hru Karla Peška.

Všechno ovšem, jak je v kvalifikaci zvykem, rozhodly závěrečné minuty. V nich se Talmacsi ještě zlepšil a jako jediný dokázal svůj čas stlačit pod 2:07. Před Peška se dostali ještě Španěl Faubel, Ital Pasini a v úplném závěru také Kojama z Japonska.

Naopak velké štěstí měl Karel Pešek, který na své Aprilii kvalifikační limit nakonec v samém závěru pokořil o pouhé dvě setiny sekundy. "Nevěděl jsem, jaké mám časy. Říkali mi, že jsem pomalý, tak jsem zrychlil," uvedl 15letý závodník.

Na start nedělní velké ceny se postaví také Michal Prášek s Hondou a Karel Májek sedlající motocykl FGR.

Ve třídě MotoGP se z pole posiiton může radovat první muž průběžného hodnocení seriálu, Casey Stoner na Ducati. Jeho radost může být o to větší, že jeho promásledovatel Valentino Rossi byl až šestý.

V první řadě bude vedle Stonera stát obhájce titulu Nicky Hayden a jeho parťák od Hondy Dani Pedrosa.

Ve třídě do 250 ccm se českým barvám už tolik nevedlo. Karel Abraham obsadil 21. příčku a Jiři Mayer se stal jedním ze tří borců, kteří se do grand prix nedostali. Jeho čas byl horší, než předepisují přísná pravidla. Podobně se vedlo i čínskému duu Čou a Wang na Apriliích.

Úspěšný den první mužů tabulek potvrdil Jorge Lorenzo, jenž o více než šest desetin porazil brněnské překvapení, svého krajana Alexe Debona startujícího na divokou kartu.

V doprovodném závodě Red Bull Rookies Cup začal Lukáš Šembera z chvostu jezdeckého pole, ale na své domácí trati se dokázal probojovat na 12. místo.

Ve vyrovnaném seriálu to však znamenalo pokles na 15. místo. V Brně vyhrál první muž průběžného pořadí pohárového kládí identický motocyklů KTM 125, Francouz Zarco.