reklama

Lítá bitva v Chorvatsku. Ogier vyhrál o pouhých šest desetin vteřiny

Sébastien Ogier, Toyota na trati Chorvatské rallye 2021 Sébastien Ogier, Toyota na trati Chorvatské rallye 2021 autor: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool
Sébastien Ogier v Toyotě vyhrál Chorvatskou rallye s náskokem pouhých 0,6 vteřiny před dalším pilotem japonské značky Elfynem Evansem. Třetí skončil Thierry Neuville v Hyundai.

Šest desetin vteřiny není nejmenším rozdílem v cíli podniku světového šampionátu v automobilových soutěžích. Nedělní vítěz pokořil před deseti lety v Jordánské rallye za volantem Citroënu svého současného týmového bosse Jari-Matti Latvalu (tehdy ve Fordu) o dvě desetiny vteřiny.

Týmový souboj pilotů Toyoty rozhodly až poslední stovky metrů závěrečného dvacátého rychlostního testu. Ogier sice vjížděl do nedělní etapy jako lídr, jenže na veřejné silnici došlo ke kolizi s civilním vozem a Evans se pak postupně dokázal prodrat do čela.

Do závěrečné power stage vjížděl Brit s náskokem 3,9 vteřiny. Obhájce titulu sice udělal drobnou chybu, jenže Evans v posledních stovkách metrů málem vyletěl ze silnice a ztratil tak naděje na vítězství.

Ogier se triumfem v Chorvatsku vrátil s 61 body do čela průběžného pořadí MS. Před druhým Neuvillem má náskok osmi bodů, třetí Evans má 51 bodů.

Soutěž přinesla i řadu jiných dramatických okamžiků. Už v pátek havaroval finský pilot Kalle Rovanperä s tovární Toyotu. K jeho havárii v roli diváka se "přichomýtl" také český rallyový pilot Lukáš Pondělíček.

S Chorvatskou rallye se předčasně rozloučil i ruský jezdec Nikolaj Grjazin, který boural v předposlední 19. rychlostní zkoušce.

Jediným českým účastníkem třetího podniku světového šampionátu byl navigátor Petr Těšínský. Ten četl rozpis Slovákovi Martinu Kočímu ve Fordu. Ten v kategorii Junior WRC dlouho vedl, ale po defektu vypadl ze stupňů vítězů a skončil čtvrtý.

Chorvatská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) 2:51:22,9, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -0,6, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -8,1, 4. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -1:25,1, 5. Fourmaux, Jamoul (Fr./Ford Fiesta) -3:09,7, 6. Kacuta, Barritt (Jap., Brit./Toyota Yaris) -3:31,8.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 12 závodů): 1. Ogier 61, 2. Neuville 53, 3. Evans 51, 4. Tänak 40, 5. Rovanperä (Fin./Toyota) 39, 6. Breen (Ir./Hyundai) 24.

Pořadí týmů: 1. Toyota 138, 3. Hyundai 111, 3. M-Sport Ford 42, 4. Hyundai 2C 28.

reklama