reklama

Polským národním sportem třese skandál. V hlavní roli Gollob

Podívejte se na kolizi Tomasze Golloba s Taiem Woffinedenem, která vyvolala největší skandál novodobé historie polského "žužla". youtube.com
Pád Tomasze Golloba v sobotní Grand Prix spustil v polské ploché dráze lavinu. "Skandál století" řeší i vláda.

Zielona Góra - Jen si to představte. Real Madrid a Barcelona hrají rozhodující mač o titul krále španělské fotbalové ligy. Ale Barceloně se v předvečer zápasu zraní Messi a protože Real odmítl odložit utkání na dobu, kdy se kanonýr uzdraví, celý tým Barcy hodinu před zápasem odjíždí z Estadia Santiaga Bernabéu.

Šílené? Ve Španělsku asi ano, ale v polském národním sportu se přesně to samé odehrálo v neděli v odvetě finále plochodrážní Enea Exraligy. Tým z Toruně prchnul ze stadionu hodinu a půl před startem vrcholu sezony.

Protože domácí první závod vyhráli o tři body, byl po povinném čekání na případný návrat soupeře do depa šampionem vyhlášen celek Ziolené Góry.

"Takové chování jsme vážně nečekali. Ne, že by mě titul netěšil, ale chtěli jsme si ho vybojovat na dráze," řekl Pawel Dudek, 21letá nastupující hvězda v barvách celku Stelmet Falubaz Zielona Góra.

Rychlé motory lákají diváky

"Žužel" je polským národním sportem a fanoušci si domácí nejvyšší soutěž patřičně užívají. Plochodrážní návštěvy by Polákům mohla česká fotbalová liga závidět, v průměru na zápase je to skoro 9000 fanoušků. Jen pro ilustraci, v uplynulém ročníku Gambrinus ligy to bylo 4473 diváků...

A teď si představte, že samotný vrchol sezony zhatí obří skandál. Však se o něj začala zajímat i vláda.

"Takovou situaci bych si nikdy nedokázala představit. Doufám, že vedení soutěže proti tomu klubu (Toruni) vyvodí dalekosáhlé závěry," řekla Joanna Mucha, úřadující ministryně sportu a cestovního ruchu.

Padlý Gollob odstartoval dominový efekt

A proč takové pozdvižení? Všechno začal Tai Woffinden. I když se už skoro jistého šampiona letošní Grand Prix finále vůbec netýká (sám hájí dres Betardu Wroclaw), právě po kontaktu s ním se zranil Tomasz Gollob.

Exmistr světa je kromě jiného lídrem týmu Unibax Toruň, který tak necelých 24 hodin před startem přišel o další svoji hvězdu. Vedle Golloba je totiž na toruňské marodce dlouhodobě zraněný Chris Holder, takže poskládat sestavu pro odvetu finále nebylo pro manažera Slawomira Kryjoma jednoduché.

Toruňští se pokoušeli dohodnout na odkladu finále na 6. října, kdy měl být podle prvních zpráv Gollob už schopný závodit. Jenže Zeliona Góra připomněla pravidla s tím, že je na domlouvání přeložení utkání už prostě pozdě.

"Jeďte domů!"

Navíc se na finále bleskově prodalo 17 500 lístků, tým vypravil z Varšavy speciální tryskáč pro hosty a ve městě byly nachystány mohutné oslavy titulu s ohňostrojem.

Přesto necelé dvě hodiny před plánovaným startem zazvonil manažerovi Toruně telefon s šokujícím příkazem: "Jeďte domů, rozhodla tak dozorčí rada!"

Po chvilce dohadování se celý tým hostí opravdu v čele s Darcy Wardem sbalil a odjel pryč.

"Chtěli jsme závod odjet ve vyrovnaných silách v duchu fair play. Startovat bez Golloba nemělo žádný smysl," hájil se na druhý den Mateusz Kurzawski, šéf klubu Unibax Trouň

Miliony i hrozba sestupu

Toruni nehrozí jen ztráta nadějí na titul. Podle toho, jak moc jsou naštvaní fanoušci, vedení soutěže, sponzoři i místní politici, to může mít pro klub fatální následky.

Po Unibaxu chce náhradu škody televize TVN, která drží lukrativní vysílací práva soutěže a přišla o stovky tisíc korun za reklamy.

Milionů se už teď dožaduje také Zielona Góra za prodané lístky, které teď fanoušci vracejí. A prezident (polská obdoba primátora) Toruně Michal Zaleski začal veřejně pochybovat o další podpoře ploché dráhy ze strany města.

Uprchlému týmu navíc hrozí i tvrdý postih po sportovní stránce. Vedení soutěže mu může kromě "mastné" pokuty odebrat před startem příští sezony citelný počet bodů a množí se hlasy žádající sestup do první nebo dokonce druhé ligy. To je úplně dno, víc soutěží "černého sportu" se v Polsku nejezdí.

reklama