reklama

Je tu další hon na Ogiera. Tänak věří, že mu domácí rallye pomůže vrátit se na vrchol

Sébastien Ogier. Sébastien Ogier. autor: Reuters
Po 173 dnech koronavirové pauzy se znovu rozběhne světový šampionát v rallye. Poprvé MS zamíří do Estonska, domova obhájce titulu Otta Tänaka. Průběžnému pořadí ale suverénně vévodí Sébastien Ogier.

Na rozdíl od formule 1 piloti rallye letošní boje o titul stačili rozjet už začátkem roku. Pro Tänaka, jenž vyměnil Toyotu za Hyundai, se ale první tři soutěže nevyvíjely podle představ. V Monaku boural, ve Švédsku i zkráceném Mexiku našel přemožitele.

Soutěž na pohodu i na nervy. To byla sedmnáctá Mexická rallye Soutěž na pohodu i na nervy. To byla sedmnáctá Mexická rallye Prohlédněte zde

Teď ho čeká světová premiéra před domácími fanoušky. 32letý pilot věří, že právě v Estonsku nastane zlom a vrátí se do boje o titul. "Věřím, že budeme mít výhodu domácího prostředí. Ale nejdůležitější je, abychom ji využili. Na každé rallye teď musíme udělat maximum pro úspěch. Nemůžeme se držet zpátky," uvedl Tänak.

Nebude to ale mít vůbec jednoduché. Kalendář světového šampionátu se momentálně scvrkl jen na sedm dílů a jezdec Hyundai je v průběžném pořadí po třech soutěžích až pátý. Na lídra Ogiera ztrácí 24 bodů, což je téměř jedna vyhraná rallye.

Tänak si stejně jako jeho hlavní konkurenti v šampionátu vyzkoušel estonské tratě před dvěma týdny, kdy se představil na Lõuna-Eesti rallye a radoval se z vítězství. Vyhrál sedm z osmi rychlostních zkoušek.

"Sice jsme jeli na čas, ale šlo hlavně o testování. Těžko říct, jak k tomu kdo přistupoval, když se nejelo o body," podotkl Estonec.

Ogier, jenž před letošní sezonou nahradil u Toyoty právě úřadujícího šampiona, útočí na sedmý titul mistra světa. "Určitě to bude náročná rallye s velmi rychlými cestami. Yaris WRC se za takových rychlostí chová sebejistě a po testování ve Finsku a Estonsku mám z vozu dobrý pocit," uvedl francouzský jezdec, jehož v průběžném pořadí stíhají stájový kolega Elfyn Evans a Thierry Neuville z týmu Hyundai.

Estonská rallye se pořádá na hladkých a rychlých šotolinových cestách s mnoha hřebeny a skoky. Soutěž bude probíhat podle zhuštěného itineráře s valnou většinou rychlostních zkoušek naplánovaných na sobotu a neděli. V pátek se jede jen tradiční krátká divácká erzeta

Na jezdce čeká celkem 232,64 soutěžních kilometrů. Centrem rallye je druhé největší estonské město Tartu, servisní zóna bude umístěna na letišti Raadi. 

Průběžné pořadí MS: 1. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 62, 2. Evans (Brit./Toyota Yaris) 54, 3. Neuville (Belg./Hyundai i20) 42, 4. Rovanperä (Fin./Toyota Yaris) 40, 5. Tänak (Est./Hyundai i20) 38, 6. Suninen (Fin./Ford Fiesta) 26.

Pořadí týmů: 1. Toyota 110, 2. Hyundai 89, 3. M-Sport Ford 65.

reklama