reklama

Potvrzeno: Webber vymění formuli 1 za Porsche v Le Mans

Mark Webber vyhrál ve formuli 1 zatím devět závodů. Mark Webber vyhrál ve formuli 1 zatím devět závodů. autor: Red Bull Racing - Mark Thompson/Getty Images
Dlouho zamlžované spojení Marka Webbera s Porsche bylo konečně oficiálně potvrzeno.

Londýn - I když to australský pilot a německá automobilka dlouho popírali, dlouho zamlžované spojení Marka Webbera s Porsche bylo ve čtvrtek konečně oficiálně potvrzeno.

Pilot Red Bullu podle svých slov po této sezoně ukončí kariéru ve formuli 1 a zamíří do světa vytrvalostních závodů, kde bude pilotovat vůz elitní třídy LMP1 v závodě 24 hodin v Le Mans a ve světovém vytrvalostním šampionátu (WEC).

"Je to pro mě čest být u toho, když se Porsche vrátí do té nejvyšší kategorie v Le Mans i WEC," uvedl Webber.

Od létajícího Mercedesu až do Red Bullu

Webber se tak vrátí tam, kde v roce 1998 začal svoji "světovou" kariéru.  Australan má na svém kontě dva starty ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. I když fakticky jen jeden, protože v roce 1999 se v Mercedesu CLR v tréninku vznesl do vzduchu a svůj vůz rozbil.

Pak si Australan našel místo ve formuli 1 a přes působení ve stájích Minardi, Jaguar a Williams se dostal do Red Bullu. Tam se po boku Sebastiana Vettela podílel na zisku všech tří Pohárů konstruktérů.

S německým jezdcem měl ovšem i několik kontroverzí včetně vzájemné kolize v roce 2010 v Turecku či naposledy tvrdého Vettelova předjížděcího manévru v Malajsii. Od té doby se spekulovalo o tom, že Australan  má už formule 1 dost a chce změnu.

Tým Red Bull tak bude muset začít hledat za Webbera náhradu, Vettel už prodloužil kontrakt do roku 2015.

reklama