reklama

Plochodrážní sezona začíná už dnes na Markétě

Memoriál Luboše Tomíčka 2015 Memoriál Luboše Tomíčka 2015 autor: Radek Vičík
V kalendáři je zapsáno celkem jedenáct akcí v různých věkových i výkonnostních kategoriích.

Praha - Dnešním Mezinárodním mistrovstvím dvojic odstartuje  na pražské Markétě sezona plochodrážníků. Vrcholem letošního programu bude v červnu dvacátý ročník Grand Prix České republiky a v září pak bude středem pozornosti tradiční Tomíčkův memoriál.

V kalendáři je zapsáno celkem jedenáct akcí v různých věkových i výkonnostních kategoriích. Více deníku AKtuálně.cz řekl Pavel Ondrašík, sportovní ředitel Auto Klubu Markéta.

"Špičkovou akcí bude samozřejmě 25. června Grand Prix za účasti nejlepších plochodrážníků světa. Mimochodem Praha je jediným místem, kde se uskutečnilo všech dosavadních 19 ročníků,“ zdůraznil

Můžete trochu přiblížit dnešní úvodní díl mezinárodního šampionátu dvojic?

Soutěž vznikla na základě Jadranské ligy, čili vzájemných střetnutích slovinských a chorvatských výběrů. Personální krizí postižený slovinský plochodrážní sport přihlásil místo loňských tří jen dva týmy. A uvolněné místo zaujal maďarský Gyuly a hned se zařadil mezi favority. Z českých týmů míří po loňském prvenství opět vysoko Zlatá přilba Pardubice s ostříleným tandemem Suchánek, Štichauer, ošlehaný zkušenostmi z britských a polských soutěží. Na Markétě vnímáme tuto akci jako velkou příležitost pro mladé jezdce.

Od soboty za týden se na Markétě uskuteční Prague Open. Jakou důležitost této soutěži přikládáte?

Jeho hlavním cílem je napovědět před Grand Prix o formě domácích závodníků. Pořadatel závodu Speedway Grand Prix má totiž k dispozici tři místa: jedno pro divokou kartu a dvě pro náhradníky. A nejlepší český jezdec v Prague Open má jistotu, že bude při jubilejní dvacáté Grand Prix stát po bodu nejlepších světových plochodrážníků. Je mu garantována pozice nejméně prvního náhradníka. Je však zřejmé, že si výrazně zvýší naději na divokou kartu.

Kdo by se měl v Praze představit?

Kompletní domácí elita a někteří zajímaví zahraniční jezdci. Favoritem bude Václav Milík, ale je otázka, jak se vypořádá s nepříjemným zraněním lokte, které si přivodil během tréninku. Sbírat cenné zkušenosti budou mít možnost Eduard Krčmář a Zdeněk Holub. Naději na přední umístění má Matěj Kůs, stejně jako Josef Franc, který se netají záměrem „zatopit“ mladíkům. Program tohoto sobotního odpoledne ještě obohatíme různými atrakcemi pro rodiny s dětmi a zajímavými besedami se zástupci z autoškol.

Vraťme se k jubilejní dvacáté Grand Prix. V čem by měla být jiná, než v předchozích letech?

Máme hodně různých nápadů, a proto jsme už loni o nich jednali na magistrátu hlavního města, ale bez konkrétního závěru. Tato největší plochodrážní akce v republice patří sice už dvě desetiletí ve sportovních akcích mezi stálice, její finanční podpora je však omezená. V tomto směru se toto ani letos moc nezměnilo, přesto stále doufáme, že některými nápady se nám podaří letošní jubilejní ročník něčím obohatit. Určitý návrh jsme předložili i Praze 6.

reklama