reklama

"Malé americké Le Mans" rozhodla bouračka, oba aktéři se v boxech div nepobili

Desetihodinový vytrvalostní závod Petit Le Mans na americkém okruhu Road Atlanta rozhodla kolize lídrů pouhých deset minut před koncem. Její aktéři si pak vše ještě divoce vyříkávali v depu.

Něco takového se během 23 ročníků "malého Le Mans" ještě nestalo. O vítězství do posledních minut bojovaly posádky dvou vozů elitní prototypové třídy DPi. Jenže souboj Brazilce Pipa Deraniho s americkým jezdcem Rickym Taylorem skončil po devíti hodinách a 50 minutách závodění pro oba svým způsobem katastrofou.

Byl už pozdní sobotní večer, podzimní tmu protínala jen světla závodních vozů. V takové atmosféře Taylorem řízená acura ve snaze prodrat se do vedení "nabrala" v první zatáčce Deraniho cadillac. Brazilský jezdec bránil svoji závodní stopu, načež kontakt poslal jeho speciál mimo trať.

Z toho profitoval nakonec tým Wayna Taylora, jenž s vozem Cadillac slavil po 460 odjetých kolech vítězství. Mimochodem, svět sportovních vozů je malý a jeho šéf je otcem právě onoho atakujícího Rickyho Taylora. Ten vyjel pro tým Penske aspoň druhé místo.

"Nejmladší z rodu Taylorů" měl pak v boxech jiné starosti než gratulovat tátovi k velkému úspěchu. Derani se totiž vydal do zákulisí stáje Penske, aby se soupeřem definitivně uzavřel nevyřízené účty.

"Řekl jsem mu, že jsem si ho vždycky vážil. Ale teď jsem byl v čele a před ním, tak nevím, proč do mě vrazil," vysvětloval Brazilec svoji temperamentní reakci. Oba piloti si všechno nejdřív vyříkávali, pak ale nastala strkanice, kterou uklidňoval až zkušený Helio Castroneves.

"Štve mě, jak to všechno skončilo. Nechtěl jsem poslat auto s číslem 21 (Derani) mimo trať. Je to Petit Le Mans a každý chce vyhrát. Viděl jsem šanci, tak jsem po ní šel. Druhé místo je slušné, ale nejsem rád, že jsme na stupních vítězů nestáli úplně nahoře," prohlásil zklamaný Taylor.

reklama