reklama

Buggyra chce z Dakaru vysněného Beduina. Kolomému i nováčkovi pomůže rychlá asistence od nadšenců

Martin Kolomý při posledních ostrých testech před odjezdem Tater na trajekt do Le Havru, který všechny dakarské závodní stroje převeze do Jižní Ameriky. Martin Kolomý při posledních ostrých testech před odjezdem Tater na trajekt do Le Havru, který všechny dakarské závodní stroje převeze do Jižní Ameriky. autor: Buggyra
Buggyra neskrývá před lednovým Dakarem své ambice. Martin Kolomý chce Tatru Phoenix dovézt do cíle mezi nejlepšími třemi kamiony. Třetí rok po sobě bude mít jiného stájového kolegu, Martina Šoltyse čeká na slavné soutěži premiéra.

Praha - S dvojicí pilotů Martin Kolomý a Martin Šoltys ve vozech Tatra Phoenix a netradiční rychlou asistencí vyrazí tým Tatra Buggyra Racing v lednu na svou pátou účast na Rallye Dakar. Cíl je jasný: vysněný Beduín. Tedy soška, kterou dostávají v cíli celé soutěže jen první tři v každé kategorii.

Závodil pod prášky, místo odpočinku ho čeká dřina před Dakarem. Stálo to zato, říká Vršecký Závodil pod prášky, místo odpočinku ho čeká dřina před Dakarem. Stálo to zato, říká Vršecký Čtěte zde

"Rád bych si ho odvezl, ale musí k tomu být i to závodnické štěstí. Určitě se nejedeme zúčastnit, jedeme tam bojovat," prohlásil Kolomý na pondělní tiskové konferenci.

Mezičas plný změn

Zkušený matador je jasnou jedničkou. Ovšem třetí rok po sobě se bude v bivaku potkávat s jiným kolegou pilotem. Po Jaroslavu Valterovi a Aleši Lopraisovi to bude úplný dakarský nováček Šoltys.

A aby těch změn nebylo málo, tradiční spolujezdce bratry Kiliany nahradí navigátor Rostislav Plný a mechanik Jiří Stross. Ani jeden z nich nejede na jih Ameriky bez zkušeností. Kmenový člen Buggyry Stross absolvoval Dakar dvakrát v Tatře a Plný předloni jako navigátor Dušana Randýska v bugyně.

Buggyra slaví 50 let. Tomu, co v garáži dokázala, šampioni z Kamazu nevěřili Buggyra slaví 50 let. Tomu, co v garáži dokázala, šampioni z Kamazu nevěřili Prohlédněte zde

Letos si Kolomý zpestřil přípravu startem na Rallye Hedvábné stezky, kde až do technických problémů v samém závěru soutěže dokázal jako jediný svádět vyrovnané boje s ruskými Kamazy. "Jeli jsme to tam zkusit a jako přípravu na písek, který nás čeká v Peru. Byl jsem hodně spokojený, byla to jedna z nejhezčích soutěží, jaké jsem absolvoval," vzpomínal závodník, který ani v příštím ročníku neopomene vzít s sebou na Rallye Dakar pověstné klobásy a slivovici. 

Novic Šoltys má jeden velký cíl - Rallye Dakar dokončit a objevit se na cílové rampě 40. ročníku slavné soutěže. "Spokojený budu, když 20. ledna dojedeme do Cordoby. S pískem moc zkušeností nemám, ale pojedeme ještě trénovat do Dubaje," vysvětlil.

Na nováčka "zbyl" velezkušený Kalina

Závodník z Rokycan debutoval v Tatře Phoenix teprve letos v létě na Hungarian Baja, kde si však rovnou po divokém skoku do velké díry na trati zlomil obratel. Rekonvalescence naštěstí pro jeho ambice proběhla dobře a nyní se cítí nabuzený.

"Těším se hodně. Je to můj sen, tak jsem rád, že si ho s Buggyrou můžu splnit. V Maďarsku to bylo dobrý, s Pepou jsme si sedli," dodal Šoltys.

Rockyho tygr versus dunění tisíce koní. Macík se kvůli Dakaru mění na DJ Rockyho tygr versus dunění tisíce koní. Macík se kvůli Dakaru mění na DJ Čtěte zde

Jako navigátora bude mít 68letého doyena Josefa Kalinu, který se tak zúčastní svého 26. Dakaru. A jak se trojnásobný vítěz slavné rallye do posádky Tatry s číslem 541 dostal? "Ono nebylo žádné jiné jméno, po kterém bych mohl sáhnout," prohlásil Šoltys.

"Je to tak, já jsem na Martina vlastně zbyl. Dlouho to bylo celé nerozhodné. Když všichni ti oslovení navigátoři viděli, co prováděl v Maďarsku na svém prvním závodě s velkým kamionem, tak řekli: 'S takhle rychlým chlapem nemůžeme jezdit!'" prohlásil se s humorem sobě vlastním Kalina.

Když se sen stane realitou

Vedle už tradiční spolupráce s týmem Martina Prokopa MP Sports se v lednu se pod hlavičkou Buggyry na start postaví ještě třetí závodní Tatra. V roli rychlé asistentce se mezi soutěžícími objeví Pavel Vrňák, který si tak spolu s obchodním partnerem Petrem Lesákem v roli navigátora splní svůj životní sen.

"Na Dakaru jsme už byli s obytňákama, kdy jsme dělali servisní podporu aut z Česka. Mysleli jsme, že takhle prožít Dakar bude stačit. Ale nestačilo to a teď budeme sedět v závodním autě. Úspěchem bude každá dobrá dojetá etapa a samozřejmě chceme dojet až do Cordoby," vysvětlil Vrňák, jehož posádka nese "krycí jméno" Adria podle firmy, v níž oba hlavní protagonisté dobrodružného nápadu podnikají.

Rámus, vysoké otáčky i vycucnutý benzín. Tak novicka Roučková chystá svoji čtyřkolku na Dakar Rámus, vysoké otáčky i vycucnutý benzín. Tak novicka Roučková chystá svoji čtyřkolku na Dakar Prohlédněte zde
reklama