reklama

Barum rallye v ohrožení? Myslivci varují před africkým morem prasat

Momentka z loňské Barum Rallye. Momentka z loňské Barum Rallye. autor: Autoklub Peugeot Rallye Talent
Myslivci požadují minimálně o omezení srpnové Barum Czech rallye. Za všechno může africký mor prasat.

Praha - Myslivci vyzvou organizátory Barum Czech rallye 2017, aby závod na konci srpna omezili nebo přesunuli na katastry, které nejsou dotčené africkým morem prasat. Dnes to ČTK za Českomoravskou mysliveckou jednotu řekl Miloš Ježek. Důvodem je obava ze šíření afrického moru prasat. Vyjádření pořadatelů ČTK shání.

Kolomý skončil v Číně jedenáctý, poslední etapa se nepojede Kolomý skončil v Číně jedenáctý, poslední etapa se nepojede Čtěte zde

Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. První uhynulé prase bylo nalezeno přímo ve Zlíně poblíž areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. K dnešku bylo na území nahlášeno 90 uhynulých divočáků, laboratorní vyšetření potvrdilo africký mor prasat u 59 z nich. Mimo Zlínsko se zatím nemoc nerozšířila.

Na rallye do Zlína a jeho okolí každoročně přijede zhruba 200.000 lidí. "Rallye je skutečně velký problém. Měla by se pořádat v okolí samotného ohniska a na území postižených katastrů," řekl ČTK Ježek.

Myslivci pokládají pořádání automobilové soutěže za velice rizikové, protože by tak šla proti všem opatřením, která se snaží v posledním měsíci veterináři udělat, aby se nemoc nešířila. "Chceme to začít řešit na nejvyšších úrovních," dodal Ježek. Minimálně by se o tom podle něj mělo jednat na krajské úrovni.

Jak řekl v tomto týdnu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), za nákazu divočáků je pravděpodobně odpovědný člověk. Případ je podle něj varováním pro další evropské země, které si nyní mohou jen těžko myslet, že jsou od stávajících ohnisek nákazy dostatečně daleko. Veterináři také podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému zavlečení nemoci na české území.

Myslivci v celém státě mají nyní možnost lovit prasata za pomoci dříve zakázaných metod, například na pozemcích, kde zemědělci sklízejí obilí a řepku, nebo za pomoci umělého světla.

reklama