Drama na Markétě vyhráli plošináři Polska

Radek Vičík Radek Vičík
20. 7. 2013 21:54
Tým Polska vybojoval v sobotu večer v Praze na Markétě titul mistrů světa družstev na ploché dráze.
Po skončení poslední jízdy vybuchli Poláci radostí.
Po skončení poslední jízdy vybuchli Poláci radostí. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Tým Polska vybojoval v sobotu večer v Praze na Markétě titul mistrů světa družstev na ploché dráze. Druzí v dramatickém závodě skončili obhájci titulu z Dánska, pro bronz si dojeli Australané.

České kvarteto Aleš a Lukáš Drymlovi, Josef Franc a Václav Milík ve finále obsadilo čtvrté místo.

Drama až do konce

Závod rozhodla až úplně poslední jízda, kterou vyhrál Jaroslaw Hampel a zajistil tak Polákům titul po roční pauze. Poprvé přitom vyhráli zlatou medaili bez exmistra světa Tomasze Golloba, který se vzdal reprezentace.

Polský tým začal skvěle a po první sérii jízd vedl o devět bodů. Pak ovšem převzali otěže závodu do rukou Dánové. Jenže po 12. jízdě byli díky skvěle zajetému "žolíku" (dvojitý příděl bodů) kapitánem Troyem Bachelorem zpátky ve hře o titul znovu i Australané.

Osudný výpadek hvězdy

Jak se později ukázalo, klíčový moment závodu se udál v 16. jízdě. Do té doby suverénnímu Dánovi Nicki Pedersenovi vypověděla poslušnost motorka a protože Hampel stoprocentně využil jediného polského "žolíka" byla situace obou rivalů vyrovnaná.

"Od toho jsem kapitán, abych si s takovými situacemi poradil,"řekl po závodě šťastný Hampel.

Závěrečná série čtyř jízd přinesla nervy drásající drama se šťastným koncem pro tým Polska. Do poslední rozjížďky nastupovali Poláci i Dánové se ziskem 38 bodů. Jenže Hampel skvěle odstartoval a svému týmu přivezl doslova zlaté tři body.

Češi vyhráli jednu jízdu

Český tým potvrdil ziskem 12 bodů roli outsidera, když svoji jízdu dokázal vyhrál jen jednou Aleš Dryml. Velmi bojovným výkonem se představil Milík, ale pardubický mladík doplácel na svoji nezkušenost a dělal řadu chybu.

"Atmosféra v týmu byla perfektní a před startem jsme si říkali, že do toho musíme jít naplno. A kluci do toho opravdu šli. I když to nakonec nevyšlo, myslím, že lidi musejí ocenit, že jsme to nevzdávali a bojovali až do konce," řekl kapitán českého týmu Aleš Dryml

Výsledky: 1. Polsko 41 bodů (Hampel 15, Janowski 12, Kasprzak a Dudek po 7), 2. Dánsko 40 (Iversen 12, Bjerre 11, N. Pedersen 10, Jensen 7), 3. Austrálie 33 (Batchelor 11, Ward 9, Woodward 8, Doyle 5), 4. Česko 12 (A. Dryml 7, Milík 3, L. Dryml a Franc po 1).