Prokop získal v Portugalsku s novým vozem první bod

Radek Vičík Radek Vičík
24. 5. 2015 12:54
Výsledky Portugalská rallye 2015, pátého podniku světového šampionátu v automobilových soutěžích.
Martin Prokop na trati Portugalské rallye.
Martin Prokop na trati Portugalské rallye. | Foto: Jipocar Czech National Team

Faro - Martin Prokop si v debutu s novou generací speciálu Ford Fiesta RS WRC dojel v Portugalské rallye pro bod za desáté místo.

Pátý podnik světového šampionátu v automobilových soutěžích opět ovládly vozy Volkswagen, vyhrál Jari-Matti Latvala před obhájcem titulu Sébastienem OgieremAndreasem Mikkelseem.

Prokop chce více testů

Prokop se s novou "Fionou" se po celou dobu portugalské soutěže držel na hraně bodované desítky. "Jde to lépe a lépe, nakonec jsem s autem spokojený," řekl Prokop v cíli poslední 16. rychlostní zkoušky, která dnes po poledni ukončila program Portugalské rallye.

"Na autě se již nic závažného neřešilo, takže se dá říci, že to se nám podařilo během jediného testu a začátku závodu solidně zprovoznit. Teď ale musíme udělat něco se mnou! Před Sardinií jsme plánovali jen jeden testovací den, ale je jasné, že musíme přidat další test navíc. Auto je hodně dobrý technický krok kupředu, ale funguje jinak než stará Fiona a já ho do Sardinie musím dostat pořádně do ruky, dodal jihlavský pilot.

Latvala zvítězil poprvé v sezoně

Latvala vyhrál v mistrovství světa potřinácté v kariéře, v Portugalsku dosud bylo jeho maximem třetí místo. Dnešním triumfem ukončil smolnou sérii tří soutěží po sobě bez bodu, v této sezoně byl finský vicemistr světa jen druhý v úvodní Rallye Monte Carlo.

V Portugalsku se Latvala ujal vedení v čtvrté erzetě a ve zbývajících dvou etapách odolával útokům Ogiera. Toho od třetího triumfu v Portugalsku za sebou a pátého celkově dělilo osm sekund. V poslední etapě vyhrál Ogier dvě rychlostní zkoušky ze tří včetně speciálně bodované power stage a dál suverénně vede průběžné pořadí MS.

S Volkswageny držel krok jen vítěz předchozí Argentinské rallye Kris Meeke v Citroënu, ale v úvodu posledního dne jej Mikkelsen odsunul z medailové pozice. Brita pak ještě postihly technické potíže a nakonec s Norem prohrál o 20 sekund; stejný odstup měl i Mikkelsen od Ogiera.

Portugalská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - konečné pořadí:

1. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo R) 3:30:35,3, 2. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R) -8,2, 3. Mikkelsen, Floene (Nor./Volkswagen Polo R) -28,6, 4. Meeke, Nagle (Brit./Citroën DS3) -48,7, 5. Tänak, Mölder (Est./Ford Fiesta RS) -1:56,8, 6. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -2:32,2, ...10. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -7:31,2.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 13 závodů): 1. Ogier 105, 2. Mikkelsen 63, 3. Östberg 57, 4. Meeke 47, 5. Latvala 46, 6. Evans (Brit./Ford Fiesta RS) 41, ...9. Prokop 27.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 146, 2. Citroën 103, 3. Hyundai 94, 4. M-Sport Ford 81, 5. Jipocar Czech National 34, 6. Volkswagen II 30.