Prokop čtvrtým místem v Argentině vyrovnal české maximum

Radek Vičík Radek Vičík
26. 4. 2015 17:49
Martin Prokop dnes v Argentinské rallye čtvrtým místem vyrovnal nejlepší výkon českého jezdce v historii světového šampionátu v automobilových soutěžích.
Martin Prokop ve Fordu Fiesta RS WRC na trati Argentinské rallye.
Martin Prokop ve Fordu Fiesta RS WRC na trati Argentinské rallye. | Foto: Jipocar Czech National Team

Carlos Paz - Martin Prokop dnes v Argentinské rallye čtvrtým místem vyrovnal nejlepší výkon českého jezdce v historii světového šampionátu v automobilových soutěžích. Pilot Fordu zopakoval své jihoamerické umístění z roku 2012 a stejnou čtvrtou pozici v Německu o rok později.

"Vyrovnáváme nejlepší umístění ve WRC! 4.místo je doma!!! Děkujeme za obrovskou podporu přes sociální sítě," napsal nadšený Prokop na své facebookovém profilu.

"Tohle vítězství je pro Colina"

Pro svoje první vítězství v kariéře si v Argentině dojel Brit Kris Meeke v Citröenu, na něhož Prokop ztratil 6:26 minuty. Pro francouzskou značku to byl první triumf od srpna 2013, kdy v Německou rallye vyhrál Španěl Dani Sordo.

Britské čekání je ještě mnohem delší, naposledy se Ostrované radovali z vítězství v Rallye Safari 2002, kterou vyhrál legendární Colin McRae. Meeke je teprve čtvrtým jezdcem z Velké Británie, který v mistrovství světa vyhrál.

"Byla to dlouhá cesta," vysoukal ze sebe v cíli dojatý Brit. Po chvíli pak se slzami v očích doplnil s odkazem na zesnulého McRae: "Tohle vítězství je pro Colina."

Na zbývající stupně vítězů se postavili Mads Ostberg z Norska s druhým továrním vozem Citröen a další britský pilot Elfyn Evans s Fordem.

Záludná závěrečná RZ

I když jel Prokop "na jistotu" dokázal se v poslední rychlostní zkoušce posunout o příčku kupředu . Dopomohla mu k tomu havárie do té doby čtvrtého Thierry Neuvilla, který si hned po startu závěrečného testu "El Condor" urazil o skalku kolo u svého speciálu Hyundai.

Kvůli technickým problémům dnes odstoupil také Jari-Matti Latvala ve Volkswagenu kvůli problému s palivovým čerpadlem. Tento problém během Argentinské rallye postihly tři ze čtyř vozů německé značky.

Nejvýše držel prapor VW Andreas Mikkelsen, který ovšem chvíli před Neuvillem havaroval na tom samém místě a těžce poškodil svůj vůz. Naděje obhájce titulu Sébastiena Ogiera na vítězství vyhasly už v pátek.

Argentinská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Meeke, Nagle (Brit., Ir./Citroën DS3) 3:41:44,9, 2. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -18,1, 3. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta RS) -3:27,4, 4. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -6:26,1, 5. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) -10:46,7, 6. Al Kasímí, Patterson (SAE, Brit./Citroën DS3) -11:19,9.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 13 závodů): 1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 84 b., 2. Östberg 51, 3. Mikkelsen (Nor./Volkswagen Polo R WRC) 47, 4. Evans 41, 5. Neuville (Belg./Hyundai i20 WRC) a Meeke oba 35, ...8. Prokop 26.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 103, 2. Hyundai a Citroën oba 85, 4. M-Sport Ford 68, 5. Jipocar Czech National 32.