reklama

Video: Irský pilot rallye vjel v Katalánsku mezi pořadatele. Etapu vyhrál Tänak

Ott Tänak s Toyotou Yaris je po první etapě v čele Katalánské rallye. Ott Tänak s Toyotou Yaris je po první etapě v čele Katalánské rallye. autor: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool
Havárie irského jezdce Eamonna Bolanda v úvodní etapě Katalánské rallye vypadala děsivě, ale obešla se bez zranění.

Barcelona - Irský pilot Eamonn Boland pořádně vystrašil fanoušky a pořadatele Katalánské rallye, kteří stáli poblíž ostré zatáčky při první etapě závodu. Ir ve vozu Ford Fiesta složitou pasáž neubrzdil a vyjel mimo trať. Nehoda se údajně naštěstí obešla bez zranění.

Eamonn Boland neubrzdil ostrou zatáčku na Katalánské rallye:

#FiestaR5 Rally RACC 2018

Zveřejnil(a) Only R FIA dne 26. October 2018

Suverénním lídrem závodu je po první etapě Ott Tänak. Estonský pilot Toyoty vede po sedmi rychlostních zkouškách s náskokem 26,8 sekundy před Danim Sordem ze Španělska v hyundai. První čtyři místa patří jezdcům čtyř různých značek, těsně třetí je Brit Elfyn Evans s fordem jen o půl sekundy před hvězdou Citroënu Sébastienem Loebem. Devítinásobný mistr světa z Francie je na startu potřetí v sezoně, zatím byl nejlépe pátý v Mexiku.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký se drží na 15. místě. V kategorii WRC2, ve které už má jistý titul mistra světa, je čtvrtý.

Lídr mistrovství světa Thiery Neuville z Belgie je až devátý už s minutovou ztrátou na Tänaka, jeho největší rival a francouzský obhájce titulu Sébastien Ogier má na sedmé pozici o dvacet sekund lepší čas. Oba měli v první etapě handicap v tom, že na šotolině jako první jezdci na trati čistili soupeřům trať.

"Pro jezdce vpředu to dnes bylo velmi těžké, ztráceli jsme čas celý den," konstatoval Ogier. "Snažili jsme se, ale v těchhle podmínkách… Být první na trati není jednoduché," potvrdil Neuville.

Neuville v předposlední soutěži sezony hájí před Ogierem sedmibodový náskok. Tänak, který z předchozích čtyř závodů tři vyhrál, než minule v Britské rallye odstoupil z prvního místa, je o další 14 bodů zpět. V sobotu bude rallye pokračovat na asfaltových cestách sedmi rychlostními zkouškami, v neděli jsou na programu zbývající čtyři.

Katalánská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 1. etapě:

1. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) 1:34:27,4, 2. Sordo, Del Barrio (Šp./Hyundai i20) -26,8, 3. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta) -29,7, 4. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C3) -30,2, 5. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -37,6, 6. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Hyundai i20) -39,1, …15. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia) -4:17,6.

reklama