Evansova naděje na titul žije, v Katalánské rallye dojel před Ogierem

Radek Vičík Radek Vičík
17. 10. 2021 13:15
Elfyn Evans má stále šanci sesadit svého týmového kolegu od Toyoty Sébastiena Ogiera z trůnu mistra světa v automobilových soutěžích. Brit obsadil v Katalánské rallye druhé místo, a protože byl jeho francouzský rival čtvrtý, ztrácí na něj nyní 17 bodů. Soutěž ovládl Thierry Neuville v Hyundai.

Poslední rychlostní zkouška se kvůli přeháňkám proměnila ve velké drama. Belgičan měl sice před jejím startem drobné problémy s motorem, ale podařilo se mu odstartovat a udržet si náskok v čele. Dojel si tak pro patnáctý triumf v kariéře.

"Bohužel před posledním testem tam bylo zase spousta stresu. To mě zklamalo, protože jinak to mohl být perfektní a krásný víkend. Takhle není. Ulevilo se mi, že jsem v cíli," cituje agentura ČTK vítězného Belgičana.

Evans na Neuvilla ztratil 24,1 sekundy, třetí byl domácí matador Dani Srdo s Hyundai. Pro Brita bylo důležitější, že Ogiera porazil nejen v celkovém pořadí, ale o příčku také v hodnocení závěrečné super stage, za kterou se rozdávají dodatečné body.

Před závěrečnou Rallye Monza má Francouz 204 bodů a jeho pronásledovatel 187. K mání bude posledních 30 bodů, nikdo další už tuto dvojici nemůže ani teoreticky překonat. Třetí Neuville získal 159 bodů.

Rozhodnut není ani boj o Pohár konstruktérů, v němž má Hyundai nadále (byť jen matematickou) šanci obhájit titul a překonat dosud vedoucí Toyotu. Ta má navrch o 47 bodů.

Český mladík Erik Cais ve Fordu při své premiéře v MS obsadil 13. místo, od bodů ho dělilo necelých 40 vteřin. V hodnocení kategorie WRC2 byl druhý. Další český nováček, Dominik Stříteský se Škodou, odstoupil po nehodě v sedmé rychlostní zkoušce.

Katalánská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích.

1. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 2:34:11,8, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -24,1, 3. Sordo, Carrera (Šp./Hyundai i20) -35,3, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -42,1, 5. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -1:31,8, 6. Greensmith, Patterson (Brit./Ford Fiesta) -4:17,3, …13. Cais, Žáková (ČR/Ford Fiesta) -10:45,5, Stříteský, Hovorka (ČR/Škoda Fabia) nedokončili.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 12 závodů): 1. Ogier 204 b., 2. Evans 187, 3. Neuville 159, 4. Rovanperä 140, 5. Tänak (Est./Hyundai) 128, 6. Breen (Ir./Hyundai i20) 76.

Pořadí týmů: 1. Toyota 474, 2. Hyundai 427, 3. M-Sport Ford 187, 4. Hyundai 2C 52.