Radek Vičík Radek Vičík
20. 6. 2019 14:31
Daniel "Dani" Sordo je jedním z těch pilotů, bez nichž by byl svět rallye o něco chudší. Dlouhé roky se drží mezi špičkou WRC a pro španělské fanoušky je superstar.
Daniel Sordo slaví vítězství v Italské rallye 2019.
Daniel Sordo slaví vítězství v Italské rallye 2019. | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Každému, kdo aspoň jednou navštívil Katalánskou rallye, ještě dlouho po návratu z Barcelony hučel v uších pokřik domácích fanoušků: "Vamos, Dani, Vamos!" Pilot Sordo má ve Španělsku status fotbalové hvězdy.

Na rozdíl od mnoha kouzelníků s míčem ovšem zůstává tím skromným sympaťákem, jakým byl na začátku kariéry. "Díky fanouškům můžu dělat to, co mě baví, takže jsem tu hlavně pro ně," řekl loni v září, kdy se s vozem Hyundai i20 R5 zúčastnil Barum rallye ve Zlíně.

Svoji bezprostřednost si tovární jezdec korejské značky zachoval i v neděli na Sardinii, kde se po dramatu v poslední rychlostní zkoušce stal vítězem podniku mistrovství světa. Svůj druhý triumf v šampionátu oslavil během na stupně vítězů. Hned potom následovala spontánní koupel v moři v závodnické kombinéze.

Není se čemu divit, vždyť na takový úspěch čekal dlouhých šest let. Poprvé uspěl v Německé rallye 2013 za volantem Citroënu. Byla to jedna z pěti značek, s nimiž o světové body bojoval. V MS se objevil také v Mitsubishi, Mini a Fordu.

Abstinent z Katalánska je takovým "korunním princem" světa rallye. Ve 164 absolvovaných podnicích MS vyhrál 108 rychlostních zkoušek a byl 45krát na stupních vítězů. Jenže pořád to byla samá druhá a třetí místa.

Smůlu, která se mu lepila dlouhé roky na paty, protrhl symbolicky pech někoho jiného. Ott Tänak si jel na Sardinii pro jasné vítězství, když ho v posledním měřeném úseku zradilo řízení jeho Toyoty a Estonec se propadl až mimo pódiové příčky.

"Otta je mi líto, ale to je rallye. Jsem moc šťastný, že jsme vyhráli," řekl Sordo plný emocí po šokujícím - a hlavně nečekaném - úspěchu. V Italské rallye tak potvrdil, proč si ho korejská značka drží ve hvězdami nabitém týmu pilotů speciálu Hyundai i20 Coupe WRC už šestou sezonu.

Vedle automobilových soutěží miluje 36letý Sordo cestování. Toho si díky své profesi užije víc než dost. "Všechny země mají svůj půvab a všechny jsou něčím výjimečné. Libí se mi zejména pozorovat lidské osobnosti. V každé zemi jsou lidé trochu odlišní ať už svým temperamentem, přístupem k životu nebo dalšími vlastnostmi. A to mě baví," míní španělský rallyový pilot, jemuž dělá od roku 2011 navigátora o 14 let starší krajan Carlos del Barrio.