reklama

Přežil svou smrt. Smolař Coulthard končí v zapomnění

Konec nadějí. David Coulthard skončil v Brazílii hned v úvodu Konec nadějí. David Coulthard skončil v Brazílii hned v úvodu autor: re
Skotský pilot ukončil oficiálně svou závodní kariéru

Londýn - Nedělní závod formule jedna v brazilském Sao Paulu nepřinesl jen titul pro Lewise Hamiltona a závěr letošní sezony.

Na okruhu Interlagos skončila mimo jiné i jedna bohatá kariéra slavného jezdce - Davida Coultharda.

A nebylo to zrovna loučení, které by fanoušek motoristického sportu jinak sympatickému Skotovi přál.

Závod právě začal, když hned v prvních zatáčkách došlo k mírné kolizi mezi Nelsonem Piquetem a Niko Rosbergem, přičemž druhý jmenovaný nechtěně zasáhl i kolem projíždějícího Coultharda.

Čtěte více: Coulthard odchází z formule 1. Loučí se po 14 letech

Velká cena, na kterou se bývalý pilot McLarenu velmi těšíl a chtěl se v ní oficiálně rozloučit, tak pro něj skončila dřív, než vlastně pořádně začala.

"Jsem samozřejmě velmi zklamaný, že jsem nedokončil ani kolo. Chtěl jsem ještě jednou vidět šachovnicový praporek, ale myslím si, že jsem měl velmi dobrou kariéru, takže si i tak nemůžu stěžovat," uvedl sportovně na stránkách BBC Coulthard.

Nejlépe druhý za Schumacherem

Jak déšť vzal Hamiltonovi titul a pak mu ho vrátil Jak déšť vzal Hamiltonovi titul a pak mu ho vrátil Prohlédněte zde

"Příští rok se určitě vrátím, budu ovšem vykonávat jinou funkci. Moje cesta a láska k motorsportu bude však stále pokračovat, i když ne samozřejmě za volantem," dodal pilot, který bude nyní v týmu Red Bull působit jako konzultant.

Coulthard se dočkal nejlepšího umístění ještě v barvách McLarenu, když v roce 2001 skončil v celkovém pořadí druhý za tehdejším vítězem Michaelem Schumacherem.

Předtím se ovšem také podílel, coby týmová dvojka, na úspěchu Fina Mikkyho Häkkinena.

Přečtěte si také:
Brazilský thriller: Hamilton je nejmladší mistr světa
Ukradl nám titul, zlobí se fanoušci. Glock to popírá

"Vím, že se lidé dohadují, zda jsem byl skutečně dobrý, či ne. Kdybych byl mistr světa, tak by o tom nebylo pochyb. Ale já tehdy skončil druhý a upřímně, kdo si pamatuje poraženého finalistu z fotbalového šampionátu, nebo z běhu na sto metrů? Vždyť je to nakonec všechno jen o vítězství," uvědomuje si, že mnozí na něj brzo zapomenou, pokud již nezapomněli.

Přežil vlastní smrt, rekapitulovat ale nechce

Nepříjemný incident se skotskému pilotovi stal v roce 2000, kdy přežil havárii letadla, při níž zahynuli oba piloti. Poslední vítězství ve světě formule 1 si pak připsal v roce 2003, kdy dojel jako první při Grand Prix Austrálie.

"Nebudu mluvit o starých dobrých časech, protože si myslím, že stále ještě žiji. Byl jsem dotázán, abych vyzdvihl nejlepší momenty od začátku mé profesionální kariéry, ale cítím, že je to už dlouhá doba a kromě toho si na všechny detaily ani pořádně nepamatuji. Stále si tu cestu užívám," říká.

Více také: Mám to? ptal se Hamilton v cíli. Pak děkoval Bohu

Dnes sedmatřicetiletý závodník poprvé vstoupil do světa F1 v roce 1993, kdy se stal testovacím jezdcem stáje Williams. Po tragické nehodě Ayrtona Senny se však už o rok později párkrát objevil jako stájový kolega Damona Hilla.

V roce 1996 pak posílil McLaren.

Jeho etapa tam skončila nakonec v roce 2005, kdy jej nahradil Juan Pablo Montoya. Coulthard proto odešel do stáje Red Bull, kde působil až do poslední neděle.

Za svou bohatou kariéru nastřádal celkem 533 bodů z 243 závodů. Celkem třináctkrát se umístil na prvním místě, přičemž dvaašedesátkrát stanul na stupních vítězů. V poslední sezoně však bodoval jen dvakrát.

reklama