reklama

Poslední závod korunuje mistra. Nesmí ale jet jako Rossi

Marc Marquez (vlevo) vstupuje do rozhodujícího závodu s náskokem 13 bodů před Jorge Lorenzem. Marc Marquez (vlevo) vstupuje do rozhodujícího závodu s náskokem 13 bodů před Jorge Lorenzem. autor: Reuters
Naposledy se o mistru světa elitní motocyklové třídy v přímém souboji v poslední Velké ceně sezony rozhodovalo v roce 2006. Letos obhájce titulu Jorge Lorenzo stíhá nováčka Marca Marqueze.

Praha - Tak dramatickou sezonu MotoGP motorističtí fanoušci už dlouho nezažili. Po letech kralování jednoho jezdce je tu konečně souboj o titul až do posledního závodu. V neděli se ve Valencii proti sobě postaví dva Španělé, které dělí šest let věku, příslušnost ke dvěma různým japonským týmům, ale hlavně třináct bodů v průběžném hodnocení.

Titulová matematika je jednoduchá, Marcu Marquezovi stačí dojet na třetím místě a titul má ve své premiérové sezoně mezi elitou v kapse. Jorge Lorenzovi by v té chvíli nepomohlo ani to, kdyby se na okruhu třeba rozkrájel.  Jenže ono se to lehce řekne a hůř udělá. Marquez už dva mečboly promarnil a obhájce titulu se veze na vítězné vlně. Vyhrál poslední dva podniky v Austrálii a v Japonsku a díky tomu může pořád živit naději na titul.

„Jsem totálně namotivovaný . Tři závody před koncem seriálu to vypadalo už hotové. A teď tu bojujeme o titul. Valencie je moje domácí Grand Prix a bude velký zážitek, bojovat o vítězství právě zde. Nemám co ztratit,“ rozplývá se spokojený Lorenzo.

Honda neumí počítat. Bude ji to stát titul?

To proti Marquezovi u protinožců zapracoval i jeho vlastní tým. U Hondy neumí počítat do desíti. K povinné zastávce tak trochu zvláštního závodu na okruhu Phillip Island povolali svého svěřence o kolo později, než určovala narychlo vymyšlená pravidla o povinné výměně motorky. A nebohý Marquez to „odskákal“ vyloučením a ztrátou minimálně 16 bodů, protože se stále motal v první trojce.

„Náš plán byl špatný. Prostě jsme si mysleli, že stačí zajet do boxů na konci jedenáctého kola. No co, musíme na to zapomenout a soustředit se na boj o titul,“ prohodil suše Marquez.

Dojet v Austrálii do cíle, tak už asi oslavujeme nového šampiona. Jenže na kdyby se nehraje a show dvou Španělů tak symbolicky vygraduje na čtvrté letošní Grand Prix na Pyrenejském poloostrově. Po Velké ceně Španělska, Katalánska a Aragónie je teď na řadě GP Valencie. Přes relativně velký bodový rozdíl není nic jistého a reálnou šanci mají pořád oba.  Navíc, jak ukazuje pohled do nedávné historie, jasný favorit opravdu nemusí triumfovat.

I „Doktor“ udělal chybu

Přesuňme se teď v čase o sedm let nazpátek. Je neděle 29. října 2006 a ve Valencii je krásný, vlastně úplně letní den. Sluníčko pere do asfaltu, jehož teplota dosáhla 43 stupňů Celsia, vzduch má jen o 11 stupňů méně. Valentino Rossi na Yamaze přijel do Španělska s osmibodovým náskokem před Nicky Haydenem. Američan ve službách Hondy v předchozím podniku v Estorilu jakoby hodil flintu do žita – tedy vlastně motorku do únikové zóny. A zase v tom byla ruka osudu od Hondy, Haydena totiž torpédoval stájový parťák Dani Pedrosa.

Zdálo se, že Rossi si ve Valencii z pole position odkroutí povinných třicet kol a bude pošesté v řadě šampionem nejsilnější kubatury. Jenže populární „Doktor“ jakoby se nabídnuté šance bál. Od začátku jel zakřiknutě kdesi kolem sedmého místa, byť s dostatečným očním kontaktem na před ním jedoucího Haydena.

V pátém se kole se navíc stane něco neuvěřitelného. V ostřejší levotočivé zatáčce a nikým neatakován pokládá Rossi motorku na asfalt a klouže se s ní do štěrkové únikové zóny. Tenista by řekl, že právě udělal nevynucenou chybu. A motoristický fanoušek jen žasně: i fenomenální Rossi je člověk z masa a kostí a dokáže dělat zbytečné chyby.

Král je mrtev?

Zbytek byl už jen křečovitá snaha a čekání na chybu soupeře. Ital okamžitě popadl svoji žlutou motorku, osedlala ji a na chvostu závodního pole vrátil na trať. Dokázal se sice posunout o sedm příček dopředu, ale třinácté místo na Haydenovo třetí prostě nestačilo.

„Byl to nejkrásnější den mého života. Vůbec jsem netušil, že se něco takového může stát,“ vzpomínal na svoji hvězdnou chvilku Hayden, který od té doby nevyhrál jedinou Velkou cenu a příští rok vymění tovární Ducati za Hondu „lehčí“ specifikace CRT.

Letošní uchazeči o královskou korunu MotoGP věří, že jim se strmý pád dolů vyhne. A i když jeden z nich bude muset odejít z rozhodujícího souboje roku poražený, příští rok se spolu znovu utkají v boji o titul.

Sázka na šampiona se tady rovná sázce do loterie. Kdo ale bude letos tím skutečným panovníkem: princ Marc nebo úřadující král Jorge? To se dozvíme v neděli chvilku před patnáctou hodinou odpolední.

reklama