reklama

První monackou šachovou partii zvládl nejlépe Button

O největší vzrušení dne se postaral Heikki Kovalainen s Caterhamem. O největší vzrušení dne se postaral Heikki Kovalainen s Caterhamem. autor: Reuters
Piloti formule 1 začali závodní víkend v Monte Carlu na suchu i na vodě.

Monte Carlo - Piloti formule 1 proměnili první dva tréninky na Velkou cenu Monaka v pneumatikovou loterii. Letos poprvé na své vozy obuli superměkké gumy, a tak museli zjišťovat jejích chování.

Jenže středomořské počasí bylo proti, protože konec odpolední části tréninku propršel. Závodníci si tak proti původním předpokladům otestovali i směs na vlhký asfalt.

Jako první měl odvahu nasadit si superměkké gumy Jenson Button. Pilot McLarenu byl odpoledne hned o vteřinu rychlejší než soupeři. Vedení si Brit udržel až do konce druhé 90minutovky. Druhý skončil Romain Grosjean v Lotusu, třetí příčka patřila Felipe Massovi.

Poražení mistři světa

Brazilec překvapil, protože byl po dlouhé době rychlejší než stájový kolega Fernando Alonso. Grojsean taky pokořil týmového parťáka s titulem mistra světa. Kimi Räikkönen pro změnu doplatil na velké úpravy řízení v prvním tréninku, kvůli kterému přišel o hodně času.

Jakmile se na Monte Carlo snesly první kapky, rapidně přibylo jezdeckých chyb. Mezi těmi, kteří se roztočili, byl i šokující vítěz z Barcelony Pastor Maldonado.

Ve stínu velkého laborování s pneumatikami se neslo už dopoledne. Prvních třicet minut zajel celé měřené kolo pouze Segrio Pérez. Bylo to tak symbolické, protože Mexičan ve službách Sauberu měl před rokem právě v Monaku velmi vážnou havárii.

Finská brzda na trati

První trénink ukončil devět minut před koncem Caterham finského pilota Heikki Kovalainena, jehož motor nevydržel trápení v úzkých uličkách a prostě explodoval. Protože stroj zůstal stát za výjezdem z tunelu, nebylo možné dál pokračovat. Pořadatelé pak zelený stroj odtlačili mimo trať.

V Monaku jsou v sobotu na pořadu třetí trénink a kvalifikace. Samotná Grand Prix startuje v neděli ve 14:00 a na stránkách Aktuálně.cz ji můžete sledovat on-line.

Výsledky - první trénink: 1. Alonso (Šp./Ferrari) 1:16,265, 2. Grosjean (Fr./Lotus) 1:16,630, 3. Pérez (Mex./Sauber) 1:16,711, 4. Hamilton (Brit./McLaren) 1:16,747, 5. Maldonado (Ven./Williams) 1:16,760, 6. Massa (Braz./Ferrari) 1:16,843.

Druhý trénink: 1. Button (Brit./McLaren) 1:15,746, 2.  Grosjen 1:16,138, 3. Massa 1:16,602, 4. Alonso (Šp./Ferrari) 1:16,661, 5. Maldonado 1:16,820, 6. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:17,021.

reklama